میل جنسی زنان و مراحل احیای این میل

علت تنفر بعضی زنان از رابطه جنسی

0 ۳,۳۶۱

“سکس برای من بسیار مشکل است.” ، “چرا گاهی اوقات که شوهرم شروع به لمس کردن من می کند، وحشت می کنم؟” ، “من شکسته ام؟” این ها برخی از اظهارات مراجعه کنندگانی است که نیاز به مشاوره و درمان را در خود احساس کرده اند. معمولا در پشت این حرفها، احساس گناه، شرم، غم و اندوه و ترس وجود دارد. اما این مشکل اگر زوجین بخواهند، قابل درمان است. در این مقاله مراحل احیای میل جنسی زنان را بیان کرده ایم.

مراحل احیای میل جنسی زنان

بسیاری از زنان با کم شدن میل جنسی شان احساس شکسته شدن می کنند، اما به هیچ وجه سعی نمی کنند که راهی پیدا می کنند تا این مشکل را از بین ببرند. این مشکل برای مدتی قابل تحمل است، اما با گذشت زمان به آرامی به یک نگرانی تبدیل می شود و هر دو طرف احساس ناراحتی، قطع و ناامید شده اند.

گام اول: شناسایی مشکلات و توانایی درک آنها

قبل از اینکه ما بتوانیم چیزی را تغییر دهیم، باید بتوانیم در مورد آن صحبت کنیم، آن را درک کنیم و برخی از عوامل که به آن کمک کند را کشف کنیم.

این یعنی چی؟

این بدان معنی است که شما چه چیزی در مورد صمیمیت جنسی خود با شریکتان احساس می کنید، در مورد بدن خود چه احساسی دارید، تجربیات گذشته چه بوده است، چه چیزهایی روند رشد جنسیت شما را تحت تاثیر قرار داده است. باید بدانید که رابطه صمیمی و سالم چه نوع رابطه ای است. در این موارد بهتر است با یک مشاور و درمانگر نیز صحبت کنید تا در شناسایی مشکلات و ناامیدی ها شما را کمک کرده و راه شما را تا داشتن رضایت جنسی هموار کند.

گام دوم: متوقف کردن ترمزهای جنسی

مغز زن قدرتمند ترین اندام جنسی است. درعلم روانشناسی مغز یک “شتاب دهنده” توصیف شده است، که به “تحریک” و “ترمز” جنسی واکنش نشان می دهد. اکثر ترمزهای زن حساس هستند. ترمز ها میل جنسی را کاهش و یا متوقف می کنند. این ترمزها معمولا مسئولیت های بیشمار و استرس بیش از حد هستند. با توجه به وجود آسیب های جنسی، مسائل مربوط به رابطه، مسائل عاطفی و درد جنسی، به شدت به کاهش حساسیت ترمزها کمک می کند.

ترومای جنسی

در طی مرحله اول ممکن است ترومای جنسی را کشف کنید که نیاز به بهبودی دارد. این می تواند از سوء استفاده جنسی در دوران کودکی تا تجاوز جنسی محدود شود. یکی دیگر از انواع آسیب های جنسی، ناراحتی یا سوء استفاده مداوم در روابط است؛ زیرا زن بله می گوید، اما او واقعا نمی خواهد رابطه جنسی داشته باشد، اما از ترس بله می گوید. در مواردی مانند اینها، او احساس درگیر شدن در رابطه دارد و تحت فشار است.

درمان زخمهای گذشته یک گام مهمی برای بسیاری از زنان در ایجاد یک رابطه جنسی کامل تر است. اعتقادات مربوط به خود و نگرش جنسی در مورد صمیمیت جنسی به طور کلی ناخودآگاه شکل می گیرد و اغلب سال ها ادامه دارد. راههای درمان زخمهای جنسی شما وجود دارد. شما مجبور نیستید در سکوت رنج بکشید. متخصصان تروما می توانند در مسیر بهبود آسیب های گذشته به شما کمک کنند.

مسائل مربوط به رابطه

علاوه بر ضعف جنسی، ممکن است مسائلی مربوط به رابطه وجود داشته باشد که مانع از این باشد که بدن شما بتواند از نظر جنسی آماده باشد. اگر در رابطه، سوءاستفاده یا بدرفتاری شریک جنسی وجود داشته باشد، درمان آن ضروری است. اگر در رابطه تان احساس می کنید از شما سواستفاده می شود، زوجین هر دو باید تحت مشاوره قرار بگیرند تا برای رابطه شان مرزهای مناسب تعیین شود.  شریک جنسی شما باید برای اقدامات خود پاسخگو باشد و بتواند با آموزش رضایت کامل جنسی شما را به دست بیاورد.

بسیاری از زنان مایل هستند تا از لحاظ جنسیتی و احساسی به شریک زندگی خود وابسته باشند. گاهی اوقات داشتن گفتگوی خوب با شریک زندگی قبل از رابطه و بیان خواسته ها می تواند در ایجاد رابطه ای صمیمی کمک بسیاری باشد. ایجاد رابطه و صمیمیت عاطفی یک شرط لازم برای تجربه میل جنسی خوب برای زنان است.

مسائل احساسی

استرس، اضطراب و افسردگی باعث می شود بیش از نیمی از زنان علاقه خود را به رابطه جنسی از دست دهند. هنگامی که شما در معرض استرس هستید، چالش مبارزه با بدن شما با روابط جنسی فعال شده است.

کلید مدیریت استرس و اضطراب این است که بتوان چرخه پاسخ استرس را تکمیل کرد. احساسات مانند تونل هستند؛ شما باید تمام راه را در تاریکی بگذرانید تا در نهایت به نور برسید. استرس مزمنی که چرخه را کامل نکرده است، فقط باعث ایجاد بیماری، خستگی مزمن و عدم لذت جنسی میشود.

قسمت عملیاتی چرخه استرس نمیتواند کم اهمیت باشد. هنگامی که احساسات خود را با مواد مخدر، خرید، رسانه های اجتماعی، غذا و … خنثی می کنیم، بخش مهمی از چرخه استرس را که مانع افزایش سطح استرس می شود را مهار می کنیم. علم به ما می گوید که خواب، تمرین، محبت، مراقبه، یوگا، تای چی، روزنامه نگاری، مراقبت از بدن و آفتاب گرفتن، به تسهیل تکمیل چرخه پاسخ استرس کمک می کند.

درد جنسی

اگر در طول رابطه جنس مقدار قابل توجهی از درد را تحمل می کنید، باید برای ارزیابی و بررسی مشکلات داخلی که ممکن است باعث دردناک شدن رابطه جنسی شده است، به پزشک متخصص مراجعه کنید. شروع رابطه جنسی با درد یک ترمز برای لذت جنسی است که ناخوشایند است و زنان را از انجام آن بیزار می کند و نارضایتی را در پی خواهد داشت.

سکس طبیعی دردناک نیست! تعدادی از متخصصان، از جمله متخصصان زنان می توانندریشه درد را پیدا کنند و راه حل های واقعی برای رفع آنها ارائه دهند. راه های زیادی وجود دارد که با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید و درد نداشته باشید.

مراحل احیای میل جنسی زنان
مراحل احیای میل جنسی زنان

گام سوم: میل جنسی خود را پرورش دهید

در رابطه زناشیی حدود 55٪ از زنان و 20٪ از مردان تمایل به وابستگی متقابل دارند. آنها می خواهند علاوه بر اینکه همسرشان از رابطه لذت می برد، خودشان نیز بی بهره نمانند. ما در مورد ترمزها و شتاب دهنده های جنسی صحبت کردیم، اما رابطه جنسی نیاز به پرورش دارد. خانم هایی که را رابطه ضعیف هستند اگر ترمزهای جنسی را برطرف کردند، باید میل جنسی خود را تقویت کنند. در ادامه روش هایی برای تقیت میل جنسی زنان ذکر کرده ایم .

از خود مراقبت کنید و لذت های زندگیتان را افزایش دهید

به خودتان زمان بدهید و سعی کنید عواطف و احساسات تان را دوباره لمس کنید. پس از اینکه احساسات خود را تنظیم کردید از خودتان بپرسید «اکنون چه چیزی نیاز دارم؟»، حتی اگر این گام کوچکی باشد اما روشی برای کمک به خودتان است.

میل جنسی نمی تواند مجبور باشد. این چیزی نیست که ما در برنامه ریزیمان قرار دهیم تا خودمان را به خواسته خویش دعوت کنیم. با مدیریت استرس و آرامش داشتن می توان میل جنسی را پرورش دهیم.

لیستی از خواسته های لذت بخش خود را (به عنوان مثال حمام های لوکس، شمع روشن کردن، گوش دادن به موسیقی سکسی، پوشیدن لباس های جدید، خوردن غذای مورد علاقه تان، پیاده روی طبیعت، خرید در فروشگاه، ملاقات با برخی از دوستان، یک تعطیلات عجیب و غریب، یک ماساژ، رقص) آماده کنید و آنها را انجام دهید تا استرس و فشار زندگی تان کمتر شود.

احساس لذت جنسی حق شماست

اغلب زنان از طریق پیامهایی که از سن نوجوانی درونی می شوند، احساس جنسی خود را سرکوب می کنند. پیام های مربوط به اینکه چگونه باید به نظر بیایند تا مورد دلخواه قرار بگیرند، چه چیزهایی لازم است که دیگران برای شایستگی انجام دهند، چه کاری باید انجام دهند تا یک “همسر خوب” باشند.

زنان اغلب احساسات خود را در رابطه جنسی نادیده می گیرند و تنها به لذت شریک جنسی شان توجه دارند و این باعث می شود که رضایت خودشان از رابطه کمتر و کمتر شود. زنان باید داشتن لذت جنسی را حق خود بدانند. باید بدانید که در رابطه جنسی چه چیزی دوست دارید انجام دهید و چه چیزی دوست ندارید انجام دهید. در مورد احیای میل جنسی شما خیلی اهمیت دارد تا استقلال خود را به دست آورید.

کشف کنید که چه چیزی محرک جنسی شماست

چه زمانی در زندگی خود و یا در رابطه تان احساس لذت جنسی را بیشتر تجربه کرده اید؟ این مهمترین چیزی است که حس جنسی خود را پرورش دهید. حالا چه چیزی برای شما خوب است؟ چه چیز برای شما خوب نیست؟ کشفیات خود را با شریک زندگیتان به اشتراک بگذارید.

کمتر از یک سوم زنان، در رابطه با همسرانشان به ارگاسم می رسند. دوسوم زنان گاهی اوقات، به ندرت، و یا هرگز ارگاسم را تجربه نکرده اند. برخی از زنان نیز از خودارضایی برای به ارگاسم رسیدن استفاده می کنند با اینکه شریک جنسی دارند.

اگر با بدن خود بیگانه هستید، درباره آن بیشتر بیاموزید. بدن شما و پاسخ آن، خواندن کتابها و یا مشاوره رفتن همه انتخاب های خوبی برای شروع هستند.

بدن خود را دوست داشته باشید

شما زیبا هستی. بدن شما زیباست. جنسیت شما زیباست. چه چیزی باعث می شود شما منحصر به فرد و زیبا باشید؟ آنچه که احساس زیبایی را به شما می دهد را لیست کنید. از جمله های مثبت مانند “من زیبا هستم” استفاده کنید. من سکسی هستم، من خیره کننده هستم و … . چه چیزهایی انجام می دهید که احساس سکسی بودن را به شما می دهد؟ (ناخن، کفش، لباس، مو، ورزش، بهداشت خوب، و غیره) آنچه این احساس را به شما می دهد را انجام دهید.

شرایط خود را تغییر دهید

اگر شما یکی از اکثریت زنانی هستید که در موقعیت های نادر احساس میل جنسی دارند و می خواهید میل جنسی را در زندگی زناشویی تجربه کنید، ممکن است وقت آن باشد که ترمز ها و شتابدهنده های خاص خود را با جزئیات دقیق تر ببینید. دو نفر یکسان نیستند. هر زن منحصر به فرد است. این موضوع برای شما بسیار مهم است که  چه چیزی باعث ترس از شما می شود و چه چیزی به تحریک میل جنسی شما کمک می کند. به عنوان مثال، اگر ترمزهای جنسی شما مسافرت و یا صرف وقت و انرژی گذاشتن برای بچه هاست، با همسرتان صحبت کنید و ببینید آیا ممکن است تغییراتی انجام دهید؟ تغییرات مختلف را آزمایش کنید تا ببینید چه چیز در میل جنسی شما تاثیر دارد.

به پزشک مراجعه کنید

براساس تحقیقات، هورمون ها احتمالا عامل اصلی فقدان میل جنسی هستند (استرس، افسردگی، اضطراب، تروما و مسائل مربوط به دلبستگی بزرگترین مجرمان هستند) اما ممکن است شرایط فیزیکی واقعی برای کم کردن میل جنسی وجود داشته باشد. داروهای ضد افسردگی از مواردی است که باعث میل کمتر می شود. تغییرات یائسگی، تولد فرزند، و سایر مسائل نیز می تواند به طور قابل توجهی به داشتن میل کمتر منجر شود. مراجعه به پزشک می تواند شرایط جسمی، عدم تعادل هورمونی یا سایر علل فیزیکی که باعث کاهش میل جنسی شده اند را تشخیص داده و درمان کند.

تصمیم گیری برای سکسی بودن

اغلب خانم ها خود به خود نمی خواهند تغییر کنند. قبول کردن اینکه مشکل دارید و باید تغییر کنید (چیزی در مورد شما شکسته نشده است) می تواند به شما کمک کند تا از صمیمیت و رابطه سالم با شریک زندگی خود لذت ببرید. تحقیقات نشان می دهد که زنان پس از سالمندی که از نظر جنسی فعال هستند، میزان بالای تستوسترون را حفظ می کنند. سطح بالاتر تستوسترون باعث ایجاد میل جنسی شدید می شود. هرچه بیشتر آن را انجام دهید، بیشتر آن را می خواهید. البته، آنچه شما با بدن خود انجام می دهید همیشه انتخاب شماست، چه در رابطه با ازدواج و چه نه. شما باید تصمیم بگیرید که سکسی باشید و از رابطه جنسی خود لذت ببرید.

حرف پایانی

میل جنسی پایین یک مسئله مشترک بین زن و شوهر است. هر دوی زوجین باید تصمیم بگیرند تا رابطه ای سالم و کامل داشته باشند. به تنهایی نمی توانید کاری از پیش ببرید. صحبت و مشورت با یک متخصص و مشاوره ازدواج می تواند به سلامت کلی و  رابطه صمیمی شما و شریک زندگیتان کمک کند.

گروه مشاوره ازدواج و مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، تلفنی و همچنین مشاوره های آنلاین سعی در بهبود رابطه زن و شوهر و تقویت زندگی زناشویی زوجین دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy