تعارض در رابطه چیست؟

علت تعارضات در رابطه و راه حل های آن

0 ۵۹۰

روابط سالم یک شبه تکامل نمی یابند بلکه نیاز به کار و تعهد مداوم دارد و از طریق مهربانی، سازش، بخشش، تلاش و تعهد هر دو شریک رشد می کند. هر رابطه منحصر به فرد است و از فراز و نشیب، اختلاف نظر و درگیری ها عبور می کند. با این وجود، نحوه مدیریت زوجین می تواند روابط آنها را شکل دهد. ممکن است برخی از زوجین اختلافات ناچیز را کنار می گذارند یا مسائل را به تدریج اداره می کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نحوه حل چنین مواردی که از مهارت های زندگی است را ندانند. در این پست با تعارض در رابطه و راه های حل و فصل دوستانه چنین مواردی آشنا خواهید شد.

تعارض در رابطه چیست؟

تعارض، هر نوع بحث، اختلاف نظر، نزاع یا بحث های داغ بین دو نفر در یک رابطه است. به عنوان مثال، عدم توافق در مورد تعطیلات یا سرمایه گذاری در املاک و مستغلات می تواند منجر به درگیری شود.

تعارضات در یک رابطه چند ویژگی مشترک دارند که می توانند الگوهای منفی را نشان دهند که منجر به نتایج بی معنی یا بدون نتیجه شوند. برخی از این خصوصیات متداول عبارتند از:

  • رفتارهای نمایشی یا اغراق آمیز
  • عدم اقدام برای حل و فصل مناقشه موجود
  • فراموش شدن نتایج یک درگیری هنگامی که خاتمه یابد
  • استفاده از آسیب پذیری یا اطلاعات محرمانه برای ایجاد شرم یا ننگ برای شریک زندگی
  • عدم نشان دادن ترس در ایجاد شرمندگی در خود یا شریک زندگی
  • نمایش رفتارهای دفاعی و یا قطع و بی اعتبار کردن شریک زندگی

آیا تعارض در یک رابطه عادی است؟

برخی درگیری ها در یک رابطه اجتناب ناپذیر هستند. با این حال، این بدان معنی نیست که نمی توان آنها را حل کرد. راه هایی برای ایجاد نتایج سازنده و مثبت وجود دارد.

در روابط سالم، شرکاء ممکن است یکدیگر را مورد بحث یا انتقاد قرار دهند، اما آگاه هستند که رفتار آنها نامناسب است. آنها ممکن است احساس پشیمانی کنند، با شریک زندگی خود صحبت کرده و برای غلبه بر چنین شرایطی تلاش کنند. وقتی زوجین تعارضات خود را با احترام و روابط متقابل حل کنند، برای تقویت هر چه بیشتر روابط خود قدم برمی دارند.

با این حال، هنگامی که درگیری ها مکرر می شوند، می تواند نشان دهنده مسائل عاطفی اساسی یا سوء استفاده عاطفی باشد. در صورت عدم حل و فصل درگیری ها، ممکن است زوجین دچار سوء تفاهم، آسیب پذیر، ناامید یا حتی شوند.

تعارض در رابطه
تعارض در رابطه

الگوهای درگیری روابط

بگذارید اکنون در مورد انواع یا الگوهای تعارضات روابطی بحث کنیم.

تشدید چشمگیر و سریع:

در این نوع درگیری، یکی از زوجین با تحریکات ناچیز  به سرعت تهاجمی می شود و منجر به بیان بلند یا فریاد می شود. شریک دیگر آرام قرار دارد. این وضعیت هنگامی به پایان می رسد که شریک تهاجمی از انرژی خود خارج شود.

شلوغی جنجالی:

یکی از زوجین برای تحریک طرف دیگر از یک سری نظرات کاملاً طعنه آمیز استفاده می کند. هنگامی که این تکان ها کار نمی کنند، فرد حملات هدفمندتری ایجاد می کند تا واکنش ایجاد کند. با این حال شریک زندگی دیگر همچنان آرام است. این درگیری معمولاً وقتی تمام می شود که شریک طعنه آمیز خسته شود و دیگری به گونه ای ادامه دهد که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

استدلال های کشش:

یکی از زوجین ادامه می دهد و یا استدلال را دنبال می کند – همه جزئیات را انتخاب می کند، خواستار پاسخ دادن و فشار عقاید شخصی است. در این نوع تعارض، زوج دیگر معمولاً از استدلال اجتناب می کند و بیشتر به دنبال هماهنگی است. این وضعیت معمولاً زمانی پایان می یابد که زوج خسته شده و دیگر ادامه ندهد و یا زوج آرام عصبی شود.

تهدید یا ارعاب:

یکی از زوجین تهدید می کند تا طرف دیگر را تحقیر کند. این تهدیدات می تواند عاطفی یا جسمی باشد. آنها از چنین تهدیدهایی استفاده می کنند تا شریک زندگیشان در رابطه احساس ناتوانی کند.

دوری از مسئولیتها:

هنگامی که یکی از زوجین مورد سؤال یا انتقاد قرار می گیرد، با سرزنش کردن شریک دیگر یا ایجاد احساس گناه واکنش نشان می دهند. چنین شرکایی بیش از حد از عملکرد خود دفاع می کنند و از استدلال واقعی خودداری می کنند. این درگیری زمانی به پایان می رسد که شریک نافذ باعث شود شریک دیگر مسئولیت کامل را به عهده بگیرد.

حملات بلند و پر سر و صدا:

این نوع درگیری ممکن است به عنوان اختلاف نظر آغاز شود، اما به زودی به حملات بلند و پر سر و صدا افزایش می یابد. در اینجا، هر دو شریک ممکن است از قدرت فریاد زدن استفاده کنند. با وجود زبان بدن آنها و فریادهای مداوم، ممکن است اوضاع مانند یک میدان نبرد به نظر برسد. درگیری وقتی تمام می شود که هر دو شریک زندگی یا خسته شده باشند یا از اتاق خارج شوند.

به دنبال پاسخ:

یکی از زوجین تلاش می کند تا به دنبال جواب و دلایلی باشد که معتقدند با آنها به اشتراک گذاشته نمی شود. شریک زندگی دیگر ممکن است از چنین مکالمه هایی دوری کند و بخواهد حریم خصوصی را حفظ کند. هنگامی که چنین درگیری ها به سوء ظن تبدیل می شوند، اوضاع بدتر می شود.

استدلالهای دراماتیک:

این نوع درگیری زمانی بوجود می آید که یک شریک در بیان نظرات یا اختلاف نظرهای خود بیش از حد چشمگیر باشد. شریک زندگی دیگر ممکن است اوضاع را مسخره کند. این درگیری ممکن است به پایان برسد که شریک زندگی احساسات خود را رها کند یا یک خروج چشمگیر را انجام دهد، و دیگری موارد را تضعیف یا بی اعتبار کند.

پسر خوب / بد:

این نوع درگیری معمولاً در زوج های دلسوز و متعهد اتفاق می افتد. هنگامی که یکی از زوجین شروع به زیر سوال بردن یا انتقاد می کند، شریک دیگر عقب نشینی می کند. اگرچه ممکن است احساس کنند که این توجیه پذیر نیست، اما آنها برای حفظ صلح تلاش می کنند. پس از اختلاف، شریک زندگی حاکم احساس گناه می کند و شریک دیگر برنده ظاهر می شود.

چه عواملی باعث ایجاد تعارض در روابط می شوند؟

تعارض روابط به دلایل مختلفی ایجاد می شود. بگذارید چند مورد مشترک را مورد بحث قرار دهیم.

عدم صمیمیت:

هنگامی که هریک از زوجین احساس کند که احساسات خود را با همسرشان به اشتراک نمی گذارند، به دلیل سوء تفاهم ممکن است درگیری ایجاد شود. عدم صمیمیت عاطفی می تواند گفتگوهای معنی دار را برای زوجین دشوار کند.

تسلط:

درگیری ممکن است در شرایطی اتفاق بیفتد که یکی از زوجین بیش از حد تحمل کند و باعث شود شریک زندگی دیگر احساس تضعیف یا ناچیزی کند. ممکن است مدیریت قدرت در رابطه دشوار شود و منجر به اختلاف و نارضایتی شود.

مشارکت خانواده:

اگرچه افراد نزدیک و عزیز شما یک سیستم پشتیبانی کامل را ارائه می دهند، اما درگیری بیش از حد آنها، گاهی اوقات، ممکن است منجر به درگیری بین زوجین شود. اختلاف عقاید، توصیه های غیرمجاز یا دخالت در امور شخصی ممکن است باعث افزایش اختلافات بین زوجین شود.

عدم برقراری ارتباط:

عدم برقراری ارتباط صریح و صادقانه بین زوجین می تواند مسائل را حل نکند. این می تواند به استدلال یا اختلاف نظر منجر شود.

انتقاد:

انتقاد سازنده باید از سوی هر دو نفر مورد استقبال قرار گیرد تا روابط خود را بهبود بخشند. با این حال، هنگامی که این کار با انگشت اشاره یا تحقیر همسرتان انجام شود، ممکن است منجر به درگیری روابط شود.

سطح تعهد:

هنگامی که در میزان تعهد و تلاش برای ایجاد رابطه تفاوت وجود دارد، ممکن است یک شریک زندگی احساس کند که کل مسئولیت بر عهده اوست. درگیری ممکن است به دلیل متفاوت بودن انتظارات ایجاد شود.

انتظارات غیرواقعی:

هر رابطه ای فراز و نشیب خود را پشت سر می گذارد. با این حال، برخی از زوج ها ممکن است انتظارات غیر واقعی درباره یک رابطه کامل و شاد داشته باشند. این همچنین ممکن است باعث اختلاف و اختلاف نظر شود.

رفتار خودخواهانه:

هنگامی که یکی از زوجین به نیازها، انتخابها یا آرزوهای شخص دیگر توجه نکند، ممکن است مشکل ایجاد شود. این خودخواهی ممکن است ایجاد یک رابطه سالم را دشوار کند.

چگونه تعارض را در یک رابطه حل کنیم؟

اختلاف نظرها و درگیری ها اتفاق می افتد، اما آنچه مهم است نحوه برخورد با آنهاست. در اینجا چند نکته مؤثر برای کمک به شما در حل و فصل اختلافات روابط ارائه شده است.

ارتباطات باز و صادقانه:

داشتن ارتباط صریح و صادقانه با شریک زندگی مهم است. این به شما کمک می کند تا هم در مورد مشکلات و هم در مورد نکات مثبت بحث کنید. سعی کنید محیطی ایجاد کنید که بتوانید در مورد احساسات، آرزوها یا مسائل خود به راحتی صحبت کنید.

آرام باشید:

آرام بودن در هنگام استدلال های داغ آسان است. با این حال، سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و استدلالهای خود را با حساسیت و همدلی هدایت کنید. از استفاده از نظرات طعنه آمیز ، درآوردن جیب در کنار یکدیگر یا کنار گذاشتن یکدیگر خودداری کنید. با این حال ، اگر احساس می کنید همیشه برای جلوگیری از انفجار یا عصبانیت شریک زندگی خود مجبور به عقب نشینی هستید ، ممکن است این یک رابطه ناهنجار باشد.

مرتب سازی بر اساس مسائل:

هر استدلال یا مسئله ای پنهان نکنید. به علت اصلی آن بپردازید، و تلاش کنید تا مشکلات خود را به طور دوستانه برطرف کنید. از قرار دادن نقطه نظر خود با زور خودداری کنید.

رسیدن به یک هدف مشترک:

یک مسئله مشترک پیدا کنید که به نفع  هر دو شما باشد. به یاد داشته باشید، روابط بر روی درک متقابل استوار هستند. شما باید نیازهای یکدیگر را در اولویت قرار دهید.

نبردهای خود را انتخاب کنید:

در مورد هر مسئله ریز و درشتی – تماشای فیلم، چیزهایی برای خرید یا مکانی برای خرید – با شریک زندگی خود مشاجره نکنید – اینها ارزش بحث کردن را ندارند. نبردهای خود را عاقلانه انتخاب کنید. شما باید در مورد چیزهایی که می توانید رها کنید و مواردی را که ممکن است لازم باشد با هم در مورد آنها بحث کنید تصمیم بگیرید.

آیا درگیری ها سالم و یا ناسالم هستند؟

فراوانی درگیری ها، دلایل درگیری و نحوه برخورد با آنها می تواند سالم بودن یا ناسالم بودن آنها را تعیین کند.

درگیری در یک رابطه می تواند سالم باشد وقتی شما سعی می کنید مسائل را بطور متقابل و با احترام حل کنید. این می تواند پیوند و درک بیشتر بین شما دو را تقویت کند.

استدلال های مکرر یا مداوم، اختلاف نظرهای داغ و یا دعواهایی که به سرعت از کنترل خارج می شوند ممکن است نشانه های یک رابطه ناسالم باشد.

جالب اینجاست که یک رابطه بدون درگیری همیشه سالم نیست. شما و شریک زندگی تان اشخاص مختلفی هستید. بنابراین، درگیری ایجاد می شود. با این حال، نحوه مدیریت و غلبه بر آن موضوعات، تفاوتهایی را ایجاد می کند.

گروه مشاوره ازدواج نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار موثری در حل مشکلات مربوط به تعارض در رابطه و بهبود روابط زوجین بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy