مشاوره تلفنی خانواده و ازدواج

شما می توانید از هر جای ایران با متخصصان مرکز مشاوره نیک همراه تماس گرفته و مشکلات خود را بدون هیچ گونه محدودیتی با آنها در میان بگذارید.

مشاوره خانواده و اهمیت آن

مشاوره تلفنی چیست؟

مشاوره با تلفن یکی از زمینه های روانشناسی است که در دو دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است. مشاوره تلفنی به هر نوع خدمات روانشناختی که با تلفن انجام می شود اشاره می کند و براساس مطالعات به عنوان یک روانشناسی موثر عمل کرده است.

این نوع مشاوره بصورت فردی، گروهی و یا بین زوجین انجام می شود. مهم نیست که مشکل چیست؛ اضطراب، اختلاف با همسر، استرس، اعتیاد یا … مشاوره تلفنی فرصتی عالی برای بهبود روحیه فرد فراهم می آورد.

مزایای مشاوره تلفنی

با توجه به ماشینی شدن زندگی های امروزی، مشاوره آنلاین به یکی از محبوب ترین روش های مشاوره و درمان تبدیل شده است.

 • برای همه در دسترس است.
 • اطلاعات شما محرمانه خواهد ماند.
 • محدودیتی برای مکالمه وجود ندارد.
 • در هر زمانی که احساس کنید می توانید با یک شخص مورد اعتماد درد و دل کنید.
 • خیلی از افراد در دفتر مشاور احساس راحتی ندارند و در محیط خانه شان بهتر می توانند ارتباط برقرار کنند. در نظرسنجی ها این روش در بین خانم های خانه دار محبوبیت زیادی دارد.
 • مشاوره در سریع ترین زمان صورت می گیرد.
 • در زمان و هزینه های رفت و آمد به مرکز مشاوره صرفه جویی می شود
 • خیلی از افراد در مشاوره های حضوری راحت نمی توانند مشکلات و نگرانی های خود را بیان کنند ، در حالی که با مکالمه تلفنی بهتر می توانند رابطه برقرار کنند.
 • این گونه مشاوره برای سراسر ایران قابل انجام است.

مراحل مشاوره تلفنی

مشاوره تلفنی شامل جلساتی است که به طور کامل از طریق تلفن انجام می شود و یا ممکن است با مداخلات چهره به چهره ترکیب شود.

اعتماد اولین تعامل بین فرد و مشاور در طول مشاوره تلفنی است. لازم است که تماس گیرنده اطمینان داشته باشد که تمام توجه مشاور به صحبت های اوست و اینکه تماس تلفنی ضبط نمی شود و یا فرد دیگری مکالمه آنها را گوش نمی دهد.  به خاطر از دست دادن نشانه‌ های بصری، مشاور باید با زبان قابل‌ فهم فرد را تشویق به توصیف جزئیات مسئله کند. مشاور باید درک کاملی از فرد داشته باشد، کلام او را قطع نکند و باید فرصت کافی برای ارائه اطلاعات به او بدهد.

یک چالش مهم که درمانگر با این سبک مشاوره مواجه است، ایجاد اعتماد و رابطه سریع است. نوع رابطه ممکن است بر رفتار و نگرش فرد نسبت به درمان تاثیر بگذارد. در مشاوره حضوری ظاهر فیزیکی اولین تاثیر را بر درمان دارد، در حال که در مشاوره با تلفن صدای مشاور موثر استصدا معمولا اولین تعامل بین مشتری و مشاور در طول مشاوره تلفنی است. مشاور صدایی آرام همراه با آهنگی یکنواخت دارد که همدلی و درک متقابل را نشان می دهد.

در جلسه اول باید اطلاعات جمعیتی خاص درباره فرد، تاریخ و زمان تماس، نام، اطلاعات تماس، سوالات خاص و نگرانی‌ های تماس گیرنده و پاسخ‌ های ارایه‌شده توسط درمانگر، ثبت شود.

ارزیابی اطلاعات

پس از جمع‌ آوری اطلاعات کلی از فرد، مشاور باید سطح آگاهی و نگرانی فرد را ارزیابی کند. هدف اولیه در جمع‌ آوری چنین اطلاعاتی تعیین مطلوبیت فرد برای مشاوره تلفنی است. زیرا برخی از افراد ممکن است گزینه خوبی برای مشاوره تلفن نباشند و مشاوره آنها حتما باید حضوری باشد.

در موارد زیر ممکن است فرد برای مشاوره با تلفن مناسب نباشد:

 • زمانی که سطح اضطراب بالایی وجود دارد.
 • هنگامی که بازبینی سوابق پزشکی ضروری است
 • زمانی که مشتری با مشکلات جدی مواجه باشد

انتقال اطلاعات

یکی دیگر از مواردی که بسیار مهم است تعیین زمان و مکان مناسب برای مشاوره است. مشاور باید در یک مکان خصوصی و در زمانی که هیچگونه تداخل فکری نداشته باشد را برای مشاوره تعیین کند. برخلاف مشاوره حضوری، مشاور هیچ کنترلی بر محیط درمانی که تماس گیرنده در آن قرار دارد، ندارد. بنابراین باید زمان بندی مناسبی برای فرد صورت بگیرد و به او توصیه کرد که در یک مکان راحت باشد.

همچنین مهم است که مشاور از دادن اطلاعات محرمانه به شخص دیگری اجتناب کند، بنابراین باید از ارسال پیام به شماره های ناشناس خودداری کرد.

پس از ارزیابی اطلاعات و نتیجه گیری، مشاور باید اطلعات را خلاصه کند و پی گیری های لازم را انجام دهد. پس از اتمام جلسه اول جلسه بعدی را با نظرخواهی از فرد تعیین کرد.

توصیه هایی برای مشاوران عزیز در جلسات مشاوره:
 • در مشاوره تلفنی نشانه‌های کلامی در اولویت هستند. در گفتگو باید از عبارات ساده و روشن استفاده کرد و از اصطلاحات تخصصی اجتناب کرد. 
 • در طول مشاوره باید زمان کافی به فرد برای ارائه اطلاعات داده شود.
 • مشاور نباید هیچ عجله ای برای پایان دادن به تماس داشته باشد.
 • همانند هرگونه جلسه مشاوره، ارزیابی مداوم احساسات مشتری اهمیت دارد. به دلیل اینکه در مشاوره تلفن، ارزیابی مشکل است، باید گفتگو بصورت هدفمند صورت بگیرد.
مرکز مشاوره نیک همراه در موضوعات زیر به شما کمک می کند
 • مشاوره خانواده تلفنی
 • مشاوره ازدواج تلفنی
 • مشاوره کودک تلفنی
 • مشاوره تحصیلی تلفنی

جلسات مشاوره تلفنی ازدواج به مشاوره پیش از ازدواج، مشاوره ازدواج، مشاوره طلاق، حل اختلافات زوجین، حل اختلاف با خانواده ها، زوج درمانی و بهبود روابط زن و شوهر اختصاص دارد. در حالی که مشاوره تلفنی خانواده به مشکلات تربیت فرزندان، مشاوره بارداری، اختلال رفتاری در فرزندان و بهبود روابط اعضای خانواده رسیدگی می کند.

هزینه مشاوره تلفنی

هزینه مشاوره های حضوری به نسبت زیاد است و خیلی از افراد با توجه به قیمت ها از انجام آن منصرف می شوند. اما مشاوره تلفن هزینه بسیار مناسبی دارد. هزینه مشاوره حضوری معمولا بصورت ساعتی است، در حال که مشاوره تلفنی را می تواند براساس دقیقه محاسبه کرد و هزینه کمتری پرداخت کرد. به علاوه اینکه پرداخت آن بسیار راحت می باشد.

تماس با ماتلفن :9099071973

 

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy