احساس تنهایی در رابطه و مقابله با آن

چگونه با احساس تنهایی در رابطه مقابله کنیم؟

2 ۹۱۶

علی رغم آنچه در تلویزیون و فیلم ها نمایش داده می شود، ازدواج به معنای این نیست که دیگر هرگز احساس تنهایی نخواهید کرد. گاهی اوقات افرادی که ازدواج کرده اند و یا در رابطه عاطفی هستند هم احساس تنهایی می کنند. حس تنهایی داشتن در یک رابطه طولانی مدت بسیار رایج است و این نشان می دهد که در این رابطه مشکلی وجود دارد که باید ریشه یابی کرد. در این پست توضیح داده شده است که چرا احساس تنهایی در رابطه عاطفی به وجود می آید و همچنین راه حل های مقابله با آن ذکر شده است.

نظرسنجی شرکت خدمات درمانی Cigna در سال 2018 از 20،000 بزرگسال نشان داد که تقریباً 50٪ آمریکایی ها همیشه احساس تنهایی یا کنار گذاشتن می کنند. بیش از 40٪ حتی گفتند که احساس می کنند روابطشان معنی ندارد. یک مطالعه دیگر در سال 2018 توسط مرکز تحقیقات پیو همچنین نشان داد که تقریباً یک سوم افرادی که از زندگی خانوادگی خود ناراضی نیستند و شامل ازدواج آنهاست ، بیشتر احساس تنهایی یا انزوا می کنند.

چرا احساس تنهایی در رابطه به وجود می آید؟

تنهایی یک احساس پیچیده است، وقتی کسی می گوید در یک رابطه احساس تنهایی می کند، این می تواند به دلایل مختلفی باشد. این ممکن است به معنای احساس ناخوشایند یا دوست نداشتن شما باشد. چه بسا احساس می کنید که از نظر عاطفی از شریک زندگی خود جدا شده اید و رابطه تان همچون گذشته نیست.

دلایل احساس تنهایی واقعا متفاوت است اما یکی از مهمترین دلایل تغییر در زندگی شماست که باعث می شود نسبت به روابط خود احساس متفاوتی داشته باشید. این ممکن است کار جدیدی باشد که مدت زمانی را که می توانید در کنار هم بگذرانید را محدود کند. یا این می تواند یک تغییر بزرگ در وضعیت روابط شما باشد، مانند ازدواج، تولد فرزندان و … .

شما در مورد نوع ارتباط خود صحبت نمی کنید

ارتباطات در روابط موفقیت آمیز بسیار مهم است، تا کنون چند بار نحوه ارتباط با یکدیگر را ارزیابی کرده اید؟ اگر احساس تنهایی در روابط خود دارید، باید ارتباط برقرار کنید. بحث در مورد هرگونه کمبود ارتباط، نحوه احساس شما، اینکه آیا شریک زندگی شما به همان صورت احساس می کند، و آنچه که شما هر دو برای احساس ارتباط بیشتر دارید مهم است. اما بهتر است زمانی که احساس تنهایی نمی کنید در مورد این مسئله صحبت کنید.

در حفظ راز یا تلاش برای جلوگیری از یک موضوع خاص هستید

اگر چیزی را از شریک زندگی خود مخفی کنید، یا از صحبت کردن در مورد یک موضوع خاص خودداری کنید ، ممکن است باعث شود از او فاصله بگیرید. برخی افراد چون ارتباط خود را از دست داده اند (مانند صحبت کردن در مورد امور مالی)، ممکن است احساس تنهایی کنند. شما باید در مورد مسائل مهم و یا ناراحت کننده صحبت کنید. اما اگر برای انجام این کار اطمینان ندارید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که در مورد رابطه خوب فکر کنید.

زمان زیادی را در فضای مجازی می گذرانید

رسانه های اجتماعی نیز می توانند نقش مهمی را ایفا کنند. مقایسه کردن رابطه خودتان با مواردی که در رسانه های اجتماعی می بینید می تواند حس تنهایی را ایجاد کند. به عنوان مثال، ولنتاین است و شما تنها یک شام خوب درست کرده اید. اما زمانی که به فضای مجازی می روید، گل های بسیار زیبا و جواهرات دیگران را می بینید و این به طور خودکار احساس تنهایی ایجاد خواهد کرد.

وقتی رابطه خود را با دیگران در رسانه های اجتماعی مقایسه می کنید، یک “فاصله ناخوشایند” بین شما و شریک زندگی خود ایجاد می کنید. از این فاصله است که احساس تنهایی شروع می شود. و هرچه بیشتر وقت خود را صرف رسانه های اجتماعی کنید، تنهاتر خواهید شد. یک مطالعه سال 2017 که در ژورنال American Preventive Medicine منتشر شده است، نشان داد افرادی که بیش از دو ساعت در روز در فضای مجازی می گذرانند، دو برابر بیشتر از افرادی که نیم ساعت هستند، احساس تنهایی می کنند.

احساس تنهایی در رابطه
احساس تنهایی در رابطه

تنهایی چه تاثیری در رابطه شما دارد؟

معمولا کسی اعتراف نمی کند که در رابطه اش احساس تنهایی می کند. در واقعیت، فرد تنهایی تمایل به بیان غیرمستقیم دارد. ممکن است شروع به بحث و یا تفسیر کارهایی که انجام می دهید، کنید و مدام غر بزنید. ممکن است کمی کودکانه عمل کنید، شروع به دوری از شریک زندگی خود کنید یا سکوت کنید. ممکن است تمایل جنسی کمی داشته باشید.

این نوع احساس در واقع یکی از متداول ترین دلایل پریشان حالی افراد است: وقتی احساس می کنیم شریک زندگی ما قادر به توجه یا مراقبت مورد نیاز ما نیست، می توانیم نسبت به دیگران حساس شویم.

چگونه می توانید از حس تنهایی در رابطه رها شوید؟

هر رابطه ای متفاوت است، اما اگر احساس تنهایی می کنید، می تواند یکی از دو چیز باشد. نکته اول این است که شما ممکن است با شخص اشتباهی باشید. به همین دلیل هیچ چیز مشترکی ندارید یا حتی ارزش ها یا نیازهای مشابهی ندارید. وضعیت دوم این است که شما در واقع با شخص «درست» هستید، اما عمیقاً به هم وصل نیستید. خبر مثبت این است که اگر رابطه شما در گروه دوم قرار دارد، در واقع راه هایی وجود دارد که می توانید با این احساسات مبارزه کنید.

ارتباط برقرار کنید

بیشتر روابط با یک ارتباط صمیمی شروع می شود. عشق اغلب پویایی را ایجاد می کند که تقریباً شما را مجبور به حضور در کنار شریک زندگی تان می کند. برای بسیاری، این به معنای صمیمیت جسمی و جنسی است. اغلب، انرژی و اشتیاق جنسی در این مرحله در اوج قرار دارند. اما با گذشت زمان، رابطه جنسی کاهش می یابد.

نارضایتی جنسی یکی از اصلی ترین نگرانی های افراد در روابط طولانی مدت است و یک دلیل شایع است که زوج ها در مشاوره زوج درمانی مطرح می کنند. تمایل جنسی و یا رابطه ای که نادیده گرفته شود، می تواند منجر به فاصله عاطفی، خشم و حتی خیانت شود. بنابراین زمانی که احساس می کنید رابطه جنسی و به دنبال آن علاقه تان به همسرتان کاهش یافته، باید حقیقت را به خود و همسرتان بگویید. تغییر نیازهای جنسی، نیاز به برقراری ارتباط و زمان بیشتری دارد.

مشکلات رابطه را شناسایی کنید

اگر احساس می کنید از شریک زندگی خود فاصله دارید، امید به آشتی وجود دارد. مسیر آشتی شما را وادار می کند تا به طور بالقوه با برخی حقایق دردناک روبرو شوید، اما انجام این کار باعث پیشرفت باورنکردنی در رابطه بلند مدت خواهد شد.

اولین قدم شناخت مشکلات مربوط به رابطه تان است.

این اغلب به این معناست که شما باید مکالمه ای جدی داشته باشید که بتوانید تغییرات مهمی در رابطه خود ایجاد کنید. البته این بحث هم می تواند احساسی باشد و هم جنسی که البته صحبت در این مورد برای زوجین دشوار است. از تجربیات شخصی خود حرف بزنید (مثلاً احساس می کنم … متوجه شده ام … دوست دارم …) و به حرف های همسر خود نیز گوش دهید. اگر هر دو طرف علاقه مند به پیشروی باشند، این کار مرحله ساخت مجدد را رقم خواهد زد.

به هدف نهایی نگاه کنید

اگر شما و شریک زندگی تان بتوانید در مورد عدم صمیمیت در رابطه به توافق برسید و پی ببرید که این مشکل شماست، می توانید مکالمه ای صادقانه در مورد اهداف خود داشته باشید.

ممکن است سعی کنید تنظیمات خاصی در رابطه خود داشته باشید. این ممکن است شامل کاوش در موقعیت های جدید جنسی باشد. با این حال، ممکن است تصمیم بگیرید که به دلیل مشکلات صمیمی که دارید، دیگر سازگار یا مایل به سازش در مورد نیازها و خواسته های خود نیستید. اگر اینگونه باشد، ممکن است جدایی دائمی را در نظر بگیرید.

درنهایت، مسیر هر زوج در احساس تنهایی متفاوت است. طبیعی است که خواسته ها و علاقه جنسی در طول یک رابطه تغییر کنند. عوامل دیگری نیز باید در نظر گرفته شود که می تواند منشأ قطع ارتباط از جمله مراقبت از کودک یا خانواده، نگرانی های مربوط به کار یا حرفه شما و سایر نگرانی های بهداشتی باشد.

بهترین انتخاب برای مسیر پیش رو در درون شما قرار دارد، و اگر در مورد چگونگی صحبت با شریک زندگی خود نگرانی هایی دارید و یا احساس اطمینان ندارید – یک مشاوره زوج درمانی می تواند به شما در انجام اقدامات بعدی لازم کمک کند.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی نقش مهمی در حل اختلافات زناشویی و بهبود روابط زوجین بر عهده دارد.

021-28424894

 

۲ نظرات
  1. فرزانه می گوید

    مطالب شما عالی هستند، در زیر مطلب توجه ام به حق کپی مطلب جلب شد. خیلی جالب بود برام، همه سایت ها فقط خط و نشان می کشند در حالی که ما با بزرگ منشی تمام این اجازه رو به همه دادین. موفق باشید.

    1. مریم عبداللهی می گوید

      سلام . ممنون از توجهی که به سایت نیک همراه دارید. موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy