مازوخیسم جنسی چیست؟

علائم، علت و راه های درمان مازوخیسم جنسی

0 ۱,۲۴۰

رابطه جنسی بخشی از روابط سالم و سلامت روان است. اما، چه اتفاقی می افتد وقتی که یک نفر با احساس درد، لذت می برد؟ اختلال مازوخیسم جنسی در دسته اختلالات روانپزشکی است که به پارافولیا معروف است و شامل تخیل های مکرر، شدید، برانگیختگی جنسی، تمایلات یا رفتارهایی است که باعث ناراحتی یا ناتوانی جنسی می شوند و پتانسیل ایجاد صدمه به خود یا دیگران را دارند.

مازوخیسم جنسی به مشارکت یا خیال پردازی در مورد ضرب و شتم، محدود کردن، تحقیر و یا رنج کشیدن است که منجر به رضایت جنسی می شود. انواع پریشانی که افراد مبتلا به این اختلال تجربه می کنند، شامل اضطراب شدید، احساس گناه، شرم و افکار وسواسی برای شرکت در ماسوخیسم جنسی است. (اگر شخصی علاقه جنسی ماسوخیستی داشته باشد اما هیچگونه ناراحتی را تجربه نکند و بتواند اهداف شخصی دیگری را نیز برآورده سازد، در این صورت به عنوان یک اختلال تشخیص داده نمی شوند.)

یک نوع خاص از ماسوخیسم جنسی، آسفایکسیوفیلی نام دارد که در آن فرد با محدود کردن تنفس، رضایت جنسی را دریافت می کند. در حالی که برخی افراد در این عمل با شرکای خود درگیر می شوند، برخی دیگر ترجیح می دهند در حالی که تنها هستند تنفس خود را محدود کنند و ممکن است در نهایت مرگ تصادفی اتفاق بیفتد.

مازوخیسم جنسی چه بیماری است؟

مازوخیسم جنسی مشارکت عمدی در فعالیتی است که شامل تحقیر، ضرب و شتم، محدودیت یا  سوء استفاده دیگری است تا هیجان جنسی را تجربه شود. این اختلال با بردگی جنسی تفاوت دارد. مازوخیسم جنسی نوعی پارافیلی است، اما اغلب مازوخیست ها معیارهای بالینی یک اختلال پارافیلی را ندارند و این امر مستلزم آن است که رفتار فرد، خیالپردازی یا فشارهای شدید فرد منجر به پریشانی یا اختلال قابل توجهی شود.

رفتار ماسوخیستی جنسی معمولاً در اوایل بزرگسالی مشهود است و گاهی با بازی مازوخیستی یا سادیسمی در دوران کودکی شروع می شود. شیوع اختلال مازوخیسم جنسی ناشناخته است. با این حال، یک گزارش واحد از داده های یک نظرسنجی تلفنی در استرالیا (2001 تا 2002) نشان داد که 2.2٪ از مردان و 1.3٪ از زنان، در 12 ماه گذشته در مازوخیسم جنسی و یا سادیسم شرکت داشته اند.

فعالیت مازوخیستی تمایل به تشریفات دارد. برای بیشتر شرکت کنندگان، تحقیر و ضرب و شتم به سادگی اعمال می شود. شرکت کنندگان می دانند که این یک بازی است و با دقت از تحقیر یا صدمه واقعی جلوگیری می کنند. با این حال، برخی از مازوخیست ها شدت فعالیت خود را با زمان افزایش می دهند که به طور بالقوه منجر به آسیب جدی یا مرگ می شود.

مازوخیسم جنسی
مازوخیسم جنسی

علائم مازوخیسم جنسی چیست؟

برای تشخیص اختلال ماسوخیسم جنسی، مطابق DSM-5، فرد باید برانگیختگی جنسی مکرر و شدید را از ضرب و شتم، تحقیر یا نوعی رنج دیگر تجربه کند. این نوع فشارها، خیالات یا رفتارها باید حداقل شش ماه در فرد وجود داشته باشند و باعث ایجاد مشکلات بالینی قابل ملاحظه و یا مشکل در زمینه های اجتماعی، شغلی یا سایر جنبه های مهم زندگی شوند.

استفاده گسترده از مستهجن شامل عمل تحقیر، ضرب و شتم، محدودیت و بصورت کلی رنج کشیدن است که گاه از ویژگی های این اختلال است.

فعالیت های مازوخیستی ممکن است شیوه ارجح یا انحصاری تولید هیجان جنسی داشته باشد. به عنوان مثال، افراد ممکن است خیالات ماسوخیستی خود را انجام دهند

  • خودشان را می بندند
  • پوست آنها را سوراخ می کند
  • اعمال شوک الکتریکی
  • خودشان را می سوزانند

یا ممکن است در جستجوی شریکی باشند که سادیسم جنسی باشد.

علت مازوخیسم چیست؟

هیچ نظریه ای پذیرفته نشده جهانی که ریشه ماسوخیسم جنسی را توضیح دهد وجود ندارد. با این حال، برخی از تئوری ها سعی دارند به طور کلی حضور پارافیلی های جنسی را توضیح دهند. یکی می گوید که از پارافیلی ها منشا می گیرند زیرا وقتی خیالهای جنسی نامناسب ممنوع است، با سرکوب آنها قوی تر می شوند. هنگامی که به این خیالها عمل شود، شخص دچار اضطراب و تحریک قابل توجهی می شود. در مورد مازوخیسم جنسی، رفتار مازوخیستی با رفتارهای جنسی پیوند می یابد و به طور پیوسته ای پیوند می خورد.

نظریه دیگر نشان می دهد که رفتار سادومازوخیستی نوعی فرار است. این افراد با استفاده از خیال پردازی، احساس جدید و متفاوتی را تجربه می کنند. نظریه های روانکاوی نشان می دهد که آسیب های دوران کودکی مانند سوءاستفاده جنسی یا سایر تجربیات مهم کودکی می تواند بعداً در یک اختلال پارافیلی ظاهر شود.

آبا درمان قطعی مازوخیسم وجود دارد؟

درمان اختلال مازوخیسم جنسی به طور معمول شامل روان درمانی و دارو است.

هدف روان درمانی ممکن است کشف علت اصلی رفتاری باشد که باعث پریشانی می شود. روشهای درمانی شناختی شامل تغییر ساختار تحریفات شناختی و آموزش همدلی است. تغییر شکل تحریفات شناختی شامل تصحیح اعتقاداتی است که یک بیمار دارد و ممکن است آنها را به سمت افکار مضر سوق دهد. درمان شناختی-رفتاری همچنین می تواند به فرد در یادگیری مهارت های لازم برای مدیریت خواستهای جنسی خود به روشهای سالمتر کمک کند. سایر راهکارهای متداول شامل بیزاری درمانی و تکنیک های تصویربرداری / سوزش زایی است که در آن افراد خود را در شرایطی تصور می کنند که در ماسوخیسم جنسی شرکت می کنند و سپس یک واقعه منفی را تجربه می کنند تا دوباره میل آینده را برای شرکت در آن فعالیت دوباره کاهش دهد.

از داروهای مختلفی می توان برای کاهش سطح گردش تستوسترون در بدن با هدف کاهش دفعات نعوظ استفاده کرد. از داروهای ضد افسردگی نیز ممکن است برای کاهش فشار جنسی استفاده شود.

با تشخیص به موقع مازوخیسم جنسی می توان از پیشرفت آن و به دنبال آن صدمه دیدن جسم و روان خود جلوگیری کرد. مشاوره سلامت روان گروه نیک همراه تجربه کافی را در تشخیص و درمان بیماری های روانی دارند.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy