چرا مشاوره پیش از ازدواج اهمیت دارد؟

0 ۱۱۹

دیدگاه کلی مشاوره قبل از ازدواج

در سال‌های اخیر، برای تقویت زندگی زناشویی، یک تغییر کلی نسبت به برنامه‌های قبل از ازدواج صورت گرفته است. آموزش در مورد آماده‌سازی ازدواج یک رویکرد جدید برای جلوگیری از نارضایتی زناشویی و فروپاشی ازدواج است. بر اساس این فرض است که زوجین می‌توانند یاد بگیرند:

 • بهبود ارتباطات – خصوصاً در زمان استرس یا عصبانیت
 • بحث سالم برای حل مسائلی که به‌طور بالقوه می‌تواند در آینده باعث استرس زناشویی حتی منجر به جدایی شود.
 • روشی ایمن برای بیان افکار و عقاید بدون قضاوت
 • فرصتی برای تعیین اهداف و آرزوها برای ازدواج که به شما کمک می‌کند تا بنیان آینده خود را باهم تنظیم کنید
 • کشف چیزهای جدید درباره یکدیگر

مشاوره قبل از ازدواج فرایندی منظم، گام‌به‌گام و سازمان‌یافته است. این آموزش بر اساس پیشرفت روابط زوجین است که شامل:

 • مهارت‌های ارتباطی
 • رابطه رضایت‌بخش
 • گوش دادن فعال
 • مهارت‌های مدیریت تعارض
 • مهارت‌های حل مسئله
 • معنویت و / یا دین
 • روابط با سایر اعضای خانواده
 • رابطه صمیمی / جنسی و ابراز محبت
 • ارزش‌ها، اخلاق و معاملات بالقوه (به‌عنوان‌مثال، خیانت، خشونت و غیره)
 • وضوح نقش در ازدواج
 • مسئولیت‌های خانه
 • غلبه بر مسائل گذشته
 • کار و امور مالی.

مطالعه‌ای که روی 3344 زوج انجام شد، نشان داد که زوج‌هایی که مشاوره قبل از ازدواج دریافت کرده‌اند 31٪ کمتر احتمال شکست در ازدواج داشته‌اند.

اهداف مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به زوجین از هر جنس، نژاد و مذهب کمک کند تا زمینه‌های بالقوه تعارض در روابط خود را شناسایی و برطرف کنند. علاوه بر این، مشاوره می‌تواند در برخی از موارد از بروز مسائل کوچک و تبدیل‌شدن آن به نگرانی‌های جدی جلوگیری کند.

درمان قبل از ازدواج همچنین به زوجین کمک می‌کند انتظارات خود را از ازدواج مشخص کرده و اختلافات مهمی را که دارند، برطرف کنند. از مهم ترین اهداف مشاوره ی پیش از ازدواج میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تغییر دیدگاه‌های غیرمنطقی

در طی فرایند درمانی، مشاور به هر یک از شرکا کمک می‌کند تا رابطه را به روشی عینی‌تری بررسی کنند و به زوجین کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه تعاملات خود را ازنظر مثبت درک کنند.

بررسی مسائل فرهنگی تأثیرگذار

خانواده مبدا باورهای فرهنگی بر چگونگی درک شرکا از تمام روابط زندگی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. این امر همچنین بر رفتارهای روزمره، مانند غذا خوردن، کار و مدیریت پول تأثیر می‌گذارد. تفاوت در انتظارات فرهنگی می‌تواند باعث ایجاد مشکل در روابط شود. زن و شوهر هر چه زودتر باید یاد بگیرند این تفاوت‌ها را شناسایی و مدیریت کنند. یک مشاور می‌تواند در آشکارسازی این مشکلات کمک کند و به زوجین یاد دهد که چگونه از هنر سازش استفاده کنند.

بهبود ارتباطات

ارتباطات مؤثر یکی از مهم‌ترین عوامل در یک رابطه سالم است. در حقیقت، همان‌طور که در روانشناسی امروز” گزارش‌شده است، روانشناسان معتقدند که ارتباط “یکی از عناصر” صمیمیت است. یک درمانگر قبل از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه با یکدیگر صریح صحبت کنند و افکار و احساسات خود را به روشی سالم و حمایتی بیان کنند.

شناسایی نقاط قوت

یک مشاور قبل از ازدواج می‌تواند به زن و شوهر کمک کند نقاط قوت را در رابطه به‌طورکلی یا در هر یک از شریک زندگی مشخص کنند. درک کامل جنبه‌های قوی به ایجاد انعطاف‌پذیری و ایجاد پایه های محکم برای ساختن ازدواج کمک می‌کند.

کاهش بازداری هیجانی

بسیاری از افراد در ابراز احساسات خود مشکل‌دارند، بنابراین برخی از شرکا به‌راحتی از انجام این کار اجتناب می‌کنند. این نوع انزوا تقریباً منجر به مشکلات جدی در روابط می‌شود. یک درمانگر قبل از ازدواج به زن و شوهر کمک می‌کند تا یاد بگیرند که چگونه احساسات خود را به‌گونه‌ای بیان کنند که آن‌ها را به هم نزدیک کند تا اینکه از هم دورتر شوند.

کنترل احساسات باعث افزایش آگاهی و درک زوجین از خود، دیگران و ازدواج می‌شود.

 

جلسه مشاوره قبل از ازدواج

 

مشاوره  قبل از ازدواج همچنین به زوجین کمک می‌کند انتظارات خود را از ازدواج مشخص کرده و اختلافات مهمی را که دارند، برطرف کنند.

در مشاوره قبل از ازدواج چه موضوعاتی مطرح میشود؟

در جلسات مشاوره قبل از ازدواج طیف گسترده‌ای از موضوعات مطرح میشود ازجمله موضوعات زیر:

حل تعارض

هر شریک چگونه تعارضات را حل می‌کند؟ برداشت آن‌ها از مسائل چگونه است؟ آنها چگونه می‌توانند توانایی خود را برای کنار آمدن با موضوعاتی که در آن اختلاف‌نظر دارند، بهبود ببخشند؟

ارتباطات

زن و شوهر چگونه ارتباط برقرار می‌کنند؟ آیا آنها در حال حاضر روش تطبیقی ​​یا ناسازگار برای بحث در مورد موضوعات مهم دارند؟ چگونه آنها می‌توانند توانایی برقراری ارتباط را افزایش دهند؟

انتظارات و اعتقادات

هر یک از شرکا از رابطه چه انتظاراتی دارند؟

افراد گاهی اوقات با انتظارات متفاوتی وارد روابط می‌شوند. آنها غالباً نمی‌دانند که انتظارات متفاوت قبل از ازدواج  می‌تواند منجر به مسائل جدی شود.

یک درمانگر قبل از ازدواج هر یک از شرکا را تشویق می‌کند تا درباره انتظارات خود صحبت کنند، پس‌ازآن زوجین می‌توانند در جستجوی راه‌های سازش ‌کار کنند.

ارزش‌های شخصی

آیا شرکا دارای ارزش‌های شخصی مشابهی هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد ارزش‌های مشترک از منافع مشترک مهم‌تر است و زوج‌هایی که ارزش‌های یکسانی دارند شانس بیشتری برای ماندن در کنار یکدیگر دارند.

امور مالی

آیا زن و شوهر می‌توانند در مورد مسائل مالی صحبت کنند؟

بسیاری از افراد هنگام بحث در مورد امور مالی شخصی خود ناراحت هستند و مسائل مربوط به هزینه و بودجه اغلب باعث ایجاد تعارض در ازدواج می‌شود. مشاور به هر یک از شرکا کمک می‌کند تا سبک مالی خود را مشخص کنند و سپس در حل این مسائل با زوجین همکاری می‌کنند.

خانواده

آیا هر دو شریک زندگی می‌خواهند بچه‌دار شوند؟ اگر چنین است، هر شخص چند فرزند می‌خواهد؟ برای هر یک از شرکا، زمان بهینه تشکیل خانواده چیست؟

رابطه جنسی و صمیمیت

آیا هنگام بحث در مورد رابطه جنسی، هر دو شریک زندگی به یک اندازه،  راحت یا معذب هستند؟ هر یک از شرکا ازنظر صمیمیت و رابطه جنسی چه انتظاری دارند؟ زوجین باید صادقانه و علناً در مورد رابطه جنسی صحبت کنند، حتی اگر تصمیم گرفته‌اند تا زمان ازدواج مجرد بمانند. توانایی بحث و گفتگو در مورد این مسائل بدون پرده به موفقیت در ازدواج منجر می‌شود.

 

مزایای مشاوره پیش از ازدواج

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

در سال‌های اخیر میزان طلاق در ایران رو به افزایش است. یکی از دلایل طلاق در جوامعی مانند ایران عدم درک متقابل بین زوجین است. بسیاری از مطالعات تأثیر آموزش قبل از ازدواج بر روابط زوجین و کاهش میزان طلاق را نشان داده است و ثابت‌شده است زوجینی که درجلسات مشاوره قبل از ازدواج شرکت می‌کنند مهارت‌های بین فردی بیشتر و بالاتری نشان می‌دهند و کیفیت رابطه بهتری دارند.

برخی از مزایای مشاوره قبل از ازدواج شامل موارد زیر است:

به ایجاد و تقویت مهارت‌های حل تعارض کمک می‌کند.

مهارت‌های حل تعارض برای یک ازدواج سالم بسیار مهم است. درمان قبل از ازدواج راهی برای شناسایی درگیری‌های احتمالی و چگونگی توسعه مهارت‌های لازم برای عبور از نبردهای سخت به زوجین ارائه می‌دهد.

کارشناسان به عوامل رضایت زناشویی باور دارند و معتقدند موفقیت در ازدواج به توانایی‌ها و مهارت‌های ویژه‌ای نیاز دارد.

ارتباطات بی‌اثر یک شکاف بین فردی ایجاد می‌کند که در همه جنبه‌های زندگی تجربه می‌شود. عدم مهارت‌های لازم برای شروع و ادامه یک ازدواج می‌تواند منجر به‌تنهایی، بیماری، استرس، احساس بی‌لیاقتی، نارضایتی از کار، مشکل خانوادگی و حتی مرگ شود.

مسائل را زود شناسایی می‌کند

انتظارات مختلف تأثیر فاجعه باری در بیشتر ازدواج‌ها دارد. ازدواج درمانی به زوجین کمک می‌کند تا در اوایل انتظارات خود را تعیین و بحث کنند. اگر زن و شوهر انتظارات متفاوتی دارند، مشاور می‌تواند با آنها همکاری کند تا راه‌های کنار آمدن با این اختلافات را شناسایی کند.

به زوجین کمک می‌کند تا از کینه‌توزی جلوگیری کنند

وقتی زوجین معتقدند که دیگر عاشق یکدیگر نیستند، معمولاً به‌راحتی اجازه می‌دهند که کینه در روابط ایجاد شود. کینه برای خوشبختی سم است. در طول درمان قبل از ازدواج، زوجین روش‌های جلوگیری از این نوع سم عاطفی را می‌آموزند.

 یک فرصت برای رسیدگی به مشکلات است

مشاوره قبل از ازدواج همچنین فرصتی عالی برای زوجین فراهم می‌کند تا قبل از جدی شدن با موضوعاتی که می‌تواند منجر به طلاق شود، مقابله کنند. با گفتگو با یک مشاور، زوجین ممکن است اختلافات مالی را حل کنند یا در مورد برنامه‌های خود برای بچه‌دار شدن صحبت کنند. پرداختن به مسائل قبل از ازدواج بهترین راه برای اطمینان از پایه‌ای محکم برای آینده و جلوگیری از درگیری‌های جدی بعد از ازدواج است. البته، صادق و صریح بودن زوجین هنگام مشاوره قبل از ازدواج از اهمیت زیادی برخوردار است. این تنها راه درک مزایای این سنت تکریم شده است.

محرمانه بودن

رعایت حریم خصوصی در درمان مهم است:

این امکان را برای زوجین و افراد فراهم می‌کند تا به درمانگر خود اعتماد کنند. در قانون، درمانگران قبل از ازدواج ملزم به محافظت از حریم خصوصی مشتریان خود هستند که در عمل ممکن است دشوار باشد. بااین‌حال، درمانگر باید حق محرمانه بودن زوجین را در ابتدای درمان توضیح دهد.

بسیاری از مطالعات نشان داده است:

که ازدواج خوشبختی و رفاه را برای مردم به ارمغان می‌آورد و درگیری و نارضایتی زناشویی نه‌تنها بر عملکردها و عملکردهای روانی اجتماعی زوجین تأثیر می‌گذارد بلکه تأثیر منفی نیز بر رشد و پیشرفت کودکان و جوانان در خانواده می‌گذارد.

در جوامعی که زوجین رابطه رضایت بخشی دارند، سطح خشونت، جرم و بزهکاری کمتر است.

علاوه بر این، ارتباطات نقش اساسی در زندگی زناشویی دارد و مشکلات ارتباطی از رایج‌ترین مشکلات زوجین مراجعه‌کننده به مشاوره و مراکز درمان است.

 

ما در مرکز مشاوره نیک همراه با داشتن مشاوران متخصص و مجرب در امر مشاوره پیش از ازدواج و زوج‌درمانی در کنار شما عزیزان هستیم که مخاطرات را به حداقل رسانده تا شادی، رضایت و سعادت همواره روند جاری زندگی شما باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy