والدین الکلی و تاثیر آن بر کودکان

اعتیاد به الکل والدین چه تاثیری بر زندگی فرزندان دارد

0 ۴۱۶

اعتیاد به الکل باعث متلاشی شدن خانواده ها می شود. الکل ممکن است لذتی کوتاه مدت داشته باشد، اما بعد از مدتی فرد به این نتیجه می رسد به خود و خانواده اش باید هزینه سنگینی برای این کار بپردازند. اگر والدین به اعتیاد به الکل اعتیاد داشته باشند، زندگی کودک می تواند پر هرج و مرج شود و باعث شود که آنها برای همیشه احساس خستگی کنند. کودکان معمولاً به والدین خود نگاه می کنند، آنها را به عنوان الگوی نقش می گیرند و ارزش های زندگی را از آنها می آموزند. اما چه اتفاقی می افتد الگوهای زندگی کودک، برده های الکل شوند؟ در این پست، درباره علائم والدین الکلی ، تأثیراتی که می تواند در کودکی فرد داشته باشد و زخم های ناشی از اعتیاد والدین به الکل گفته شده است.

علائم والدین الکلی

نوشیدن گاه به گاه در مهمانی ها، فرد را به اعتیاد دچار نمی کند. اما اگر پدر و مادر در حالی که کودک از گرسنگی گریه می کند، روی مبل دراز می شوند، مشکل جدی الکلیسم وجود دارد. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می ده والدین معتاد به الکل هستند یا خیر.

فرد نمی تواند بعد از نوشیدن جلوی خود را بگیرد و تا زمانی که آگاهی خود را از دست ندهد به نوشیدن خود ادامه می دهد.
آنها غالباً نمی توانند خود را کنترل نمی کنند. ممکن است از فرزندان خود سوء استفاده کنند یا فریاد بزنند. آنها برای مخفی کردن اعتیاد خود، بطری های مشروبات الکلی را در مکان های غیرمعمول مانند اتومبیل یا حیاط خلوت مخفی می کنند. هنگامی که الکل مصرف نمی کنند، علائم ترک مانند حالت تهوع، لرزش دست و پا، تعریق بیش از حد و سوزش دارند.

  • به الکل احتیاج دارند، خواه صبح زود که بیدار می شوند یا شبها که می خواهند بخوابند.
  • غالباً با شکایت اطرافیان و همچنین محل کار روبرو هستند.
  • اگر کسی در مورد نوشیدن آنها سوال کند، اذیت می شوند.

اثرات الکلی والدین بر کودکان

بزرگ شدن با والدینی ​​که مشکل اعتیاد به الکل دارند، می تواند آسیب زا باشد. شاید والدین خود را در وضعیت بدی دیده باشید، یا مجبور شده باشید در سن بسیار جوانی از برادر و خواهر خود مراقبت کنید. چنین تجربیاتی می تواند برخی از اثرات روانشناختی زیر را داشته باشد.

اعتماد به نفس پایین:

نقش والدین در اعتماد به نفس کودکان بسیار پر رنگ است. کودکانی که در یک محیط تشویقی بزرگ می شوند ، احساس می کنند که احساس ارزشمندی و قدردانی می کنند. چنین بچه هایی اعتماد به نفس دارند. اما در مورد کودکانی که در خانواده های معتاد به مشروبات الکلی بزرگ می شوند، قرار گرفتن در معرض مداوم سوء استفاده و تمسخر باعث می شود که خودشان را نسبت به رفتار والدینشان مقصر بدانند. افکار منفی اعتماد به نفس آنها را از بین می برد.

نیاز مداوم به تأیید:

این نتیجه کمبود اعتماد به نفس است. کودکانی که در معرض سوءاستفاده و انتقاد قرار دارند، نیاز به تأیید مداوم دیگران دارند. آنها نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند.

مسائل مربوط به اعتماد:

دروغ گفتن، خلف وعده و محبت نکردن، در والدین مشروبات الکلی رایج است. کودکانی که نتوانند به والدین خود اعتماد کنند، با بزرگ شدن، مسائل جدی تری برای اعتماد دارند. به عنوان مثال، وقتی کودک تا اواخر شب در مهدکودک یا مدرسه مانده است زیرا پدر و مادرشان مست مشروب هستند، ممکن است آن کودک دیگر نتواند به کسی اعتماد کند.

اضطراب:

رفتار والدین والکلی غیرقابل پیش بینی است. آنها به راحتی از دوست داشتن و مراقبت تغییر رویه می دهند. از این رو کودکان همیشه احساس اضطراب می کنند زیرا ممکن است در معرض خطر قرار بگیرند.

عصبانیت:

کودکان در معرض سوءاستفاده و غفلت مداوم، نمی دانند که چرا زندگی آنها مانند افراد دیگر نیست. آنها همیشه میل به عشق و محبت والدین خود می کردند و هنگامی که این امر انکار شود، احساس نفرت و عصبانیت نسبت به والدین و همچنین جامعه خواهند داشت.

وادار به بزرگ شدن:

وقتی بزرگسالان خانه وظایف خود را انجام ندهند، فرزندان مجبور می شوند قدم بگذارند. این می تواند مراقبت از والدین الکلی یا خواهران و برادران کوچکتر باشد، کودکان مجبور به بزرگ شدن و مسئولیت هایی می شوند که بیشتر از سن آنهاست. چنین کودکانی از حقوق کودکی خود محروم می شوند.

شرمندگی:

معمولاً کودکان با ترس از تمسخر و قضاوت دیگران، اعتیاد به الکل والدین خود را مخفی نگه می دارند. کودک با احتیاط در مورد والدین صحبت می کند. برخی حتی یک داستان دروغین در مورد والدین خود بسازند. در چنین مواردی، وقتی راز کودک میان دوستان و یا در مدرسه آشکار شود، احساس خجالت می کند.

مشروبات الکلی والدین دارای اثرات طولانی مدت است و آنها به بزرگسالی کودک منتقل می شوند.

والدین الکلی
والدین الکلی

اثرات الکلی والدین در بزرگسالان فرزندان

احساسات منفی و باورهای غلط منسجمی که در دوره جوانی به وجود آمده است، بر بزرگسالی کودک نیز تأثیر دارد. در اینجا چگونگی رفتار برخی از کودکان حتی پس از بزرگ شدن، آورده شده است.

دشواری برای ورود و حفظ روابط:

مسائل مربوط به اعتماد و اعتماد به نفس پایین می تواند روابط برخی افراد را دشوار کند. چنین رفتاری می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در روابط عاشقانه و روابط بین فردی آنها شود.

رفتار مخرب:

غفلت و سوءاستفاده در سنین جوانی ممکن است باعث شود که نفرت نسبت به جهان به وجود آید. همچنین عدم مراقبت و توجه می تواند باعث پرخاشگری آنها شود. بزرگ شدن با چنین احساسات منفی می تواند منجر به صفاتی مانند پرخاشگری و رفتار خشونت آمیز در برخی افراد شود. حتی ممکن است برخی به فعالیت های ضد اجتماعی و غیرقانونی متوسل شوند.

سوء مصرف مواد:

کودکان دارای والدین معتاد به مشروبات الکلی (COA)، بیش از کودکان دارای والدین غیر الکلی در معرض خطر ابتلا به اعتیاد قرار دارند. این امر می تواند به این دلیل باشد که آنها در محیطی رشد می کنند که مصرف الکی یک امر روزمره است. برخی از آنها همچنین ممکن است الکل یا مواد مخدر را راهی برای مقابله با مشکلات زندگی خود بدانند.

وسواس کمال:

فرزندان والدین معتاد به مشروبات الکلی یا در تلاشند تا کاملاً کمال گرا باشند یا کاملاً برعکس. آنها در سن و سالی که در معرض انتقاد و سوءاستفاده قرار گرفته اند، می توانند تمایل زیادی به کامل بودن داشته باشند (احتمالاً ترس از انتقاد).

لازم نیست همه COA ها این مشکلات را داشته باشند و این مشکلات منحصر به COA نیستند. کودکان والدین غیر الکلی نیز ممکن است به دلایل دیگر در دوران کودکی یا فشارهای موجود در زندگی با این مشکلات روبرو شوند.

چگونه با والدین معتاد به الکل کنار بیاییم؟

ممکن است کودکی شما خوشایند نباشد اما به عنوان یک بزرگسال ، ممکن است بخواهید تغییری در زندگی خود ایجاد کنید. در اینجا چند روش برای مقابله با والدین مشروبات الکلی وجود دارد.

از گناه متنفر باشید، نه از گناهکار:

پدر و مادر شما به دلیل برخی از مشکلات مانند رابطه ناموفق یا فشارهای مالی به نوشیدن بیش از حد متوسل شده اند. دلیل را مشخص کنید و به آنها در مبارزه با آن کمک کنید. سعی کنید لحظه های زیبایی را با پدر و مادر خود به یاد بیاورید که آنها هوشیار بودند. این باعث کاهش احساسات منفی شما نسبت به آنها می شود.

در هنگام مستی والدین، از آنها دوری کنید:

ممکن است والدین خود را دوست داشته باشید و بخواهید به آنها کمک کنید اما خوب است هنگام مست بودن از آنها دور شوید. معمولا فردی که مشروبات الکل زیاد نوشیده، از آنچه می گوید یا انجام می دهد آگاهی ندارد.

دست از سرزنش خود بردارید:

مسئولیت مراقبت از شما بر عهده والدین است، اما وقتی آنها این کار را انجام ندهند  آن را اشتباه خود قلمداد نکنید. خود را سرزنش نکنید یا بار رفع آنها را بر دوش نگیرید. اگرچه خوب است به آنها کمک کنید که هوشیار باشند، همیشه بودن در آنجا برای کمک و نجات آنها از مشکلات ممکن است آنها را به شما وابسته تر کند.

در مورد احساسات خود باز باشید:

با والدین خود مکالمه ای باز داشته باشید. انتقاد نکنید بلکه به آنها بگویید که چقدر آنها را دوست دارید، به تفاوت زمانی اشاره کنید که آنها مست هستند و وقتی نیستند. در حالی که نشان دادن نگرانی واقعی؛ آنها را وادار به کمک حرفه ای می کند یا ممکن است به یک مرکز توانبخشی مراجعه می کنند.

ایجاد یک سیستم پشتیبانی:

برای مقابله با والدین معتاد به مشروبات الکلی به نیروی عاطفی عظیمی احتیاج دارید. بنابراین، یک گروه پشتیبانی قابل اعتماد داشته باشید که بتوانید احساسات و ترس های خود را به اشتراک بگذارید. شما همچنین می توانید از توصیه های آنها استفاده کنید.

زندگی خود را خراب نکنید:

ممکن است والدین شما علی رغم تمام تلاش های شما تمایلی به تغییر و یا درخواست کمک حرفه ای نداشته باشند. اما اجازه ندهید که این امر بر زندگی شما تأثیر بگذارد. روی سلامتی، تحصیلات، شغل و شادی خود تمرکز کنید. نگذارید تاریکی آنها شما را درگیر کند. در جهت آینده بهتر تلاش کنید.

اگر والدین شما به الکل اعتیاد دارند، از آنها متنفر نباشید. آنها ممکن است در وضعیت خود احساس درماندگی کنند و از شما حمایت بخواهند. تمام کمکی را که می توانید بکنید و همزمان روی آینده خود نیز متمرکز کنید. از شرایط خانه غافل نشوید. ببینید که چگونه می توانید از این شرایط بیرون بیایید. در صورت نیاز، با یک متخصص و مشاوره خانواده مشورت کنید، که می تواند مشاوره روانشناختی را به شما و سایر اعضای خانواده ارائه دهد.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار مهمی در تقویت بنیان خانواده ها و همچنین بهبود روابط آنها بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy