احساس تنهایی در رابطه و مقابله با آن

چگونه با احساس تنهایی در رابطه مقابله کنیم؟

2 ۱,۰۳۶

علی رغم آنچه در تلویزیون و فیلم ها نمایش داده می شود، ازدواج به معنای این نیست که دیگر هرگز احساس تنهایی نخواهید کرد. گاهی اوقات افرادی که ازدواج کرده اند و یا در رابطه عاطفی هستند هم احساس تنهایی می کنند. حس تنهایی داشتن در یک رابطه طولانی مدت بسیار رایج است و این نشان می دهد که در این رابطه مشکلی وجود دارد که باید ریشه یابی کرد. در این پست توضیح داده شده است که چرا احساس تنهایی در رابطه عاطفی به وجود می آید و همچنین راه حل های مقابله با آن ذکر شده است.

نظرسنجی شرکت خدمات درمانی Cigna در سال 2018 از 20،000 بزرگسال نشان داد که تقریباً 50٪ آمریکایی ها همیشه احساس تنهایی یا کنار گذاشتن می کنند. بیش از 40٪ حتی گفتند که احساس می کنند روابطشان معنی ندارد. یک مطالعه دیگر در سال 2018 توسط مرکز تحقیقات پیو همچنین نشان داد که تقریباً یک سوم افرادی که از زندگی خانوادگی خود ناراضی نیستند و شامل ازدواج آنهاست ، بیشتر احساس تنهایی یا انزوا می کنند.

چرا احساس تنهایی در رابطه به وجود می آید؟

تنهایی یک احساس پیچیده است، وقتی کسی می گوید در یک رابطه احساس تنهایی می کند، این می تواند به دلایل مختلفی باشد. این ممکن است به معنای احساس ناخوشایند یا دوست نداشتن شما باشد. چه بسا احساس می کنید که از نظر عاطفی از شریک زندگی خود جدا شده اید و رابطه تان همچون گذشته نیست.

دلایل احساس تنهایی واقعا متفاوت است اما یکی از مهمترین دلایل تغییر در زندگی شما که باعث می شود نسبت به روابط خود احساس متفاوتی داشته باشید مربوط به میزان زمانی است که برای باهم بودن در رابطه میگذارید.  ممکن است کار شما یا مراقبت از یکی از اعضای خانواده باعث شده  مدت زمانی را که می توانید در کنار هم بگذرانید  کمتر شود . یا یک تغییر بزرگ در زندگی شما باعث شده وقت گذاشتن و روابط شما تغییر کند مثل ازدواج، تولد فرزند و …

شما در مورد نوع ارتباط خود صحبت نمی کنید

ارتباطات در روابط موفقیت آمیز بسیار مهم است، تا کنون چند بار نحوه ارتباط با یکدیگر را بررسی کرده اید؟ اگر احساس تنهایی در روابط خود دارید، باید ارتباط برقرار کنید.یعنی باید از احساس شریک خود در مورد رابطه هم با خبر باشید و در مورد کمبود ارتباط باهم و احساسهایی که تجربه میکنید با شریک زندگی خود حرف بزنید. اما بهتر است زمانی که احساس تنهایی نمی کنید در مورد این مسئله صحبت کنید.

تلاش میکنید رازی رو حفظ کنید

اگر چیزی را از شریک زندگی خود مخفی کنید، یا از صحبت کردن در مورد یک موضوع خاص خودداری کنید ، ممکن است باعث شود از او فاصله بگیرید. برخی افراد چون ارتباط خود را از دست داده اند (مانند صحبت کردن در مورد امور مالی)، ممکن است احساس تنهایی کنند. شما باید در مورد مسائل مهم و یا ناراحت کننده صحبت کنید.

زمان زیادی را در فضای مجازی می گذرانید

رسانه های اجتماعی نیز می توانند نقش مهمی را ایفا کنند. مقایسه کردن رابطه خودتان با مواردی که در رسانه های اجتماعی می بینید می تواند حس تنهایی را در شما ایجاد کند. به عنوان مثال، ولنتاین است و شما تنها یک شام خوب درست کرده اید. اما زمانی که به فضای مجازی می روید، گل های بسیار زیبا و جواهرات دیگران را می بینید و این به طور خودکار احساس تنهایی ایجاد خواهد کرد.

وقتی رابطه خود را با دیگران در رسانه های اجتماعی مقایسه می کنید، یک “فاصله ناخوشایند” بین شما و شریک زندگی خود ایجاد می کنید. از این فاصله است که احساس تنهایی شروع می شود. و هرچه بیشتر وقت خود را صرف رسانه های اجتماعی کنید، تنهاتر خواهید شد.

یک مطالعه سال 2017 که در ژورنال American Preventive Medicine منتشر شده است، نشان داد افرادی که بیش از دو ساعت در روز در فضای مجازی می گذرانند، دو برابر بیشتر از افرادی که نیم ساعت هستند، احساس تنهایی می کنند.

احساس تنهایی در رابطه
احساس تنهایی در رابطه

تنهایی چه تاثیری در رابطه شما دارد؟

معمولا کسی اعتراف نمی کند که در رابطه اش احساس تنهایی می کند. در واقعیت، فرد تنها تمایل به بیان غیرمستقیم دارد. ممکن است شروع به بحث و یا تفسیر کارهایی که انجام می دهد، کند و مدام غر بزند. ممکن است کمی کودکانه عمل کند، شروع به دوری از شریک زندگی خود کند یا سکوت کند. ممکن است تمایل جنسی کمی داشته باشد.

این نوع احساس در واقع یکی از متداول ترین دلایل پریشان حالی افراد است: وقتی احساس می کنیم شریک زندگی ما قادر به توجه یا مراقبت مورد نیاز ما نیست،  نسبت به دیگران حساس می شویم.

چگونه می توانید از حس تنهایی در رابطه رها شوید؟

هر رابطه ای متفاوت است، اما اگر احساس تنهایی می کنید، می تواند دو نکته وجود داشته باشد. نکته اول این است که شما ممکن است با شخص اشتباهی باشید. به همین دلیل هیچ چیز مشترکی ندارید یا حتی ارزش ها یا نیازهای مشابهی ندارید.

نکته دوم این است که شما در واقع با شخص «درست» هستید، اما عمیقاً به هم وصل نیستید. خبر مثبت این است که اگر رابطه شما در گروه دوم قرار دارد، در واقع راه هایی وجود دارد که می توانید با این احساسات مبارزه کنید.

مشکلات رابطه را شناسایی کنید

اگر احساس می کنید از شریک زندگی خود فاصله دارید، امید به آشتی وجود دارد. مسیر آشتی شما را وادار می کند تا به طور بالقوه با برخی حقایق دردناک روبرو شوید، اما انجام این کار باعث پیشرفت باورنکردنی در رابطه بلند مدت خواهد شد.

اولین قدم شناخت مشکلات مربوط به رابطه تان است.

این اغلب به این معناست که شما باید مکالمه ای جدی داشته باشید که بتوانید تغییرات مهمی در رابطه خود ایجاد کنید. باید انتظارات شریک خودتان از زندگی مشترک و انتظارات خودتان رو دوباره بازبینی کنید و در مورد آن باهم حرف بزنید. البته این بحث هم می تواند احساسی باشد و هم جنسی که البته صحبت در این مورد برای زوجین دشوار است. از تجربیات شخصی خود حرف بزنید (مثلاً احساس می کنم … متوجه شده ام … دوست دارم …) و به حرف های همسر خود نیز گوش دهید. اگر هر دو طرف علاقه مند به پیشروی باشند، این کار مرحله ساخت مجدد را رقم خواهد زد.

به هدف نهایی نگاه کنید

اگر شما و شریک زندگی تان بتوانید در مورد عدم صمیمیت در رابطه به توافق برسید و پی ببرید که این مشکل شماست، می توانید مکالمه ای صادقانه در مورد اهداف خود داشته باشید. و این ممکن است که شما رو به این نتیجه برساند که باید تغییراتی در عادتهای رفتاری خود ایجاد کنید. و یا اینکه اهداف جدیدی را برای زندگیتان در نظر بگیرید.

درنهایت، مسیر هر زوج در احساس تنهایی متفاوت است. طبیعی است که خواسته ها و علاقه جنسی در طول یک رابطه تغییر کنند. عوامل دیگر نیز باید در نظر گرفته شود که می تواند منشأ قطع ارتباط از جمله مراقبت از کودک یا خانواده، نگرانی های مربوط به کار یا حرفه شما و سایر نگرانی های بهداشتی باشد.

بهترین انتخاب برای مسیر پیش رو در درون شما قرار دارد، و اگر در مورد چگونگی صحبت با شریک زندگی خود نگرانی هایی دارید و یا احساس اطمینان ندارید – یک مشاوره زوج درمانی می تواند به شما در انجام اقدامات بعدی لازم کمک کند.

گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های آنلاین، حضوری و تلفنی نقش مهمی در حل اختلافات زناشویی و بهبود روابط زوجین بر عهده دارد.

021-28424894

 

۲ نظرات
  1. فرزانه می گوید

    مطالب شما عالی هستند، در زیر مطلب توجه ام به حق کپی مطلب جلب شد. خیلی جالب بود برام، همه سایت ها فقط خط و نشان می کشند در حالی که ما با بزرگ منشی تمام این اجازه رو به همه دادین. موفق باشید.

    1. مریم عبداللهی می گوید

      سلام . ممنون از توجهی که به سایت نیک همراه دارید. موفق باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy