اختلالات خوردن چیست؟

انواع اختلال غذا خوردن و روش های درمان آن ها

0 ۴۴۳

اختلالات خوردن شرایط جدی مربوط به رفتارهای مداوم در خوردن است که بر سلامت روان و جسم، احساسات و توانایی شما در عملکرد تأثیر منفی می گذارد. شایعترین اختلالات غذا خوردن عبارتند از: بی اشتهایی عصبی، بولیمیای عصبی و اختلال پرخوری.

بیشتر اختلالات غذا خوردن تمرکز بیش از حد بر وزن، شکل بدن و مواد غذایی دارند که منجر به رفتارهای خطرناک در خوردن غذا می شود. این رفتارها می تواند به میزان قابل توجهی بر توانایی بدن شما در گرفتن تغذیه مناسب تأثیر بگذارد. اختلالات خوردن می تواند به قلب، دستگاه گوارش، استخوان ها، دهان و دندان آسیب برساند و منجر به بیماری های دیگر نیز شود.

اختلال خوردن بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود، اگرچه ممکن است در هر سنی بروز کند. جای نگرانی نیست؛ با درمان می توانید به عادتهای غذایی سالم تری برگردید و گاهی عوارض جدی را که ناشی از اختلال خوردن است معکوس کنید.

انواع اختلالات خوردن

بسته به نوع اختلال، علائم متفاوت است. بی اشتهایی عصبی، بولیمیای عصبی و اختلال پرخوری از شایع ترین اختلالات خوردن است. سایر اختلالات غذا خوردن شامل اختلال نشخوار و اختلال در مصرف مواد غذایی اجتنابی است.

بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی نوعی اختلال خوردن است که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و با وزن غیر طبیعی و ترس شدید از افزایش وزن مشخص می شود. مبتلایان به بی اشتهایی تلاش های زیادی برای کنترل وزن و شکل بدن خود خواهند کرد که اغلب به طور جدی در سلامتی و زندگی آنها دخالت دارد.

افرادی که مبتلا به بی اشتهایی هستند، بیش از حد کالری را محدود کرده یا از روش های دیگری برای کاهش وزن استفاده می کنند؛ مانند ورزش بیش از حد، استفاده از ملین ها یا استفراغ بعد از خوردن غذا. تلاش برای کاهش وزن، حتی با وجود کمبود وزن، می تواند باعث مشکلات جدی برای سلامتی شود.

بولیمیای عصبی

بولیمیای عصبی که معمولاً بولیمی نامیده می شود، نوع دیگر از اختلالات تهدید کننده زندگی است. افرادی که مبتلا به بولیوی هستند، کنترل بر میزان غذای مصرفی ندارند. شخص به طور معمول در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی غذا می خورید و سپس سعی می کند خود را از کالری اضافی به روشی ناسالم خلاص کنید. به دلیل احساس گناه، شرم و ترس شدید از افزایش وزن ناشی از پرخوری، ممکن است عمدا استفراغ کند، بیش از حد ورزش کند یا از روشهای دیگری مانند مسهل برای خلاص شدن از کالری استفاده کند.

اگر مبتلا به بولیمی هستید، احتمالاً به وزن و شکل بدن خود زیاد توجه می کنید و  خود را به شدت به خاطر نقص هایتان قضاوت کنید. البته ممکن است شما در یک وزن معمولی یا حتی کمی اضافه وزن قرار داشته باشید.

اختلال پرخوری

افرادی که دچار اختلال در خوردن غذا هستند، به طور مرتب غذای زیادی مصرف می کنند (پرخوری) و کنترل بر میزان غذا خوردن خود ندارند. ممکن است به سرعت یا بیشتر از آنچه در نظر گرفته شده غذا بخورند، حتی ممکن است بعد از احساس سیری زیاد، غذای خوردن خود را ادامه دهند.

این افراد معمولا بعد از آرام شدن، از رفتار و میزان غذای خورده خود احساس گناه، انزجار یا شرمساری می کنند. اما سعی نمی کنند این رفتار را با ورزش بیش از حد یا استفراغ جبران کنند. این رفتار حداقل یک بار در هفته اتفاق می افتد و ممکن است فرد وزن طبیعی، اضافه وزن یا چاق داشته باشد.

اختلال نشخوار

اختلال نشخوار ناشی از شرایط پزشکی یا اختلال خوردن دیگری از جمله بی اشتهایی، بولیمایا یا اختلال پرخوری نیست. در این نوع اختلال غذا بدون حالت تهوع به دهان برگشته می شود و مجدداً جویده می شود. بروز اختلال در نشخوارکنندگان ممکن است در نوزادی یا در افرادی که ناتوانی ذهنی دارند پ، بیشتر اتفاق بیفتد.

اختلال در مصرف مواد غذایی محدود کننده

این اختلال با عدم تحقق حداقل نیازهای غذایی روزانه شما مشخص می شود زیرا فرد علاقه ای به خوردن غذا ندارد. از خوردن غذا با خصوصیات حسی خاصی مانند رنگ، بافت، بو و طعم جلوگیری می کنید. یا نگران عواقب غذا خوردن هستید، مانند ترس از خفگی، نه به دلیل ترس از افزایش وزن.

این اختلال می تواند منجر به کاهش چشمگیر وزن یا عدم افزایش وزن در دوران کودکی و همچنین کمبودهای غذایی شود که می تواند باعث مشکلات سلامتی شود.

اختلالات خوردن
اختلالات خوردن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اختلال غذا خوردن می تواند عملا زندگی شما را به دست بگیرد. متأسفانه، بسیاری از مبتلایان به اختلالات خوردن نمی دانند که به درمان نیاز دارند. نسبت به الگوهای غذایی و باورهایی که ممکن است نشانه رفتاری ناسالم باشد مراقب باشید. پرچم های قرمز که ممکن است یک اختلال خوردن را نشان دهد شامل موارد زیر است:

 • حذف وعده های غذایی یا بهانه ای برای عدم غذا خوردن
 • اتخاذ یک رژیم بیش از حد محدود گیاهی
 • تمرکز بیش از حد روی تغذیه سالم
 • درست کردن وعده های غذایی خود به جای خوردن آنچه خانواده می خورد
 • انصراف از فعالیتهای عادی اجتماعی
 • نگرانی مداوم یا شکایت از چاق بودن و صحبت از کاهش وزن
 • بررسی مکرر در آینه برای نقایص درک شده
 • خوردن مقادیر زیادی شیرینی یا غذاهای پرچرب
 • استفاده از مکمل های غذایی، ملین یا محصولات گیاهی برای کاهش وزن
 • ورزش بیش از حد
 • مشکلاتی از قبیل از دست دادن مینای دندان که ممکن است نشانه استفراغ مکرر باشد
 • رفتن به توالت هنگام غذا خوردن
 • خوردن غذای بیشتر در یک وعده غذایی یا میان وعده از آنچه طبیعی است
 • ابراز افسردگی ، انزجار ، شرم یا گناه در مورد عادات غذا خوردن
 • خوردن مخفیانه

اگر نگران هستید که ممکن است اختلال خوردن داشته باشید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد نگرانی های خود صحبت کنید. در صورت نیاز می توانید با مراجعه به یک متخصص روانپزشکی واجد شرایط و متخصص در زمینه اختلالات خوردن مراجعه کنید.

علت اختلال خوردن

علت دقیق اختلال خوردن ناشناخته است. مانند سایر بیماریهای روانی، علل زیادی نیز وجود دارد، مانند:

 • ژنتیک و زیست شناسی. برخی افراد ممکن است ژنهایی داشته باشند که خطر ابتلا به اختلالات خوردن را افزایش می دهد. عوامل بیولوژیکی مانند تغییر در مواد شیمیایی مغز ممکن است در اختلالات خوردن نقش داشته باشند.
 • سلامت روانشناختی و عاطفی. افراد مبتلا به اختلالات خوردن ممکن است دچار مشکلات روانی و عاطفی شوند که در بروز این اختلال نقش دارد. آنها ممکن است دارای عزت نفس پایین، کمال گرایی، رفتار تحریک آمیز و روابط آشفته باشند.

عوامل خطر

دختران نسبت به پسران احتمال بیشتری برای ابتلا به بی اشتهایی یا بولیمی را دارند، اما در مردان نیز اختلال پرخوری وجود دارد. اگرچه اختلالات خوردن در طیف وسیعی از سنین ممکن است رخ دهد، اما اغلب در نوجوانان و اوایل دهه 20 بروز می کنند.

برخی از عوامل ممکن است خطر ابتلا به اختلال خوردن را افزایش دهد، از جمله:

 • سابقه خانوادگی. اختلال خوردن در افرادی که والدین یا خواهر و برادرهایی دارند که اختلال خوردن داشته اند به طور قابل توجهی بیشتر اتفاق می افتد.
 • سایر اختلالات سلامت روان. مبتلایان به اختلال خوردن، اغلب سابقه اضطراب، افسردگی یا وسواس فکری دارند.
 • رژیم غذایی و گرسنگی. رژیم غذایی یک عامل خطر برای ایجاد اختلال در خوردن است. گرسنگی روی مغز تأثیر گذاشته و بر تغییرات خلقی، اضطراب و کاهش اشتها تأثیر می گذارد. شواهد محکمی وجود دارد مبنی بر اینکه بسیاری از علائم اختلال خوردن در واقع علائم گرسنگی هستند. گرسنگی و کاهش وزن ممکن است نحوه عملکرد مغز در افراد آسیب پذیر را تغییر دهد، که ممکن است رفتارهای محدود کننده خوردن را تداوم بخشد و بازگشت به عادتهای عادی غذایی را دشوار کند.
 • فشار عصبی. رفتن به یک شغل جدید یا یک مسئله خانوادگی می تواند استرس ایجاد کند که ممکن است خطر ابتلا به اختلال خوردن را افزایش دهد.

  اختلالات غذا خوردن
  اختلالات غذا خوردن

عوارض اختلال غذا خوردن

اختلال خوردن باعث ایجاد عوارض گسترده ای می شود که برخی از آنها تهدید کننده زندگی هستند. هرچه اختلال خوردن شدیدتر یا طولانی تر باشد، احتمال بروز عوارض جدی از جمله:

 • مشکلات بهداشتی جدی
 • افسردگی و اضطراب
 • افکار یا رفتارهای خودکشی
 • مشکلات رشد و نمو
 • مشکلات اجتماعی و ارتباطی
 • اختلالات مصرف مواد
 • مشکلات مربوط به کار و مدرسه
 • مرگ

روش های درمان اختلالات خوردن

اگرچه روش مطمئنی برای جلوگیری از اختلالات غذا خوردن وجود ندارد، در اینجا چند راهکار برای کمک به فرزندتان در بروز رفتارهای سالم تغذیه وجود دارد:

از رژیم غذایی اطراف کودک خودداری کنید.

عادات ناهار خوری خانواده ممکن است در تغذیه سالم کودکان تأثیر بگذارد. خوردن وعده های غذایی با هم فرصتی برای شما فراهم می کند که باعث ترغیب کودک در خوردن یک رژیم متعادل شود.

با فرزندتان صحبت کنید.

به عنوان مثال، وب سایتهای متعددی وجود دارد که ایده های خطرناک را تبلیغ می کنند ، از جمله مشاهده بی اشتهایی به عنوان یک انتخاب شیوه زندگی و نه یک اختلال در خوردن. تصحیح هرگونه سوء تفاهم مانند این و گفتگو با فرزندتان در مورد خطرات ناشی از انتخاب های غذایی ناسالم بسیار مهم است.

شکل بدنی سالم را در کودک خود پرورش دهید.

در مورد شکل بدن سالم با فرزند خود صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که شکل های بدن می تواند متفاوت باشد. از انتقاد از بدن خود در مقابل کودک خودداری کنید. پذیرش و احترام به بدن می تواند به ایجاد عزت نفس کمک کند.

از پزشک کمک بگیرید.

ممکن است پزشکان و مشاوره سلامت روان بتوانند شاخص های اولیه اختلال خوردن را شناسایی کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند در مورد عادات غذایی و رضایت از ظاهر از کودکان سؤال کنند. این بازدیدها باید شامل بررسی های قد و وزن و شاخص توده بدنی باشد که می تواند نسبت به هرگونه تغییر مهم هشدار دهد.

اگر یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان به نظر می رسد علائم اختلالات خوردن را نشان می دهد، نگرانی خود را برای سلامتی اش بازگو کنید. اگرچه ممکن است نتوانید از بروز اختلال خوردن جلوگیری کنید، اما دلسوزی ممکن است فرد را به معالجه ترغیب کند.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسزائی در سلامت روحی افراد و جامعه بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy