استرس در رابطه چیست؟

چگونه استرس در روابط را مدیریت کنیم؟

0 ۶۹۳

هر رابطه ای فراز و نشیب دارد. زمان های خوشی دلایل زیادی برای شاد بودن به شما می‌دهد، اما وقتی مرحله سختی را پشت سر می گذارید، استرس تمام وجود شما را فرا می گیرد. استرس در روابط امری اجتناب ناپذیر است، اما استرس بیش از حد، ممکن است نشانه ای از زنگ خطر باشد. بنابراین، چگونه با آن مقابله می کنید؟ نیک همراه درباره علائم استرس در رابطه، دلایل آن و راه های مقابله با آن که از مهارت های زندگی است، به شما می گوید.

علائم استرس در رابطه

اولین قدم برای مقابله با استرس، درک و قبول این مسئله است که بین شما و شریک زندگی تان اصطکاک وجود دارد. استرس در یک رابطه می تواند به روش های زیر مشخص شود:

1- بسیار تحریک پذیر می شوید:

هر کاری که همسرتان انجام می دهد یا نمی کند، باعث تحریک تان می شود. هرچه مدت زمان استرس طولانی تر باشد ، تحریک شما بیشتر است.

2- ارتباط تان تضعیف می شود:

وقتی استرس و یا اضطراب در رابطه را تجربه می کنید، وضعیت ذهنی شما مختل می شود و ارتباط شما نیز همینطور است. شما نمی دانید چه می خواهید، و این روحیه را ندارید که به حرفهای دیگران گوش دهید. در هر صورت، بر توانایی های ارتباطی شما تأثیر می گذارد.

3- هیچ امیدی به رابطه خود نمی بینید:

فشار می تواند بهترین روابط را تیره کند. شما روابط خود را شکست بزرگ و یک اشتباه در زندگی خود می دانید.

4- به افراد دیگر جذب می‌شوید:

اضطراب ناشی از استرس می‌ تواند شما را از یک رابطه عاشقانه و رویایی به دور کند و این امکان را به وجود آورد که به سمت روابط جدید بروید.

5- وسواس گوشی موبایل پیدا خواهید کرد:

وقتی فشار زیاد می شود، نارضایتی در روابط به وجود خواهد آمد. به همین دلیل تمایل خواهید داشت که در جای دیگر همچون رسانه های اجتماعی یا در گروه های دوستان خود، وقت بگذرانید. این باعث می شود به تلفن خود وابسته شوید.

6- چیزهای منفی را درک می کنید:

خیلی زود چیزهای منفی را می بینید، به خصوص موارد مرتبط با همسرتان. هرچه او می گوید برای شما اشتباه است، و ممکن است فکر کنید که در تلاش است تا شما را گمراه کند یا مسخره کند.

شما فقط در صورتی وارد رابطه می شوید که فکر می کنید در آن می توانید خوشحال باشید. پس چرا و چگونه همه چیز تغییر می کند؟

استرس در رابطه
استرس در رابطه

دلایل استرس در یک رابطه

در اینجا برخی از دلایل عمده استرس در روابط ذکر شده است:

 1. انتقاد: اگر همسرتان دائماً از شما انتقاد می کند، بر روحیه شما تأثیر می گذارد. این کار باعث می شود اعتماد به نفس خود را از دست دهید و شرایط استرس زا شود.
 2. فشار کار: اگر در محل کار مشکلی دارید، در زندگی شخصی تان نیز تأثیر می گذارد.
 3. نگرانی های مالی: وقتی منابع مالی برای اداره خانه کافی نباشد، پس همیشه به فکر برآورده شدن اهدافتان هستید. این فشار زیادی به شما وارد می کند.
 4. نیازهای عاطفی برآورده نشده: اگر شریک زندگی شما نیازهای عاطفی شما را برآورده نمی کند، در نتیجه رابطه دردناک و استرس زا خواهد بود.
 5. عدم قدردانی: ممکن است کارهای زیادی برای همسرتان انجام دهید، اما از شما قدردانی نکند. این امر منجر به استرس می شود و احساس می کنید به شما بی علاقه است.
 6. استدلال: استدلال های مکرر در مورد چیزهای کوچک باعث ایجاد ترس در شما می شود که شریک زندگی شما با هر آنچه به او می گویید مخالف است.
 7. بیماری: بیماری منظم والدین، ​​فرزندان، همسر یا خودتان برای کل خانواده استرس زاست.
 8. مشکلات جنسی: فقدان رابطه جنسی و لذت جسمی شما را از رابطه دور می کند و منجر به استرس می شود.
 9. مرگ در خانواده: مرگ یک عضو خانواده یا یک دوست نزدیک می تواند باعث اختلافات ناخوشایند بین همسران شود.
 10. خیانت: اگر شما یا شریک زندگی تان رابطه ای خارج از ازدواج داشته باشید، آرامش را از زندگی شما خارج می کند.

توجه داشته باشید که شریک زندگی شما به دلیل نگرش شما ممکن است تحت استرس باشد. ممکن است شما به همان اندازه مسئول نارضایتی در رابطه باشید. و این می تواند بر زندگی کلی شما تأثیر بگذارد.

تاثیر استرس در رابطه زناشویی چیست؟

استرس مزمن بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر می گذارد. در اینجا تأثیر آن می تواند:

 • بی قرار و تحریک پذیر خواهید شد.
 • احساس انزوا خواهید کرد.
 • استرس مکرر، رابطه شما را تضعیف می کند.
 • تمایل به فراموشی دارید.
 • باعث بی خوابی می شود و عملکرد سیستم ایمنی و دستگاه گوارش شما را مختل می کند.
 • منجر به افسردگی و اضطراب می شود.
 • هورمون استرس؛ کورتیزول، اندازه مغز شما را کوچک می کند.

استرس می تواند به لحاظ جسمی و روحی به شما و همسرتان آسیب برساند. بنابراین، این معقول است که زودتر از آن بیرون بیاییم.

چگونه با استرس در روابطه مقابله کنیم؟

مدیریت استرس باعث می شود تا آسیب های ناشی از رابطه را کاهش دهید. به روش های زیر می توانید با آن مقابله کنید:

علائم استرس را مشخص کنید:

اغلب زوج ها به زندگی با استرس عادت می کنند. آنها آن را به عنوان بخشی از زندگی خود می پذیرند و نمی توانند آسیب هایی را که به وجود می آورد ببینند. بنابراین باید علائم استرس را مشخص کنید.

شرایط را بپذیرید:

وقتی چیزی تحت کنترل شما نیست، آن را بپذیرید و برخورد مثبت داشته باشید. به عنوان مثال، اگر مشکل مالی دارید، تلاش کنید تا هزینه های خود را کاهش دهید تا زمانی که راه حلی برای آن پیدا کنید. پذیرش اولین قدم برای مقابله با استرس است.

برنامه ریزی کنید:

طرحی را برای چگونگی اداره تنش ایجاد کنید. محرک ها را شناسایی کنید و به آنها بپردازید.

برقراری ارتباط موثر:

ریشه بیشتر مشکلات ارتباطی در ارتباطات ضعیف نهفته است. احساسات و نگرانی های خود را صادقانه و واضح بیان کنید. سکوت شما فقط اوضاع را بدتر می کند و اضطراب ایجاد می کند.

از شریک زندگی خود بپرسید:

وقتی شریک زندگی خود غرق در استرس می بینید، دلسوز باشید و از شریک زندگی خود بپرسید: “چه چیزی شما را اذیت می کند؟” ، “آیا کاری هست که می توانم برای کمک به شما انجام دهم؟” با این کار او ترس و احساس خود را با شما در میان بگذارید.

از شریک زندگی خود حمایت کنید:

اگر شریک زندگی تان استرس دارد، به او کمک کنید تا احساسات خود را پردازش کنند. وقتی کمک می کنید، او احساس مراقبت و دوست داشتن می کند و این به تقویت روابط شما کمک می کند.

به عنوان یک تیم کار کنید:

اگر استرس، ناشی از یک عامل بیرونی است، پس با آن به عنوان یک تیم و نه به صورت جداگانه برخورد کنید. در مورد کنار آمدن با مشکل فکر کنید.

تعهد خود را در اولویت قرار دهید:

اگر فکر می کنید که رابطه شما بیش از علت استرس اهمیت دارد، پس باید اولویت را بر روابط خود قرار دهید. با هم زمان با کیفیتی را سپری کنید.

نسبت به شریک زندگی خود همدلی داشته باشید:

گوش دادن و درک شریک زندگی چیزهایی را برای شما روشن می کند و به شما در درک نظر او کمک می کند. از طرف دیگر، اگر شریک زندگی تان استرس دارد، می توانید با همدلی با او کمک کنید.

فعالیت های خود را در کنار هم انجام دهید:

در پخت و پز، باغبانی و یا انجام یک بازی به شریک زندگی خود بپیوندید. این به شما کمک می کند تا هر دو به خوبی پیوند برقرار کنید و از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید.

مشکلات را برطرف کنید:

اگر شریک زندگی تان به دلایلی استرس دارید، برنامه روزانه خود را چک کرده تا دلایل استرس را مشخص کنید. به شریک زندگی خود کمک کنید راه حلی برای مشکلات خود پیدا کند.

ورزش و مدیتیشن:

درست بخورید، خوب بخوابید و مرتباً ورزش کنید. مراقبه و یوگا انجام دهید. اینها استرس زداهای بسیار خوبی هستند.

به دنبال کمک باشید:

وقتی خیانت و رفتار غیرقانونی شریک زندگی شما دلیل استرس شماست، از خانواده و دوستان خود کمک بخواهید، یا به مشاوره ازدواج بروید.

هیچ چیز برای همیشه دوام نخواهد داشت و استرس را هم باید پشت سر بگذارد. مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید، برای حل مشکلات خود تلاش کنید.

استرس در رابطه شما به چه دلیل است؟ نظرات خود را در با ما اشتراک بگذارید. گروه مشاوره نیک همراه، همراه بسیار خوبی برای شما در گذر از لحظات سخت و استرس زاست.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy