آشنایی با سبک های فرزند پروری

آشنایی با روش های مختلف تربیت فرزندان

0 ۶۴۴

شواهد روشنی وجود دارد مبنی بر اینکه والدین می توانند تاثیر زیادی بر کودکان داشته باشند، به همان اندازه که آرایش ژنتیکی کودکان تاثیر دارد. سبک های والدین در خانواده و پرورش فرزند معمولا از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند. بنابراین، اگر والدینی به سبک بسیار اقتدارگرایانه پرورش یافته باشد، ممکن است به همان شیوه والدین عمل کند. بنابراین آشنایی با انواع سبک های فرزند پروری از اهمیت بالایی برخوردار است.

سبک های فرزند پروری

سبک های فرزند پروری می تواند بر همه چیز تأثیر بگذارد، از وزن کودک شما گرفته تا میزان احساس او نسبت به خودش. این مهم است که اطمینان حاصل کنید که شیوه فرزندپروری شما از رشد و پیشرفت سالم حمایت می کند زیرا نحوه تعامل شما با فرزندتان و نحوه نظم و انضباط او در زندگی تاثیری بر او خواهد گذاشت. محققان سبک های فرزند پروری را به ترتیب زیر معرفی کرده اند:

 1. مستبدانه
 2. سهل گیرانه
 3. طردکننده
 4. مقتدرانه

هر سبکی در تربیت فرزندان رویکرد متفاوتی به خود می گیرد و با تعدادی از ویژگی های مختلف می توان آنها را شناسایی کرد.

سبک مستبدانه

 • آیا اعتقاد دارید بچه ها باید دیده شوند و شنیده نشوند.
 • وقتی صحبت از قوانین می شود، شما اعتقاد دارید که این “راه من” است.
 • شما احساسات فرزندتان را در نظر نمی گیرید.

اگر هرکدام از این موارد در شما صادق باشند، ممکن است شما اولیای مستبدی باشید. والدین اقتدارگرا معتقدند بچه ها باید قوانین را بدون استثنا پیروی کنند.

والدین اقتدارگرا وقتی که کودک دلایل یک قاعده را زیر سؤال می برد، جمله “چون من اینگونه می خواهم” را میگویند. آنها علاقه ای به مذاکره ندارند و تمرکز آنها روی اطاعت است.

آنها همچنین به بچه ها اجازه نمی دهند درگیر چالش ها یا موانع حل مسئله شوند. در عوض، آنها قوانین را تنظیم می کنند و عواقب آن را با کمی توجه به نظر کودک اعمال می کنند.

ممکن است والدین استبدادی به جای نظم و انضباط از مجازات استفاده کنند. بنابراین به جای اینکه به کودک یاد دهند چگونه انتخاب های بهتری داشته باشد، بر این امر اصرار دارند که بچه ها از اشتباهات خود پشیمان شوند.

کودکانی که با والدین خودکامه سختگیر رشد می کنند بیشتر اوقات تمایل به پیروی از قوانین دارند و در معرض خطر بیشتری برای مشکلات عزت نفس هستند زیرا نظرات آنها ارزشی ندارد.

آنها همچنین ممکن است خصمانه یا پرخاشگر شوند و به جای فکر کردن در مورد چگونگی انجام امور بهتر در آینده، غالباً بر عصبانیتی که نسبت به والدین خود دارند، تمرکز می کنند. از آنجا که والدین استبدادی اغلب سختگیرانه هستند، ممکن است باعث رشد دروغگویی در کودک شود.

والدین سهل گیرانه

 • تلاش زیادی برای ایجاد و حفظ رابطه مثبت با فرزند خود می کنید.
 • دلایل قوانین خود را توضیح می دهید.
 • قوانین را اجرا می کنید و عواقب آن را تعیین می کنید، اما احساسات فرزندتان را در نظر بگیرید.

اگر این گفته ها آشنا به نظر برسند، ممکن است شما یک والدین  سهل گیر باشید. این نوع والدین قوانین دارند و از عواقب آن استفاده می کنند، اما عقاید فرزندان خود را نیز در نظر می گیرند. آنها احساسات فرزندان خود را تأیید کرده، ضمن اینکه این مسئله را روشن می کنند که بزرگسالان در نهایت مسئول هستند.

والدین سهل انگار قبل از شروع کار، وقت و انرژی خود را برای جلوگیری از بروز مشکلات رفتاری سرمایه گذاری می کنند. آنها همچنین از استراتژی های مثبت نظم و انضباط برای تقویت رفتار خوب مانند سیستم های ستایش و پاداش استفاده می کنند.

محققان دریافته اند که بچه هایی که والدین سهل انگار دارند، به احتمال زیاد در بزرگسالانی در بیان نظرات خود احساس راحتی می کنند.

کودکانی که با یک نظم معتبر پرورش یافته اند، شاد و موفق هستند. آنها همچنین به احتمال زیاد در تصمیم گیری و ارزیابی خطرات به تنهایی خوب هستند.سبک های فرزند پروری

والدین طرد کننده

 • قوانینی را تعیین می کنید اما بندرت آنها را اجرا می کنید.
 • عواقب زیادی را نمی دهید.
 • فکر می کنید فرزند شما با دخالت اندک از شما بهترین چیزها را یاد خواهد گرفت.

اگر این گفته ها آشنا به نظر برسند، ممکن است شما یک والد طرد کننده باشید. والدین طرد کننده، ملایم هستند. آنها معمولاً فقط وقتی مشکل جدی دارید، قدم برمی دارند.

آنها کاملاً بخشنده هستند و این نگرش را اتخاذ می کنند که “بچه ها بچه اند.” هنگامی که از عواقب خود استفاده می کنند، اما پایبند نباشند. اگر کودکی التماس کند که اجازه دهند زودتر از موعد خارج شدن او قول دهد خوب باشد ، ممکن است این امتیازات را پس بدهد.

والدین طرد کننده معمولاً بیشتر از نقش والدین نقش دوست را بر عهده دارند. آنها غالباً فرزندان خود را تشویق می کنند که در مورد مشکلات خود با آنها صحبت کنند  اما معمولاً تلاش زیادی برای دلسرد کردن آنها از انتخاب های ضعیف یا رفتار بد انجام نمی دهند.

کودکانی که با والدین طرد کننده رشد می کنند، ممکن است مشکلات رفتاری بیشتری نشان دهند زیرا آنها اقتدار و قوانین ندارند. اغلب عزت نفس پایینی دارند و ممکن است غم و اندوه زیادی را تجربه کنند.

آنها همچنین در معرض مشکلات چاقی بیشتری هستند، زیرا والدین طرد کننده معمولا از غذاهای سالم استفاده نمی کنند. آنها حتی به احتمال زیاد حفره های دندان دارند زیرا این نوع والدین معمولاً عادت های خوبی را اعمال نمی کنند، مانند این که کودک دندان های خود را مسواک بزند.

والدین مقتدر

از دیگر سبک های فرزند پروری ، فرزندپروری مقتدرانه با مطالبات معقول و پاسخگو بودن بالا مشخص می شود. در حالی که والدین مقتدر ممکن است از فرزندانشان انتظارات بالایی داشته باشند، اما آنها به فرزندان خود نیز منابع و پشتیبانی لازم برای موفقیت خود را می دهند. والدینی که این سبک را به نمایش می گذارند، به بچه های خود گوش می دهند و علاوه بر محدودیت ها و انضباط منصفانه  عشق و گرما را هم ارائه می دهند.

والدین مقتدر چندین خصوصیت مشترک دارند، از جمله:

 • به فرزندان خود گوش می دهند.
 • به فرزندان خود اجازه می دهند تا نظرات خود را ابراز کنند.
 • فرزندان خود را تشویق می کنند تا در مورد گزینه ها بحث کنند.
 • استقلال و استدلال را پرورش می دهند.
 • محدودیت ها، پیامدهای و انتظارات را بر رفتار فرزندان خود قرار می دهند.
 • هنگام شکستن قوانین، نظم و انضباط منصفانه و مداوم دارند.

در حالی که انتظارات والدین مقتدر زیاد است، این نوع والدین نیز منعطف هستند. اگر شرایط تسکین دهنده وجود داشته باشد، والدین مقتدر پاسخ خود را مطابق با آن تنظیم می کنند. بنابراین، نظم و انضباط، کلیه متغیرها، از جمله رفتار کودک، وضعیت و غیره را در نظر می گیرند.

در گذشته کارشناسان رشد کودک، به طور کلی، از بین سبک های فرزند پروری ، مقتدرانه را بهترین روش برای فرزندپروری می دانستند. اما اکثر مطالعات نشان می دهند که همیشه اینگونه نیست. برخی از شرایط ممکن است اجرای نوع خاصی از سبک فرزندپروری را سخت تر کند. به عنوان مثال، یکی از منابع معتبر مطالعه نشان داد که والدین کودکان دارای ناتوانی در رشد، هنگام تلاش برای فرزندپروری مقتدر، استرس بسیار بالاتری دارند.

اما در کل تحقیقات مکرر نشان داده است که کودکانی که توسط والدین مقتدر پرورش می یابند، تمایل به توانایی، شادابی و موفقیت بیشتری دارند.

فرزندان والدین مقتدر:
 • تمایل به شادی بیشتری دارند
 • کنترل و تنظیم عاطفی خوبی داشته باشید
 • مهارت های اجتماعی خوبی را توسعه دهید
 • در مورد توانایی های خود برای یادگیری چیزهای جدید اعتماد به نفس دارند

حرف آخر

بعضی اوقات والدین فقط در یک گروه قرار نمی گیرند، بنابراین اگر زمان یا مناطقی وجود داشته باشید که تمایل به طرد کنندگی داشته باشید و در موارد دیگر وقتی مقتدر هستید، ناامید نشوید.

با این حال، مطالعات روشن است که از سبک های فرزند پروری بهترین نوع آن، مقتدرانه است. اما حتی اگر تمایل به شناسایی بیشتر با سایر سبک های فرزند پروری دارید، مراحلی وجود دارد که می توانید برای والدین با اقتدار تر استفاده کنید.

با فداکاری و تعهد به بهترین والدینی که می توانید باشید، می توانید ضمن اینکه هنوز اقتدار خود را به روشی سالم برقرار می کنید با فرزندتان رابطه مثبت برقرار کنید. و با گذشت زمان، فرزند شما از مزایای سبک معتبر شما بهره می برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy