اضطراب در رابطه عاشقانه

چگونگی از بین بردن اضطراب در رابطه

0 ۵۵۱

یک رابطه عاشقانه گاهی می تواند یک بازی خطرناک باشد و خطر آسیب دیدگی یا ناامید شدن به همراه داشته باشد. یکی از موضوعاتی که افراد زیادی با آن درگیر هستند، اضطراب رابطه است. بسیاری از افراد معتقدند که داشتن یک اضطراب در رابطه می تواند بر زندگی عاشقانه آنها تأثیر بگذارد. اضطراب می تواند عشق را به سرقت ببرد و ارتباط بین دو نفر که به هم تعلق دارند را سست کند.

اضطراب در رابطه چیست؟

تجربه کردن اضطراب در رابطه عاشقانه امری طبیعی است. اما هنگامی که سطح اضطراب به میزان قابل توجهی از استرس تبدیل شود و زندگی شما را تحت تأثیر منفی قرار دهد، این نشانه ای است که حتما باید کنترل شود و سعی در کشف علت آن داشته باشید.

احساس ناپایداری عاطفی، تجربه مشکلات با کنترل ضربه، اختلال در قضاوت و پیدا کردن مشکل در تمرکز یا انجام کارهای روزانه از علائم شایع اضطراب رابطه است. احساس غم، افسردگی، تنهایی، خستگی نیز رایج است.

هنگامی که از رابطه خود احساس نگرانی می کنید، احساس ناامنی، استرس و حتی وحشت می تواند به سراغتان بیاید. این احساسات ممکن است در پشت ذهنتان بطور مداوم کمین کند و باعث شود افکار منفی مزاحم مانند “آیا من برای او خوب هستم؟” و …

نشانه های اضطراب

اگر مطمئن نیستید که اضطراب باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی عاشقانه شما شده است یا خیر، سوالات زیر را از خود بپرسید.

  • آیا نگرانی هایی وجود دارد که شما را از برقراری روابط دوستانه یا دنبال کردن روابط باز می دارد؟
  • آیا در مورد صمیمیت جنسی افزایش اضطراب دارید؟
  • آیا به همسر خود اعتماد ندارید؟
  • آیا از گفتگوهای جدی با شریک زندگی خود دوری می کنید زیرا از درگیری می ترسید؟
  • آیا دائماً ترس دارید که شریک زندگی شما قصد ترک شما را داشته باشد؟
  • وقتی شریک زندگی تان از شما دور است اضطراب دارید؟
  • آیا خودتان را متقاعد می کنید که شریک زندگی شما بدون داشتن مدرک بی وفاست؟
اضطراب در رابطه
اضطراب در رابطه

3 عامل اصلی به وجود آمدن اضطراب رابطه

اضطراب رابطه مزمن نه تنها از نظر ذهنی خسته کننده است بلکه برای سلامت روحی و جسمی شما مضر است و در نهایت باعث از بین رفتن رابطه می شود. بنابراین بهتر است در ابتدا بررسی کنیم که چگونه اضطراب رابطه شروع می شود؟

1- اعتماد از دست رفته

یکی از شایع ترین دلایل اضطراب در هر رابطه ای، زمانی است که اعتماد در رابطه از بین رفته است. یک قول محقق نشده، خیانت یا هر چیز دیگری، وقتی دیگر به شریک زندگی خود اعتماد ندارید، اولین جرقه های ایجاد اضطراب است. این حس عدم اطمینان در مورد وضعیت و سوءظن شریک زندگی شما دلیل اصلی استرس روحی است که منجر به احساس اضطراب مزمن در مورد رابطه شما خواهد شد.

2. رابطه بسته

ارتباطات باز مهمترین عامل تعیین کننده برای موفقیت یک زوج است ، بنابراین وقتی ارتباط خوبی وجود ندارد یا شکسته شده است، اضطراب می تواند آغاز شود. اگر نمی توانید احساسات خود را به شریک زندگی خود ابراز کنید، ممکن است مجبور شوید احساساتی همچون غم و اندوه، ناامیدی و عصبانیت نسبت به همسرتان ایجاد شود. عدم توانایی به اشتراک گذاشتن احساسات با شریک زندگی نیز می تواند یک تجربه بسیار تلخ باشد. تمام این احساسات منفی ایجاد می شود و باعث می شود تا خود، رابطه و شریک زندگی خود را زیر سوال برید و منجر به اضطراب شدید شود.

3. منفی بودن مزمن

داشتن نگرش  مثبت در ایجاد زندگی و شغل موفق کمک بسیاری می کند. همین موضوع در مورد روابط شما نیز صدق می کند. نزدیک شدن به شریک زندگی خود با نگرش مثبت می تواند شگفتی هایی برای موفقیت طولانی مدت روابط شما ایجاد کند. از طرف دیگر، روابطی که منفی باشند، استرس زا هستند و باعث می شوند یک یا هر دو شریک نسبت به رابطه احساس اضطراب کنند. نگرش های منفی می تواند شامل ارتباط با لحن خصمانه یا منفی باشد.

چگونه اضطراب در رابطه را کنترل کنیم؟

اگر فردی هستید که با اضطراب دست و پنجه نرم می کند، راه های زیادی وجود دارد که رابطه شما را بهتر می کند. همه روابط گاهی اوقات دچار اضطراب می شوند. در اینجا چند روش برای تقویت روابط و از بین بردن اضطراب آورده شده است:

1- اجتناب نکنید

افرادی که در یک رابطه ناپایدار هستند ممکن است وسوسه شوند که از مسائلی که باعث ایجاد مشکل می شود دوری کنند یا منحرف شوند. اجتناب فقط راه حل موقت است. استانداردی را برای پرداختن به موضوعات در روابط ایجاد کنید، حتی اگر در ابتدا احساس ناراحتی کنید. اگر برای کمک به ایجاد ارتباط بهتر به شخص ثالث احتیاج دارید، از همکاری با یک مشاور به طور مشترک یا فردی دریغ نکنید.

2- اعتماد در رابطه را بسازید

اگر علت اصلی اضطراب رابطه شما از بین رفتن اعتماد در رابطه است، می توانید گذشته را فراموش کنید و از ابتدا شروع کنید، انگار اولین روزی است که دوستی را آغاز کرده اید. از آنجا که اعتماد باید ساخته شود، پس از شکسته شدن، دیگر نمی توانید بدون آن رابطه ی خوبی را تجربه کنید. اگر شریک زندگی تان هم موافقت خود را اعلام کرده، باید هر دو متعهد شوید که عادات جدید و سالم تری شکل دهید و به عادت های قدیمی برنگردید.

3- ورزش کنید

وقتی از نطر جسمی تحرک نداشته باشید، ذهن شما پر از افکار پریشان می شود. ولی زمانی که با رفتن به باشگاه و ورزش کردن احساس خستگی جسمی می کنید، اضطراب کمتری را تجربه کنید. تناسب جسمی نیز به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کند که در این صورت به شما در احساس امنیت بیشتر کمک می کند.

4- در مورد نیازهای خود صحبت کنید

بعضی اوقات افراد در روابط چنان متمرکز می شوند که فراموش می کنند در مورد ارزش ها و نیازهای خودشان صحبت کند. سازش بخشی از هر رابطه است، اما این بدان معنا نیست که باید خودتان را از یاد ببرید.

وقتی احساس می کنید ارتباط سختی با یکدیگر دارید، این بدان معنی است که نیازها برآورده نمی شوند و این می تواند اضطراب بیشتری ایجاد کند. بنابراین با شریک زندگی خود صحبت کنید تا نیازهای یکدیگر را شناسایی کنید. اگر می خواهید آن را یادداشت کنید و تمام تلاش خود را انجام دهید. البته انتظار نداشته باشید که در همان ابتدا همه چیز درست شود. فقط روی انجام وظیفه خود تمرکز کنید. اگر بعد از چند ماه زوجین هنوز تلاش خود را آغاز نکنند، این ممکن است بیانگر این باشد که میزان تعهد آنها به رابطه کم است.

5- خود را مشغول کنید

اگر تمام تمرکز خود را بر روی یک رابطه عاشقانه قرار داده اید، احتمال دارد که احساس اضطراب کنید. افرادی که با خانواده و دوستان روابط محکم دارند و به اهداف و علایق شخصی خود توجه می کنند احتمالاً شریک بهتری هستند و احتمالا اضطراب جدایی یا عدم اطمینان در مورد رابطه را کمتر تجربه می کنند.

فراموش نکنید که برای خود زندگی ای بسازید که نسبتا مستقل از روابط شما باشد. به این ترتیب، وقتی شریک زندگی شما در کنارتان نباشد، همچنان احساس اطمینان خواهید داشت. وقتی نسبت به رابطه خود احساس اضطراب می کنید، داشتن هدفی خارج از رابطه تان اهمیت بیشتری می یابد. با کار کردن بر روی برخی از سرگرمی های مورد علاقه خود، ذهن خود را مشغول نگه دارید، برخی فعالیت های فضای باز انجام دهید یا در طول روز به خودتان رسیدگی کنید. وقتی مشغول انجام کارهایی هستید که باعث خوشحالی شماست، ممکن است دیدگاهی بسیار متفاوت در رابطه به دست آورید.

6- محبت بدنی را افزایش دهید

مطالعات نشان داده است که بغل کردن آرامش بخش است و یک درمان مؤثر برای مبتلایان به اختلالات اضطرابی است. لمس، بغل کردن و سایر انواع محبت جسمی می تواند باعث شود زوجین احساس نزدیکی و اطمینان بیشتری به هم داشته باشند. حتی اگر به دلیل ارتباط با شریک زندگی خود عصبانی یا ناراحت هستید، لمس کردن یکدیگر می تواند کلید باز کردن ارتباط باشد.

7- کمک بخواهید

هرگز فرض نکنید که مجبورید یاد بگیرید که اضطراب را در روابط توسط خودتان مدیریت کنید. در نظر بگیرید که چگونه مشاوره فردی می تواند به شما در مدیریت ترسهای خود از روابط کمک کند و یا به سمت یک زندگی دوستانه شادتر گام بردارد. مشاوره ازدواج همچنین می تواند به افراد در یادگیری بهبود ارتباط و ایجاد مهارت های حل مسئله در رابطه کمک کند.

فقط خودتان می توانید به خودتان کمک کنید

تنها شخصی که می توانید تغییر دهید و او را کنترل کنید خودتان هستید. بنابراین وقتی شخصی را به زندگی خود دعوت می کنید و وارد یک رابطه می شوید که نمی توانید او را کنترل کنید یا تغییر دهید، باعث ایجاد مشکلاتی در شما می شود. وقتی مشکلی پیش آمد، هر دو طرف باید تلاش کنند تا آن را برطرف کنند. یک نفر فقط مسئولیت رفع یک مشکل در رابطه را ندارد.

به جای تلاش برای ایجاد تغییر در شریک زندگی، آنچه شما باید روی آن تمرکز کنید این است که در بهبود خود و تبدیل شدن به فردی قوی تر تلاش کنید. وقتی شریک زندگی شما می بیند که تلاش می کنید، او نیز برای پیشرفت انگیزه پیدا می کند.

اما اگر این اتفاق نیفتد، اشکالی ندارد. در آن زمان، شما به فردی مطمئن تر تبدیل خواهید شد و در آنجا باید به سمت رابطه بهتری بروید. گاهی خروج از رابطه به نفع هردو نفر خواهد بود.

نکته پایانی: اختلالات اضطراب می تواند به شدت ناتوان کننده باشد، بنابراین وقتی در تلاش برای کنترل اضطراب خود هستید، نترسید از یک متخصص کمک بگیرید.

اگر مطمئن نیستید که برای کنترل اضطراب در رابطه باید از کجا شروع کنید، می توانید از مشاوره کمک بگیرید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره حضوری، آنلاین و تلفنی سعی در بهبود روابط زوجین و کاهش میزان اختلافات دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy