علت شکست در رابطه چیست؟

دلایل مشترک عدم موفقیت در رابطه

0 ۵۷۴

عاشق شدن در یک لحظه و بدون هیچ تلاشی اتفاق می افتد. اما برای برقراری یک رابطه و پایدار ماندن آن، ماهها و حتی سالها زمان لازم است. هنگام عاشق شدن، بیشتر جذب ویژگی های مثبت افراد می شوید. اما برای ایجاد یک رابطه، باید هم ویژگی مثبت و هم منفی شریک زندگی خود را بپذیرید. و وقتی که این اتفاق نیفتد، رابطه ممکن است با شکست و در نهایت طلاق مواجه شود. در حالی که دلایل عدم موفقیت روابط ممکن است در یک زوج نسبت به دیگری متفاوت باشد، در این پست سعی کرده ایم چند علت شکست در رابطه را ذکر کنیم که در بین زوجین مشترک هستند و همچنین به شما بگوییم که چگونه می توانید بر این موارد غلبه کنید.

علت شکست در رابطه

تطبیق، درک و وفاداری چند مؤلفه اساسی برای حفظ رابطه طولانی مدت است. بدون اینها، پایه و اساس رابطه ضعیف تر می شود. در ادامه دلایل متداول دیگری برای عدم موفقیت روابط بیان شده است.

1- انتظارات بالا

یکی از دلایل عمده عدم موفقیت در روابط، انتظار زیاد از شریک زندگی است. در ابتدای رابطه، انتظارات شما به راحتی برآورده می شود. اما با گذشت زمان، افراد و همچنین اولویت های زندگی تغییر می کنند.

در حالی که ممکن است شما انتظار زندگی مشترک خوب و فرزندان را داشته باشید، شریک زندگی تان ممکن است اهداف شغلی را در ذهن داشته باشد. عدم تطابق انتظارات؛ می تواند در روابط شما تضاد ایجاد کند.

چه باید کرد: شما یک زوج هستید، اما دو فرد متفاوت. همیشه در عقاید؛ اختلافاتی وجود دارد اما ممکن است انتظارات از یکدیگر زیاد نباشد. با این وجود بهتر است در مورد آرزوهایتان در زندگی و اینکه چگونه می توانید در کنار هم حرکت کنید، با یکدیگر گفتگو کنید.

2. ارتباط نادرست

ارتباط باز و شفاف یکی از جنبه‌های اساسی یک رابطه سالم است. چه شما سعی دارید چیز مهمی را پنهان کنید و یا زمان کافی برای برقراری ارتباط ندارید، مشکلات بسیاری را به وجود می آورد و  همین امر باعث ایجاد ترک حتی در یک رابطه عاشقانه منسجم می شود.

فقدان ارتباطات می‌تواند باعث شود که شریکتان احساس تنهایی کند و حتی ممکن است در جای دیگر به دنبال عشق و محبت باشد. عدم ارتباط بین شما و شریک زندگیتان ممکن است احساسات منفی را افزایش دهد، که این می ‌تواند به رابطه شما آسیب برساند.

چه باید کرد: وقتی مشکلتان از عدم ارتباط است، قبل از اینکه رابطه از دست برود، به آن رسیدگی کنید. روش های ارتباط سالم را بشناسید و آن ها را در زندگی خود پیاده کنید، و این می تواند بیشتر مشکلات ناشی از یک رابطه را حل کند. بنابراین، وقت بگذارید و یک بار بنشینید و در مورد موضوعاتی که در بین شما شکاف ایجاد کرده است، صحبت کنید.

علت شکست در رابطه
علت شکست در رابطه

3. جایی برای سازش وجود ندارد

تعادل عنصر اصلی در حفظ رابطه است. عدم سازش و اصرار بر خواسته هایتان حتی وقتی شریک زندگی تان راضی نیست، می تواند مشکل ایجاد کند. عدم رعایت حقوق یکدیگر دوام طولانی مدت رابطه را دشوار می کند.

چه باید کرد: گاهی اوقات، تصمیم شریک زندگی تان درست است و اصرار شما بی دلیل. یک رابطه صاف، پایدار و سالم به این بستگی دارد که شما چه اندازه به نظر یکدیگر اهمیت می دهید. با یکدیگر سازش کنید و به وضوح ببینید که رابطه شما چگونه آسان می شود.

4. مسائل مربوط به اعتماد

اساس هر رابطه عاشقانه؛ اعتماد و وفاداری است. برخی از عواملی که به عدم اعتماد در یک رابطه کمک می کند شامل وابستگی بیش از حد، داشتن خصومت، حسادت، خیانت و تجربیات منفی گذشته است. وقتی هیچ اعتمادی وجود نداشته باشد، امنیتی هم در رابطه وجود نخواهد داشت.

چه باید کرد: به شریک زندگی خود با سوءظن نگاه نکنید. همه چیز در ذهن شماست، بنابراین ترمز افکار خود را بکشید. به همسرتان آزادی بدهید، بیش از حد سؤال نکنید، آنچه را می گوید باور کنید و به رابطه خود ایمان داشته باشید. اگر در گذشته تجربه تلخی داشته اید، به او فرصت دهید و دوباره اعتماد کنید. مطلب اعتماد سازی در رابطه را بخوانید.

5. پرخاشگری

طبیعی است که گاهی عصبانی شوید اما اگر احساسات کنترل نشود، می تواند منجر به پرخاشگری یا خشونت شود. پرخاشگری مانع از تصمیم گیری در فرد می شود. وقتی عصبانی هستید، ممکن است چیزی بگویید یا سوءاستفاده کنید یا تصمیمات اشتباهی راجع به رابطه خود بگیرید.

عصبانیت نه تنها می تواند رابطه شما با شریک زندگی تان را خراب کند بلکه می تواند به کیفیت زندگی شما نیز آسیب برساند. اگر هر یک از زوجین قادر به کنترل عصبانیت خود نباشد، رابطه می تواند دچار مشکل شود.

چه باید کرد: یاد بگیرید که از واکنشهای تکانشی خودداری کنید. لحظه ای بمانید و فکر کنید و از خود بپرسید – اگر واکنش تهاجمی داشته باشید چه اتفاقی می افتد؟ وضعیت ممکن است بدتر شود و شریک زندگی تان صدمه ببیند. آیا این چیزی است که می خواهید؟ اگر اینطور نیست، مدتی آرام باشید و بعداً در مورد آن با شریک زندگی خود صحبت کنید. وقتی عصبانی هستید، باید سعی کنید خودتان را مدیریت کنید.

6. عدم سازگاری

آنچه در یک رابطه سعادتمندانه به حساب می آید، چگونگی برخورد با ناسازگاری است.

شما دو فرد متفاوت هستید که سلایق مختلفی دارید. بنابراین، ممکن است آنچه را که شریک زندگی تان می خواهد، دوست نداشته باشید. اما این همان چیزی است که رابطه سازگار را به وجود می آورد – احترام گذاشتن به خواسته های یکدیگر. بدون اینها، روابط ممکن است از هم پاشیده شود.

چه باید کرد: در مورد نیازها و خواسته های خود با شریک زندگی خود صحبت کنید. مهم نیست اگر منافع مشترک نداشته باشید. شما باید به ترجیحات یکدیگر احترام بگذارید، آنها را بپذیرید و اگر درگیری وجود دارد، سعی کنید به جای بحث در مورد آن، راه حل را پیدا کنید.

7. مشکل در اولویت بندی

همه ما اولویت های زیادی در زندگی داریم و رابطه ممکن است تنها یکی از این اولویت ها باشد. اگر این اولویت ها به خوبی مدیریت نشوند، ممکن است مشکلات زیادی در رابطه به وجود بیاید. به عنوان مثال، شما ممکن است وقت آزاد خود را با دوستانتان بگذرانید، یا همیشه مشکلات خانوادگی خود را در انتهای لیست نگه دارید. این نوع سازماندهی برای اولویت ها می تواند یکی از دلایل عدم موفقیت روابط باشد.

چه باید کرد: وقتی بعضی از عادت های یکدیگر را دوست ندارید، به یکدیگر بگویید. اگر شریک زندگی شما دوست ندارد زمان زیادی را با دوستان خود بگذرانید، سعی کنید وقت خود را طوری تنظیم کنید که با همسرتان هم بتوانید وقت بگذرانید. و اگر فکر می کنید برخی از الگوها یا رفتارهای شریک زندگی تان قابل تغییر نیست، پس یاد بگیرید که آنها را بپذیرید و کنار بیایید. درک کنید که شما نمی توانید همه چیز را اصلاح کنید، و برخی از موارد را نباید نادیده گرفت.

8- خودشیفتگی

خودشیفتگی هر یک از زوجین به احتمال زیاد به یک رابطه ناکام منجر می شود. خیانت، بازی با احساسات، تهدید و چنین خصوصیات منفی در یک رابطه عاشقانه را نمی توان مدت طولانی تحمل کرد. در چنین سناریوهایی، طی کردن مسیری طولانی دشوار است.

چه باید کرد: اولین کاری که باید هنگام رابطه با شریک زندگی خودشیفته درک کنید این است که مدیریت رابطه برایتان واقعاً دشوار خواهد بود. اما اگر متعهد هستید و شریک زندگی خود را دوست دارید و فکر می کنید می توانید به بهتر شدن شرایط کمک کنید، باید اقدامات جدی انجام دهید. مرزها را تعیین کنید، به شریک زندگی خود بفهمانید که چه کارهایی را نباید انجام دهد و همچنین در صورت لزوم از یک مشاور کمک بگیرید.

9. بیش از حد وابسته است

وابستگی عاطفی بیش از حد نه تنها برای رابطه بلکه برای خودتان هم مضر است. همه ما به کسی احتیاج داریم تا خوشبختی خود را با او به اشتراک بگذاریم، به ما گوش کند، هنگام شادی و همچنین سختی ها در کنارمان باشد. اما اینکه در هر لحظه بخواهید در کنار همسرتان باشید و یا از او با خبر شوید، مسلما در دراز مدت مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.در چنین مواقعی شریک زندگی تان ممکن است دچار استرس شود و همین امر باعث عدم تعادل در رابطه شده و در نهایت منجر به عدم موفقیت آن شود.

چه باید کرد: ممکن است بخواهید در کنار همسر خود باشید اما باید زندگی خارج از روابط را نیز قبول کنید. مدتی را برای خود اختصاص دهید و اجازه دهید شریک زندگیتان هم زمانی را برای خود داشته باشد. این مسئله زمانی ضروری است که می خواهید یک رابطه طولانی مدت داشته باشید.

11. دلایل دیگر

برخی از دلایل متداول دیگر که می تواند منجر به آسیب زدن به رابطه شود شامل مسائل مالی، بی احترامی به یکدیگر، خستگی و حتی خیانت است.

چه باید کرد: در صورت وجود مسائل کوچک مانند خستگی و یا اختلاف نظرهای جزئی، می توانید برخی اصلاحات کوچک را انجام دهید. اما اگر رابطه شما به دلیل موضوعاتی مانند بی احترامی و امور مالی در معرض خطر است، صحبت کردن با همسرتان در این مورد ضروری است.

یک یا چند دلیل می تواند علت شکست در رابطه عاشقانه باشد. اگر هم اکنون متوجه شده اید که نمی خواهید رابطه تان شکست بخورد، روی خودتان کار کنید و به همراه شریک زندگیتان هر راه ممکن را امتحان کنید تا رابطه تان به نتیجه برسد.

گروه مشاوره طلاق نیک همراه با مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی نقش موثری در بهبود روابط و حل اختلافات زناشویی بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy