چگونه با پرخاشگری ناشی از کرونا مقابله کنیم؟

0 ۱۲۰

در حالی که کووید-19 فرصت هایی را برای کنار هم بودن و افزایش خلاقیت در اختیار ما قرار داده است، اما با حوادث پیش بینی نشده خود، توانسته مشکلات زیادی به بار آورد. مثلا با متوقف شدن کارها و محدودیت های اجتماعی، باعث شده تا برنامه های مربوط به عروسی، فارغ التحصیلی، تفریحی و… کاملاً کنار گذاشته شود و ما را مجبور به ماندن در خانه و انجام رشته ای از اعمال تکراری کرده است. تلاش برای مدیریت و سازش با این تغییرات چشمگیر، ناگزیر چالش های عاطفی و روانی زیادی را بر همه ما تحمیل کرده که یکی از رفتار های برخواسته از این چالش ها پرخاشگری است.

چرا کرونا موجب پرخاشگری می شود؟

پرخاشگری یک رفتار است که در نتیجه مجموعه ای از احساسات منفی و به طور غالب احساس خشم، ممکن است از افراد سر بزند.
در این روزگار کرونایی همه ما در خود یک مجموعه احساسات منفی همانند ترس، غم، تحقیر و خشم احساس می کنیم. با این حال خشم می تواند به عنوان بخشی از یک قطب نمای حسی در نظر گرفته شود که به ما کمک می کند تا با شرایط سخت زندگی سازگار شویم.

خشم و عصبانیت نشان می دهد که ما در معرض تهدید، آسیب دیدگی، محرومیت قرار گرفته ایم و باید بایستیم و از خود و کسانی که دوستشان داریم مراقبت کنیم.

ویروس کرونا با ایجاد اختلال زیاد در زندگی روزمره و عدم اطمینان برای آینده همچنین بحران هایی نظیر پریشانی اقتصادی، نابرابری های اجتماعی، درگیری های سیاسی و عقیدتی توانسته خشم زیادی را بر جوامع انسانی تحمیل کند.

زندگی با خشم به صورت طولانی مدت ما را در معرض خطراتی نظیر: حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می دهد، همچنین باعث تنش عضلانی می شود که می تواند به میگرن، بی خوابی یا دردهای مزمن منجر شود. اگر عصبانیت به پرخاشگری منجر شود می تواند ما را از اعضای خانواده و دوستان دور کند و باعث شود از کمبود حمایت اجتماعی رنج ببریم. در موارد خفیف، یک فرد عصبانی جو و آرامش محیطی را منفی و ناخوشایند می کند و در بدترین حالت، فردی عصبانی که خشم خود را با پرخاشگری به دیگران منتقل می کند خطرناک است. پس واضح است که خشم احساسی است که باید قبل از آنکه ما را کنترل کند، ما بتوانیم آن را کنترل کنیم تا مانع بروز پرخاشگری در سطح خانواده و جامعه شویم.

چگونه با پرخاشگری ناشی از کرونا مقابله کنیم؟

آیا می توانیم خشم را مهار کنیم تا به زندگی فردی و اجتماعی مان لطمه نخورد؟

بله می توانیم. خشم و عصبانیت باید ابزاری برای سازگاری باشد و بیشتر اوقات، به ما انرژی و انگیزه می دهد تا آنچه اشتباه هست را برطرف کنیم. اما وقتی تبدیل به پرخاشگری می شود می تواند مانعی بزرگ در زندگی فردی و اجتماعی شود و به خودمان یا دیگران آسیب برساند پس باید خشم مان را در جهتی مثبت هدایت و مدیریت کنیم.

اما مدیریت احساسات با سرکوب احساسات متفاوت است. ما نمی خواهیم انکار کنیم که عصبانی هستیم یا آن را بی اهمیت بدانیم، درک این نکته مهم است که اگر خشم را تجربه می کنیم، این نشانه پریشانی و نمایانگر رنج ماست. خشم یک احساس حیاتی است و بدون آن، منفعل و بیش از حد سازگار خواهیم بود. بنابراین گوش دادن به احساسات بسیار مهم است و بی توجهی به آن باعث از بین رفتنش نخواهد شد. عصبانیت مانند چشمه ای درون بدن ماست، اگر آن را به پایین فشار دهیم و سعی بر له کردن یا سرکوبش کنیم، تمام اتفاقاتی که می افتد افزایش تنش و فوران خشم درونی مان است. در عوض، ما باید روش های شناخت و مدیریت خشم را بیاموزیم تا بتوانیم احساسمان را به چیزی مفید تبدیل کنیم. مشاوره خانواده در این شرایط می تواند به ما کمک کند. درمانگران عمدتاً توصیه می کنند که ابتدا حالت تحریکتان را پایین بیاورید تا بتوانید بهتر احساسات خود را پردازش کنید و آنچه موجب برانگیختگی تان شده را شناسایی کنید. هدف این نیست که احساس متوقف شود چون واقع بینانه نیست، ما انسان هستیم و هنگام حرکت در زندگی، احساسات گسترده ای را درک می کنیم. آنچه ما می خواهیم برایش تلاش کنیم، درک و تنظیم خشم است تا زندگی ما را مختل نکند.

حال می خواهیم به این بپردازیم که چگونه خشم و پرخاشگری خود را به صورت موثر کنترل کنیم؟

ما باید رابطه خودمان را با خشم تغییر دهیم و یاد بگیریم چگونه میزبان احساسات خود باشیم پس این سه کلمه را به خاطر بسپارید:

  • شناخت
  • پذیرش
  • بررسی

خشمتان را تشخیص دهید و علت ایجاد آن را پیدا کنید

وقتی در حالت برانگیختگی پایین تری هستید، توانایی پردازش احساسات به روشی سالم را دارید. روش های ناسالم برای مقابله با خشم عبارتند از: فریاد زدن، لگد زدن به دیوار، پناه بردن به مواد مخدر و آرام بخش ها، تماشای تلویزیون یا پیمایش بی پایان در شبکه های اجتماعی.

شناخت احساسات نیازی به زمان زیادی ندارد، یک تایمر را به مدت پنج دقیقه تنظیم کنید و به احساساتتان فکر کنید، ممکن است ترجیح دهید آن ها را بنویسید و با خود گفتگو کنید.

همه ما برای پیدا کردن کارکرد تمام رفتارهایمان نیاز داریم ابتدا آن را تشخیص و علت وقوع آن را پیدا کنیم، پس عاملی که باعث شروع خشم شده است را پیدا کنید، مثلا وقتی فردی را که ماسک نزده دیدید خشمگین شدید، این واقعه باعث وقوع احساس خشم در شما بوده و حتی موجب رفتارهای پرخاشگرانه شده، بسیاری از نظریه پردازان عاطفه معتقدند که خشم یک احساس ثانویه است، این بدان معنی است که یک احساس یا مجموعه دیگری از احساسات در پشت خشم ما کمین کرده اند، ممکن است از ابتلا به ویروس کرونا و یا نزدیکی این ویروس به خودتان ترسیده باشید و دیدن شخص بدون ماسک باعث اتصال ترس به خشم و عصبانیت شود تا راهی برای گریز پیدا کند.

بپذیرید که عصبانیت وجود دارد و درک کنید که عصبانی شدن اشکالی ندارد

سعی کنید خود را از احساس جدا کنید. شما عصبانیت خود نیستید، شما شخصی هستید که در این لحظه احساس خشم می کنید. خود را به خاطر احساس عصبانیت قضاوت نکنید. این فقط بخشی از زندگی است.

احساسات بدن خود را بررسی کنید، عصبانیت چه حسی دارد؟

خشم احساسی است که معمولاً با علائم فیزیولوژیکی شدیدی همراه است، برخی از واکنش های رایج آن عبارتند از: افزایش میزان تنفس، کشش ناخودآگاه عضلات (به ویژه گردن و فک)، تعریق، لرزش دست ها، قرمز شدن یا رنگ پریدگی صورت.

مانند هر فشاری، خشم انباشته شده نیز به آزادی نیاز دارد و در نهایت می تواند در غالب پرخاشگری به شخص دیگری معطوف شود یا به درون خودمان برگردد، برای جلوگیری از آسیب، راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش این واکنش ها به روشی سالم استفاده کنید مثل:

  1. تمرینات تنفسی ساده و عمیق و آرام سازی عضلانی
  2. نوشیدن آب
  3. ورزش کردن و راه رفتن
  4. تغییر دادن محیطی که باعث بروز خشم شده
  5. مشغول شدن به یک فعالیت

و به صورت کلی فعالیت هایی که باعث می شوند بتوانیم به نوعی با بدن خود ارتباط موثر برقرار کنیم.

کلام آخر، مهم است که وقتی عصبانی هستید با خود مهربان باشید. از اینکه خشمگین هستید انتقاد نکنید و شرمنده نباشید. نسبت به احساسات خود دلسوز باشید. اگر بتوانیم رفتارهایمان را بشناسیم و کارکرد آنها را پیدا کنیم، با انجام اقدامات موثر و به موقع خشم و عصبانیتمان به طور طبیعی مانند موجی روی دریا عبور خواهد کرد و تبدیل به پرخاشگری نخوهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy