رفتارهای جنسی پرخطر کدامند؟

0 ۷۹۰

رابطه جنسی یک بخش طبیعی و سالم زندگی است. این باید برای شما و شریک زندگی شما سرگرم کننده و لذت بخش باشد. اما اگر شما یا شریک زندگی تان کارهای خاصی را انجام دهید که باعث شیوع بیماری شود و یا آسیب جسمی یا روحی را به دنبال داشته باشد، می تواند خطرناک باشد. اما هنوز هم می توانید توقات خوشی داشته باشید و بسیاری از این خطرات را مهار کنید. بسیاری از رفتارهای جنسی پرخطر به سه چیز ساده می رسد: محافظت، آزمایش و صحبت کردن.

رفتارهای جنسی پرخطر چیست؟

این به معنای داشتن رابطه جنسی واژن، مقعد یا دهانی بدون کاندوم است. این باعث می شود شما به احتمال زیاد به HIV و سایر بیماریهای مقاربتی (STD) مبتلا شوید. مایعات بدن مانند خون و مایع منی در طول رابطه از شما به شریک زندگی خود منتقل می کنند. بنابراین اگر شریک زندگی شما HIV یا بیماری STD دیگری دارد، حتی اگر آن را نمی داند، می توانند ویروس یا عفونت را به شما منتقل کند.

نمونه هایی از رفتارهای جنسی پرخطر عبارتند از:

 • مقاربت محافظت نشده بدون کاندوم زن و مرد.
 • تماس دهانی با دستگاه تناسلی محافظت نشده.
 • شروع فعالیت جنسی در سنین جوانی. در افراد جوان تر هنگام شروع رابطه جنسی، خطر ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی بیشتر است.
 • داشتن شریک جنسی متعدد.
 • داشتن شریک در معرض خطر (کسی که شریک جنسی چندگانه دارد یا سایر عوامل خطر).
 • داشتن رابطه جنسی مقعد محافظت نشده
 • رابطه جنسی با شریک زندگی که مواد مخدر تزریق می کند.
 • تجارت جنسی

دلایل رفتار پرخطر جنسی

افراد ممکن است رفتار پرخطر داشته باشند زیرا:

 • ممکن است نگرانی در مورد STI ها و نحوه انتقال آنها اطلاع نداشته باشند.
 • ممکن است در مورد شیوه های ایمن جنسی با شریک جنسی خود صحبت نکند.
 • از چگونگی استفاده از اقدامات محافظتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی اطلاع نداشته باشند.
 • ممکن است از علائم بیماری های آمیزشی آگاهی نداشته باشد.
 • ممکن است دسترسی به درمان بیمارای آمیزشی نداشته باشد و یا قادر به درمان آن نباشد.
 • ممکن است از الکل و مواد مخدر استفاده کرده و رابطه جنسی برقرار کنند. مواد مخدر و الکل عقل را مختل می کند و احتما رابطه جنسی ناامن را محتمل تر می کند
رفتارهای جنسی پرخطر
رفتارهای جنسی پرخطر

چگونه خطر رفتارهای پرخطر جنسی را کاهش دهید:

هر بار از کاندوم استفاده کنید. این شانس شما را برای دریافت برخی از STD ها کاهش می دهد. شما هنوز هم می توانید تبخال یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را از شریک زندگی خود دریافت کنید، حتی اگر از کاندوم استفاده کنید. مگر اینکه هرگز رابطه جنسی نداشته باشید، یا 100٪ مطمئن باشید که شریک زندگی تان تنها با شما رابطه جنسی برقرار می کند و STD ندارید، کاندوم بهترین گزینه شماست.

PREP زمانی است که افراد در معرض خطر HIV از طریق رابطه جنسی یا مواد مخدر تزریقی هستند (از جمله افرادی که در معرض خطر انقباض HIV از طریق رابطه جنسی واژن هستند). برای این منظور بهترین گزینه کاندوم می باشد.

داشتن چند شریک جنسی

هنگامی که بیش از یک شریک جنسی دارید، احتمال ابتلا به ویروس HIV یا بیماری های دیگر را دارید. این بدان معناست که احتمال بیشتری وجود دارد که یک یا چند نفر از آنها HIV یا عفونت مقاربتی داشته باشند. آیا تا به حال این گفته را شنیده اید که وقتی با کسی رابطه جنسی دارید، با همه آنها رابطه جنسی برقرار کرده اید؟

چگونه خطر را کاهش دهید: کمترین خطر، مگر اینکه فرد متبحر باشید، در روابطی است که هر دو نفر منحصر به فرد هستند. زندگی پیچیده است، و ممکن است واقع بینانه یا آنچه هر دو می خواهید، نباشد. یا ممکن است ندانید که شریک زندگی شما شخص دیگری را دیده است. بنابراین ایده خوبی است که تست های STD را با هم آزمایش کنیم و نتایج را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

سکس مقعدی

این شامل هر نوع فعالیت جنسی در اطراف ناحیه مقعد می شود. این خطرناکترین نوع رابطه جنسی برای زنان و مردان برای ابتلا به ویروس HIV و سایر بیماریهای ویروس جنسی است.

چرا؟ جواب در آناتومی است. آستر مقعد بسیار نازک تر از مهبل است، بنابراین بسیار راحت تر می تواند آسیب ببیند. این امر باعث می شود که قرار گرفتن در معرض عفونت بسیار بیشتر باشد.

چگونه خطر را کاهش دهید: اطمینان حاصل کنید که از کاندوم لاتکس به درستی استفاده می کنید تا پاره شدن آن از طریق اصطکاک کاهش یابد. اما وقتی رابطه جنسی مقعدی دارید، در مورد برخی از STD ها آسیب پذیرتر هستید.

سکس و مواد مخدر

شما فقط از طریق تماس جنسی؛ HIV و سایر بیماری ها از جمله هپاتیت دریافت نمی کنید. همچنین می توانید آنها را از شخصی که مواد مخدر تزریق می کند، نیز دریافت کنید.

اگر شخصی که با او رابطه جنسی دارید معتاد به مواد مخدر تزریقی است، و با معتاد دیگری که HIV مثبت است، در ارتباط است، می تواند باعث انتقال HIV به شما شود. به این دلیل که سوزن ها، قاشق یا حتی فیلترهای پنبه ای همه می توانند او را در معرض خون آلوده به ویروس HIV قرار دهند. او می تواند HIV را دریافت کند و در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، شما را در معرض خطر قرار دهد. و اگر مواد مخدر مصرفی شان – از جمله آنهایی هستید که تزریق نمی شوند – احتمال آن ضعیف می شود.

چگونه خطر را کاهش دهید: اگر با کسی که مواد مخدر تزریق می کند، رابطه جنسی دارید، همیشه از کاندوم استفاده کنید و حتما آزمایش HIV و هپاتیت دهید. اگر او همیشه از تجهیزات تمیز استفاده می کند و هرگز سوزن ها را به اشتراک نمی گذارد خطر ابتلا کاهش می یابد. اما شما باید فرض کنید که شریک زندگی تان از طریق مواد مخدر مستقیماً شما را در معرض خطر قرار خواهد داد.

ارتباط با کارگران جنسی

افرادی که برای پول، غذا، سرپناه یا مواد مخدر رابطه جنسی دارند، احتمال ابتلا به HIV و سایر بیماریهای STD را دارند. به عنوان مثال، ممکن است برای داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم پول بیشتری دریافت کنند و مشتریان آنها ندانند که مبتلا به HIV یا STD دیگری هستند، و باعث انتقال ویروس به آنها شود. همچنین ممکن است این قدرت را نداشته باشند که از مشتریان خود بخواهند از کاندوم استفاده کنند.

چگونه خطر را کاهش دهید: هرگز با کارگران جنسی رابطه برقرار نکنید. اگر تاکنون این کار را انجام داده اید، حتی اگر از کاندوم استفاده کرده اید، آزمایش ایدز دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy