احساس ناامنی در رابطه و راه های مقابله با آن

چگونه بر حس ناامنی در رابطه غلبه کنیم؟

0 ۱,۴۷۵

آیا ترس ناگفته ای در مورد شریک زندگی تان دارید؟ آیا نسبت از رابطه و ازدواج خود احساس امنیت و اطمینان نمی کنید؟ آیا چیزی غیرقابل توصیفی وجود دارد که دائما در مورد چیزهای مهم رابطه خود شک می کنید؟ طبیعی است که در ابتدای رابطه، برخی ترس ها وجود داشته باشد. اما اگر این ترس ها همچنان شما را آزار می دهند و هر روز نیرومندتر از قبل می شوند، عدم اطمینان ایجاد کرده و احساس ناامنی در رابطه را ایجاد می کنند، پس باید قبل از اینکه به رابطه تان آسیب برساند، به دنبال راه حل باشید.

در این مقاله به شما می گوییم چرا افراد در یک رابطه احساس ناامنی می کنند، چگونه علائم ناامنی را شناسایی کرده و بر آن غلبه کنند.

آیا احساس ناامنی در رابطه می تواند آسیب زننده باشد؟

هنگامی که ناامنی ها مدیریت نشوند، براساس مشکلاتی که ممکن است واقعی نباشند می توانند منجر به سردرگمی، حسادت، ترس و سایر احساسات منفی شوند و ممکن است احساسات مثبت مانند عشق، مراقبت و احترام در رابطه را تحت الشعاع قرار دهد و در نهایت به آن آسیب برساند.

اگر احساسات منفی کنترل نشود، شما و شریک زندگی تان ممکن است سوء تفاهم ها، استدلال ها و سپس دعواهای زیادی داشته باشید. ممکن است یک شریک خسته کننده باشد و با گذشت زمان، این می تواند باعث آشفتگی و عدم تعادل در روابط شود.

در حالی که مدیریت ناامنی در یک رابطه ضروری است، همه نمی توانند درک کنند که این احساسات با عدم امنیت همراه است. با این وجود نشانه هایی برای تشخیص آنها وجود دارد.

علائم احتمالی ناامنی در یک رابطه

یک رابطه عاشقانه سالم باید باعث شود شما احساس امنیت و احترام کنید. اما وقتی ناامنی ها به بخشی از رابطه تبدیل شوند، ممکن است احساسات ناخوشایند خاصی را تجربه کنید که در صورت عدم تأیید یا رسیدگی به آنها، می تواند به روابط آسیب برساند. در ادامه به برخی از علائم متداول که ممکن است توجه کنید ، اشاره شد.

1. مشکل اعتماد کردن دارید

سخت است باور کنید که شریک زندگی تان می گوید در یک جلسه است و با شخص دیگری نیست؟ وقتی شریک زندگی تان هدیه می گیرد، فکر می کنید قصد پنهانی در پشت آن وجود دارد؟ تصور می کنید او تقریباً همه چیز را به شما دروغ می گویند.

اگر این احساسات را دارید، این نشان می دهد که در رابطه احساس ناامنی می کنید. اعتماد پایه و اساس یک رابطه عاشقانه است. وقتی نتوانید به شخص مهم زندگیتان اعتماد کنید، نمی توانید خودتان باشید و یک تردید مداوم در ذهن شما وجود دارد. کمبود اعتماد معمولاً یک پرچم قرمز برای روابط است.

2. به راحتی مضطرب می شوید

هنگامی که یک درگیری وجود دارد، ممکن است فکر کنید که شریک زندگی شما ممکن است از شما سوء تفاهم کند، شما را قضاوت کند یا ترکتان کند. این درگیری می تواند یک سوءاستفاده کوچک بین شما باشد اما ممکن است از گفتن حقیقت و یا صادق بودن در مورد عقاید خود بترسید، فکر می کنید که همسرتان شما را رد خواهد کرد.

چنین ترس مداوم برای از دست دادن شریک زندگی خود نشانه ای از رابطه سالم نیست، بلکه یک رابطه ناامن است. یک رابطه ایده آل شما را از این افکار منفی دور می کند و به شما اطمینان می دهد تا بدون هیچ گونه نگرانی ارتباط مستقیمی برقرار کنید.

3. به شریک زندگی خود فضایی نمی دهید

ممکن است یک فرد ناامن دائما بخواهد با شریک زندگی خود باشد یا از او آگاهی داشته باشد. شما به دنبال برقراری ارتباط مداوم هستید و اگر شریک زندگی تان جواب ندهد ممکن است دچار اضطراب شوید. این رفتار ممکن است پیوند بین شما را تضعیف کند و سؤال های مداوم ممکن است هر دو شما را خسته کند. میزان ناامنی شما نشان می دهد که شما حتی نمی توانید چند دقیقه او را تنها بگذارید.

4. بیش از حد به شریک زندگی خود وابسته هستید

اگر برای احساس خوشبختی به شریک زندگی خود نگاه می کنید، برای کارهای کوچک هم به او وابسته هستید، می خواهیداو را باهوش یا جذاب جلوه دهید، این نشان می دهد که شما بیش از آنچه باید به او وابسته هستید. این سناریو شبیه به قرار گرفتن در دام وابستگی متقابل است که این نیز نشانه عدم امنیت در رابطه است.

5. مدام نیاز به تایید کردن دارید

اشکالی ندارد که هر چند وقت یکبار بخواهید شریک زندگیتان شما را تصدیق کند. اما اگر می خواهید او دائماً آنچه را که انجام می دهید تأیید و تصدیق کند، می تواند به دلیل عدم امنیت باشد.

در چنین حالتی، شریک زندگی تان از شما خسته شود و این شما را ناامن تر خواهد کرد. و اگر این اتفاق بیفتد، روابط شما به آرامی می تواند از هم پاشیده شود. این عامل با وابستگی متقابل در یک رابطه همپوشانی دارد که می تواند یک پرچم قرمز نیز باشد.

6. در مورد رابطه خود برانداز هستید

شما سعی می کنید ذهن شریک زندگی تان را بخوانید یا چیزی را که حتی فکرش را هم نمی کردید فرض کنید. شما فکر می کنید او کار اشتباهی انجام داده  و به جای اینکه از یک عشق زیبا لذت ببرید، داستانهای منفی را در ذهن خود ایجاد می کنید. این هم نشانه عدم امنیت است که می تواند چیزهای خوب در روابط شما را تحت الشعاع قرار دهد. براندازی ممکن است مشکلاتی را که قبلاً وجود نداشت، به وجود آورد.

7. مدام شریک زندگیتان را رصد می کنید

یکی دیگر از علائم ناامنی زمانی است که شما می خواهید به وسایل و حساب های شریک زندگی خود دسترسی پیدا کنید. می خواهید بدانید که آیا او مخفیانه چت می کند یا با کسی در حال گفتگو است یا اینکه هرکدام از دوستانشان روی او تأثیر دارد. شما می خواهید گذشته شریک زندگی خود را بررسی کنید و به طور مرتب فعالیت های او را در شبکه های اجتماعی رصد کنید.

این عمل ناامنی می تواند منجر به استدلال و اختلاف نظر شود. اگر به موقع کنترل نشود، ممکن است قوی تر شود و به روابط شما آسیب بیشتری وارد کند.

احساس ناامنی در رابطه
احساس ناامنی در رابطه

8- همواره می جنگید

آیا اغلب با شریک زندگی خود می جنگید، فقط برای اینکه بدانید این یک مسئله کوچک برای مبارزه است؟ این نشانه مشترک عدم امنیت است. تمایل دارید مشکلات کوچک را انتخاب کنید، بر سر آن بجنگید، دفاعی شوید و به شریک زندگیتان صدمه بزنید. به طور مثال همسرتان درباره عکس شخصی در فیس بوک اظهار نظر می کند این ممکن است شما را آزار دهد. این دعوا های کوچک ممکن است برای جلب توجه و یا برآورده کردن خواسته های پیچیده شما باشد. در هر صورت ، این نشان می دهد که رابطه تان ناامن است.

9- با صمیمیت جسمی مشکل دارید

اگر ترس از رد شدن توسط شریک زندگی خود دارید، ممکن است نتوانید از نظر جنسی به او نزدیک شوید. ممکن است سعی کنید صمیمی باشید، اما چیزی شما را به عقب بازگرداند. این می تواند گذشته ای بد باشد یا ترس از عدم تحقق انتظارات شریک زندگی. دلیل هرچه که باشد، مبارزه با صمیمیت نیز به عنوان نشانه عدم امنیت در یک رابطه تلقی می شود.

عدم امنیت در مورد شریک زندگی یا عدم ایمان به یک رابطه نتیجه یک تجربه شبانه نیست. می تواند یک یا چند عامل برای آن وجود داشته باشد و شناسایی آنها ممکن است به شما در مدیریت یا غلبه بر ترس های شما کمک کند.

دلایل احتمالی ناامنی در یک رابطه

احساس ناامنی بعضی اوقات خوب است، اما ممکن است برخی از ترس  های مداوم از رد شدن یا پایان یافتن رابطه مشکلاتی در رابطه ایجاد کنند. دلایل این امر می تواند در افراد مختلف متفاوت باشد، اما موارد مشترک آن عبارتند از:

در گذشته تجربه رد یا عدم موفقیت یا خیانت داشته اید

برخی حوادث گذشته ممکن است بر روابط موجود در امروز تأثیر بگذارد. این می تواند آسیب طرد و احساس تحقیر، خیانت توسط شریک قبلی، تجربه یک شکست یا کودکی بد باشد. هر یک از این تجربیات می تواند بر عزت نفس شما تأثیر بگذارد و ممکن است شما را در روابط ناامن کند.

انتظارات بالا

ممکن است برخی از افراد دارای معیارهای بالایی باشند و این رفتار ممکن است در روابط آنها نیز ظهور کند. به عنوان مثال، شریک زندگی شما از شما خیلی انتظار دارد و ممکن است شما نتوانید استانداردهای آنها را رعایت کنید. در چنین سناریویی ممکن است احساس ناامنی و نگرانی کنید که ممکن است شما را برای شخصی بهتر ترک کند.

اضطراب اجتماعی

آنچه دیگران ممکن است در مورد شما و یا شریک شما فکر کنند ممکن است به عنوان یک کاتالیزور برای ایجاد ناامنی شما عمل کنند. شما تمایل دارید که خود آگاه باشیدبه جای اینکه به عزیزان خود فکر کنید, به دیگران اولویت می‌دهید. چنین رفتاری می‌تواند به شدت بر رابطه شما تاثیر بگذارد.

ناامنی ها می توانند تعادل را در روابط شما به از بین ببرند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یاد بگیرید چگونه می توانید بر آنها غلبه کنید.

چگونه می توان بر ناامنی ها در یک رابطه غلبه کرد؟

اولین قدم برای مدیریت ناامنی ها، ارتباطات است. شما ممکن است در به اشتراک گذاشتن افکار خود با شریک زندگی تان تردید داشته باشید اما ارتباط با او ضروری است. او ممکن است الگوهای ناامنی شما را بفهمند و به شما کمک کنند، به طوری که شما با هم بتوانید بر چالشها غلبه کرده و از یک رابطه عاشقانه لذت ببرید.

برای مدیریت بهتر ناامنی های خود می توانید چند نکته دیگر را نیز دنبال کنید.

1. علت اصلی را مشخص کنید

تا زمانی که مشخص نکنید چه چیزی باعث ایجاد آنها می شود، غلبه بر ناامنی های شما امکان پذیر نیست. نگاهی عمیق به زندگی خود بیندازی و به گذشته خود ؛ تا بفهمید که چه چیزی غم و اندوه به زندگی عاشقانه شما وارد می کند. آیا این رابطه قبلی شما یا تجربه دوران کودکی شماست یا تاریخ بدی برای دوستیابی؟ هنگامی که دلیل آن را می دانید، می توانید راه درست برای مقابله با آن را بدانید.

2. مستقل باشید و عزت نفس خود را حفظ کنید

حتی وقتی در یک رابطه هستید، باید به خودتان اولویت دهید. احساس خوب خود را شروع کنید و متوجه تغییراتی در خودتان شوید. اطمینان حاصل کنید که شما آزادی خود را در اختیار دارید و مستقل هستید و در راستای بهبود خود تلاش می کنید. هرچه از درون شادتر باشید، دنیا یا رابطه تان را بهتر تصور خواهید کرد. می توانید کتاب بخوانید، آبگرم بروید، با دوستان خود وقت بگذرانید و هر کاری انجام دهید که لبخند به چهره شما بنشیند. و به زودی، ممکن است ناامنی های خود را از بین ببرید.

3. بپذیرید

مسائل گذشته خود را از زندگی کنونی خود جدا نگه دارید. اگر شریک زندگی تان می گوید جلسه دارد و امروز دیر خواهد بود، به جای فرض دروغ گفتن، آن را بپذیرید. وقتی چیزهایی را فرض می کنید یا تصور می کنید، گامی در جهت آسیب رساندن به روابط خود برداشته اید. او را همانطور که هستند بپذیرید و اگر چیزی در مورد رفتار او، شما را آزار می دهد به جای ایجاد سناریو در ذهن خود با او صحبت کنید.

4- خودتان را کنترل کنید، نه رابطه را

اگر فکر می کنید شریک زندگی تان باید انتظارات شما را تحمل کند و روابط شما باید به پیش برود، احتمالاً شما بر اساس ناامنی های خود عمل می کنید و به روابط آسیب می رسانید. یک رابطه سالم و دوست داشتنی شامل کنترل شریک زندگی نیست بلکه با سرعتی پیش می رود که هر دو شریک در آن احساس راحتی داشته باشند.

5- به شریک زندگی خود اعتماد کنید و اجازه دهید فضای خصوصی داشته باشد

نیاز اصلی یک رابطه سالم اعتماد به نفس است. مهم نیست که روابط قبلی شما چطور بوده است، شما نمی توانید روابط فعلی را عملی کنید وقتی که به هر حرکت یا کلمه شریک زندگی خود شک دارید.

و هنگامی که اعتماد کنید، می توانید فضای مورد نیاز را به شریک زندگی خود اختصاص دهید. او ممکن است الزامات خود را داشته باشند یا دوست داشته باشد، در مواردی از تنهایی خود لذت ببرید. بگذارید آنچه را که می خواهد انجام دهد و ببینند که شما بدون ناامنی های خود چقدر احساس سبک تری دارید.

6. هرگز رابطه خود را با دیگران مقایسه نکنید

یک قانون مهم دیگر این است که شریک زندگی خود را با کسی مقایسه نکنید و همچنین روابط خود را با روابط گذشته یا سایر افراد مقایسه نکنید. انجام این کار باعث می شود همسرتان ناراحت شده یا حتی حسودی کند و او را نسبت به خود ناامن کند.

هر رابطه منحصر به فرد است و جنبه های مثبت و منفی خود را دارد. یک مقایسه ممکن است باعث ناامنی های متعدد شود و پیوند با شریک زندگی شما را بشکند. هربار که خواستید مقایسه کنید، متوقف شوید و به فکر همه چیزهای خوبی که با همسرتان دارید، باشید.

طبیعی است که در شروع رابطه، احساس ناامنی کنید. در عین حال، ضروری است که بدانید زمانی که احساساتتان را از کنترل خارج کنید، به نا امنی های خود اجازه می دهید زندگی عاشقانه شما را تحت الشعاع قرار دهند. علائم را در زمان مناسب شناسایی کنید، علل آن را بفهمید و قبل از آسیب دیدن رابطه، احساس ناامنی در رابطه را مدیریت کنید. سعی کنید بدون هیچ دید منفی از زندگی خود لذت ببرید.

آیا تجربیاتی برای اشتراک دارید؟ لطفا برای ما در بخش نظرات بنویسید. گروه مشاوره ازدواج نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی همراه مناسبی برای زوجین در جهت بهبود روابط آنهاست.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy