راهکار و تمرین دوست داشتن خود

چگونه خود را دوست داشته باشیم

0 ۴۰۳

یکی از چیزهایی که زیاد می شنویم اینست که “چگونه خود را دوست داشته باشیم” این توصیه خوبی است، اما دقیقا چطور این کار را انجام دهیم؟ این کار چندان ساده نیست: ما اغلب اعتقاد داریم که خودمان را دوست داریم، اما کارهایی که انجام می دهیم، چیزی غیر از این را نشان می دهد. دوست داشتن خود برای رشد شخصی، خودشناسی، تحقق رویاها و ایجاد روابط سالم و شاد با دیگران ضروری است. به جای اینکه سعی کنید فقط خودتان را متقاعد کنید که عاشق خود هستید، با این چند مرحله عملی عشق خود را تقویت کرده و تمرین دوست داشتن خود را آغاز کنید.

راهکار و تمرین دوست داشتن خود

بزرگترین مبارزه در زندگی، مبارزه با پذیرش، در آغوش گرفتن و دوست داشتن خودمان است، با همه عیوب و نواقص. صادق بودن در مورد اینکه چه کسی هستیم، چه احساسی داریم و به چه چیزهایی نیاز داریم. ما باید یاد بگیریم که بهترین دوست خودمان باشیم، زیرا گاهی اوقات خیلی راحت به بدترین دشمن خودمان تبدیل می شویم.

آنچه باید بدانیم این است که بزرگترین کار ما، شکستن دیوارهایی است که علیه خود ساخته ایم. هنگامی که شجاعت پیدا کنیم که از این دیوارها عبور کنیم، نقص ها و طردهایمان را بشناسیم و در آغوش بگیریم – ما همچنین در را برای برقراری ارتباط در راه های دلسوزانه ، همدلی و صمیمی تر با دیگران که واقعاً ارزش دوست داشتن دارند باز می کنیم.

1- بیشتر از هر کسی به خودتان اهمیت دهید.

به نظر می رسد ساده است، اما بسیاری از ما خیلی راحت این کار را نمی کنیم زیرا احساس می کنیم خودخواه هستیم یا اینکه نیازهای خودمان مهم نیستند. این خودخواهانه نیست که به خودتان اهمیت دهید. با نرمی، نگرانی و دلسوزی با خود رفتار کنید، به گونه ای که با فرزندان خود یا بهترین دوست خود رفتار کنید.

2- مرزهای خود را تعیین کنید.

لیستی از چیزهایی که به لحاظ احساسی به آن‌ ها نیاز دارید بنویسید، چیزهایی که برای شما مهم هستند و زمانی که آن‌ ها نادیده گرفته شوند و یا از آن‌ ها تخطی کنید، شما را ناراحت کرده و یا به احساساتتان آسیب می رساند. اینها را نادیده نگیرید. احساسات تو اینجا هستند که به تو بگویند چه چیزی درست است و چی چیزی نه.

به اطرافیانتان بگویید که مرزهای شما چیست و چه چیزی را می خواهید و چه چیزی را نمی توانید تحمل کنید. اگر عذرخواهی کردند، می توانید آنها را ببخشید. اگر این کار را نکردند، یا به نادیده گرفتن مرزها و نیازهای شما ادامه دادند، باید عواقب آن را بپذیرند. به عنوان مثال، اگر به شریک زندگی خود بگویید که نیاز دارید به شما گوش کند و به شما توجه کند، اما او به طور مداوم شما را نادیده می گیرد، باید با نسبت به این بی توجهی واکنش نشان دهید. حتی ممکن است نیاز به تجدید نظر در رابطه داشته باشید. روابط به معنای خیابان دو طرفه است و نیازهای شما برای عشق، پذیرش و احترام باید برآورده شود. قاطع بودن و اقدام برای برآورده کردن نیازهای خود باعث ایجاد عزت نفس شما خواهد شد، زیرا این باور را تقویت می کند که شما لیاقت دوست داشتن هستید.

تمرین دوست داشتن خود
تمرین دوست داشتن خود

3- آنچه را که علاقه دارید انجام دهید.

ابتدا بفهمید چه چیزی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید. مهم نیست که چه چیزی است، بلکه از اینکه در هنگام انجام کارها احساس خوبی دارید کافی است. دریابید که چه چیزی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید و هر وقت ممکن است آن را انجام دهید. احساس خوب آن چیزی است که برای انجام کارهایی که انجام می دهید، لازم است. و هرچه این کارها را بیشتر انجام دهید، خوشبخت تر خواهید بود.

شاید نیاز داشته باشید هر آخر هفته یک ساعت را برای بازدید از یک گالری هنری برنامه ریزی کنید. آنچه را که به آن علاقه دارید انجام دهید. خودتان باشید و اجازه ندهید کسی شما را سرزنش کند، از شما انتقاد کند یا بگوید خودخواه یا متوهم هستید. آنها را نادیده بگیرید.

4- صادقانه با موانع و مقاومت درونی خود روبرو شوید

اکثر افراد دوست ندارند با نقاط ضعف و نقص آنها روبرو شوند این به دلیل قضاوت علیه آن‌ها است. اما شما یک انسان هستید و خواهید فهمید که احساس ناامنی و اضطراب شما نمایانگر احساساتی است که در گذشته داشته اید که می تواند شفا یابد. در واقع، اگر شما به آنها فرصتی بدهید، آزاد می شوند. اولین قدم در بهبود این است که به درون نگاه کنیم و اجازه دهید روند رهاسازی آغاز شود. شفابخشی می تواند به روش های مختلفی انجام گیرد، از گروه درمانی و پشتیبانی گرفته تا فعالیت های انرژی بخش، ماند ماساژ، برنامه های ذهن و بدن و … .

5- گذشته خود را ببخشید.

باید این واقعیت را بپذیرید که افراد خوب هم گاهی انتخاب های بد انجام می دهند، انتخاب بد به این معنا نیست که شما بد هستید. این یعنی شما انسان هستید و خطا کردن طبیعی است. خودتان را به خاطر کارهایی که انجام داده یا نداده، ببخشید و بر روی کارهایی که از این به بعد می خواهید انجام دهید، تمرکز کنید.

6-به خود بگویید که عاشقش هستید.

مهم است که بدانید چقدر جذاب و دیدنی هستید. باید در آینه نگاه کنید و با خودتان مهربان باشید. زیرا آنچه که ما در آینه می بینیم غالباً همان چیزی است که جهان ما را می بیند. ناامیدی دیگران از ما غالباً نشان دهنده ناامیدی ما از خودمان است. پذیرش ما از طرف دیگران اغلب نشانگر پذیرش خودمان است. توانایی ما از نظر دیگران غالباً نشان دهنده توانایی در دیدن پتانسیل خودمان است. صبر دیگران برای ما غالباً نشان دهنده صبر و شکیبایی ما نسبت به خودمان است. با این تفاسیر باید باید قبل از هر چیز عشقتان را به خود نشان دهید.

7- هر آنچه که هستید را قبول کنید.

چیزی که واقعاً دشوار است، اما کاملاً ارزشش را دارد، تسلیم شدن کامل و سفر به خود واقعی تان است. زیباترین قسمت این سفر، بازگشت آرامش به وجودتان است. این آرامش نتیجه بازیابی ذهن شماست، آنگونه که هستید را قبول می کنید به جای آنچه که فکر می کنید باید باشید.

8- برای تایید دیگران کمتر تلاش کنید.

به خود یادآوری کنید لازم نیست آنچه که دیگران انجام می دهند را انجام دهید و مجبور نیستید برای انجام کاری از دیگران اجازه بگیرید. زمان شما بسیار با ارزش است. آنچه امروز انجام می دهید مهم است، زیرا شما یک روز از زندگی خود را برای آن مبادله می کنید. منتظر نمانید تا شخص دیگری به شما اجازه زندگی بدهد.

9- از کسانی که شما را پایین می آورند فاصله بگیرید.

تنها بودن بهتر از یک رابطه اشتباه است. خیلی نگران افرادی که نگران شما نیستند، نباشید. ارزش خود را بدانید. وقتی با کسانی رابطه دارید که به شما بی احترامی میکنند، در وقاع بازنده زندگی خود هستید. دوستان شما در زندگی باید به شما انگیزه بدهند و احترام شما را نگه دارند. حلقه دوستان خود را با افرادی که حامی شما هستند، محدود کنید و آنها را از دست ندهید.همیشه کیفیت بهتر از کمیت است.

10- تغییراتی را که به آن نیاز دارید انجام دهید.

فقط به این خاطر که چیزی باعث خوشحالی تو در گذشته شده، معنیش این نیست که تو باید تا ابد نگهش داری. اگر می‌خواهید در زندگی خود تغییراتی را ببینید، باید کارهایی انجام دهید که قبلاً هرگز انجام نداده اید. ورودی متفاوت = خروجی متفاوت. از چیزهایی که احساسات شما را تخلیه می ‌کنند، دور شوید و به سمت افکار و فعالیت ‌هایی بروید که به شما قدرت می‌ دهند.

11- انتظار اشتباهاتی در آینده داشته باشید.

برای موفق شدن در دراز مدت، باید گاهی اوقات شکست بخورید. بنابراین اجازه ندهید ترس از تصمیم اشتباه باعث جلوگیری از تصمیم‌ گیری شما شود.

12- از خود قدردانی کنید.

نه، همیشه آنچه را که می ‌خواهید به دست نخواهید آورد، و نه، همیشه دقیقاً همان جایی خواهید بود که می ‌خواهید باشید. اما به یاد داشته باشید: افراد بسیاری وجود دارند که آنچه را که شما دارید را ندارند. بنابراین از درد، ناامیدی و ناراحتی برای انگیزه دادن به خودتان استفاده کنید. شما خودتان کنترل کننده نوع نگاهتان به زندگی هستید.

13- روزانه کارهایی انجام دهید که شما را خوشحال می کند.

بین خستگی خالی و خستگی رضایت بخش تفاوت زیادی وجود دارد. زندگی خیلی کوتاه است. روی فعالیتهایی که عمیقاً به آنها علاقه دارید سرمایه گذاری کنید. زندگی خوب به معنای تصمیم گیری روزمره برای انجام کاری است که شما را شاد می کند – روزانه کارهایی را انجام دهید که برایتان اهمیت دارد.

14- به خودتان فرصت کشف ایده ها و فرصت های جدید را بدهید.

به پایان فکر نکنید. هنگامی که می خواهیم کاری را انجام دهیم، عدم اطمینان ما را از انجام آن منصرف می کند. به خودتان اعتماد کنید و ایده های جدید را امتحان کنید.

15- به توانایی های خود اعتقاد داشته باشید.

همه چیز ممکن است! آنچه را که می خواهید شناسایی کنید و باور کنید که شایسته داشتن آن هستید.

تمرین دوست داشتن خود به شما کمک کند تا حس موفقیت را در خود به وجود بیاورید، احساس غرور به آنچه انجام می دهید و اینکه چه کسی هستید، و تحقق این موضوع که شما فردی شایسته، با استعداد، توانا و دوست داشتنی هستید که لیاقت دوست داشتن دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy