تاثیر استرس بر کرونا

روش های کاهش استرس در زمان بیماری کرونا

0 ۸۴۷

بیماری همه گیر بیماری کرونا ویروس 2019 (COVID-19) اکنون بیش از یک ماه در سراسر چین و اخیرا در ایران گسترش یافته است. کمیسیون بهداشت و درمان دستورالعمل مداخله در بحران روانی اضطراری را برای افراد مبتلا به کرونا صادر کرده است. هر شیوع عمده اپیدمی اثرات منفی بر سلامت روان افراد و جامعه خواهد گذاشت و باعث افزایش استرس و اضطراب همگانی می شود. در این مقاله راجع به تاثیر استرس بر کرونا و بیماری های همه گیر و روش های کاهش استرس بیشتر گفته ایم.

موسسات پزشکی و دانشگاه های سراسر چین امکانات آنلاین ارائه خدمات مشاوره روانشناس برای بیماران، اعضای خانواده آنها و سایر افراد مبتلا به این بیماری را ایجاد کرده اند. با این حال، ژیانگ و همکارانش ادعا می‌کنند که نیازهای سلامت روانی بیماران مبتلا به کرونا، بیماران مشکوک، اعضای خانواده قرنطینه و پرسنل پزشکی به خوبی برآورده نمی‌ شوند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) کرونا ویروس را یک اورژانس جهانی بهداشت عمومی اعلام کرده است. این بیماری از یک خانواده بزرگ ویروس هاست که باعث بیماری هایی مانند سرماخوردگی، سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) و سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) می شوند. در حال حاضر درمان خاصی برای کورو ویروس وجود ندارد، اما با مراقبت های پزشکی می تواند بیشتر علائم را درمان کند. همین امر باعث ایجاد ترس و استرس در بین افراد می شود.

تاثیر استرس بر کرونا
تاثیر استرس بر کرونا

تاثیر استرس بر کرونا

ترس و استرس زمانی افزایش می یابد که تلاش ها برای مبارزه با یک ویروسی است که به خوبی درک نشده است. این عدم اطمینان می تواند یک محیط استرس زا، نگران کننده و در بعضی مواقع ترسناک را ایجاد کند.

با برنامه ریزی مناسب، آموزش و تجهیزات محافظ، بسیاری از عفونت ها قابل پیشگیری هستند. اما در چین و دیگر نقاط جهان، شیوع بیماری کورو ویروس فشارهای بسیاری را ایجاد کرده است. کمبود امکانات پیشگیرانه و قیمت بالای آنها باعث فشار روانی می شود که این خود به نوبه باعث افزایش استرس خواهد شد.

ترس از کووید-19 اضطراب و بی خوابی مبتلایان به اختلالات اضطرابی یا افسردگی را بدتر کرده است و افراد تحت قرنطینه خانگی که با کلینیک های روانشناسی تماس گرفته اند، اظهار داشته اند که علائمی مانند کلاستروفوبیا (تنگناهراسی) آنها رو به وخامت می رود.

ناامنی ها و شکایات مربوط به این ویروس و قرنطینه طبیعی است، اما اگر علائم بیش از حد طولانی شود، مردم باید از پزشک معالج کمک کنند.

گرفتن اطلاعات صحیح و حفظ سبک زندگی منظم که شامل شستن مکرر دست و ورزش است می تواند به ما در حفظ شرایط روحی خوب در زمان دشوار کمک کند.

روش های کاهش استرس در زمان بیماری های اپیدمی

با افزایش تعداد موارد کرونا در سراسر جهان، پزشکان نکاتی را در مورد نظارت بر سلامتی و کاهش استرس ناشی از ویروس به افراد ارائه می دهند.

مردم باید پنج کلمه کلیدی را در نظر داشته باشند: ایمنی، آرامش، توانایی، اتصال و امید. این پنج کلمه می تواند باعث آرامش بیشتر افراد شود.

  • “ایمنی” مربوط به افرادی است که وضعیت سلامتی خود را رعایت می کنند و اقدامات احتیاطی لازم را در هر زمان انجام می دهند، از جمله پوشیدن ماسک و شستن دست های مکرر برای محافظت از خود و دیگران.
  • “آرامش” مربوط به افرادی است که برای آرام کردن خود اقدام می کنند، مانند نفس کشیدن عمیق و استراحت کافی است.
  • “توانایی” به افرادی مربوط است که کارهایی مانندخواندن، نوشتن و ورزش را انجام می دهند که باعث می شود احساس خود کارآمدی داشته باشند و افکار منفی شان از بین بروند.
  • “اتصال” به افرادی اشاره دارد که از طریق دستگاههای ارتباطی با دنیای خارج ارتباط برقرار می کنند، شامل اطلاع رسانی در مورد تحولات کووید-19 است.
  • “امید” به افراد خوش بین اشاره می کند که اجازه نمی دهند گزارشات منفی بر روی تاثیر بگذارد.

این پنج کلمه در سال 2007 توسط انجمن روانشناسی بالینی تایوان مطرح شد. روانشناسان متعددی که در بلایای بین المللی تخصص دارند معتقدند که پیروی از شیوه زندگی خوش بینانه می تواند باعث آرامش افراد و تقویت سیستم ایمنی بدن شود.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های آنلاین و تلفنی نقش موثری در کاهش استرس در زمان شیوع بیماری کرونا بر عهده داشته است.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy