حد و مرز روابط چگونه است؟

تعیین حد و مرزهای زندگی مشترک

0 ۱,۰۲۷

وقتی دو نفر عاشق هستند، هیچ محدودیتی وجود نخواهد داشت. اما زمانی که عشق به ازدواج منتهی می شود، نیاز به ایجاد مرز وجود دارد. تنظیم قوانین و دستورالعمل ها باعث رضایت زوجین از زندگی مشترک خواهد شد. این کمک می کند تا رابطه برای یک عمر سالم بماند. در اینجا، نیک همراه به حد و مرز روابط ، دلیل مهم بودن آنها، و نحوه تعین آنها پرداخته است. بیایید ابتدا بررسی کنیم وقتی می گویم “مرز” در یک رابطه، چه معنی دارد.

حد و مرز روابط چیست؟

مرز آن محدودیتی است که زوجین برای محافظت از زندگی مشترک خود تعیین می کنند. حد و مرز روابط به شما این امکان را می دهند که بین شما و همسرتان یک خط بکشید و مالکیت و مسئولیت خود را بین دو نفر تخصیص دهید.

چرا تعیین حد و مرز روابط مهم هستند؟

برای اینکه یک رابطه موفق و سالم داشته باشید، باید قبل از اینکه به فکر خوشحالی همسرتان باشید، خودتان شاد باشید. ایجاد مرزها در رسیدن به این هدف به شما کمک می کنند:

 • باعث می شود که به جای سرزنش کردن همسرتان، مسئولیت اقدامات خود را بر عهده بگیرید.
 • به برطرف کردن درگیری کمک کرده و از صدمه دیدن شما و شریک زندگی خود جلوگیری کنید.
 • این قدرت را به شما می دهد که کنترل اعمال خود را داشته و امور را به خوبی تغییر دهید.
 • به شما کمک می کند بین اولویت های خود و همسرتان تعادل برقرار کنید.

همه زوج ها درگیری های خود را دارند. و البته برخی با وجود نداشتن مشکلات واقعی فاقد صمیمیت بوده و قربانی روابط خود می شوند. مشکلات ممکن است متفاوت باشند، اما سردرگمی، درد و ابهام یکسان است. مرزها از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرده و به روشهای زیر در ازدواج نقش اساسی دارند:

حد و مرز روابط به شما آزادی می دهد:

داشتن آزادی در رابطه به شما امکان می دهد که یکدیگر را دوست داشته و محترم باشید. ازدواج به شما این اجازه را نمی دهد که آزادی همسرتان را محدود کنید. به همسرتان باید اجازه دهید به جای اینکه به شما محدود شود، علایق خود را دنبال کند. محدودیت و کنترل فقط موجب تحقیر می شود.

با حد و مرز روابط از خود محافظت کنید:

وجود مرزها به شما کمک می کند تا بدانید چه موقع تحمل کنید و چه موقع بپذیرید. به عنوان مثال، اگر همسرتان از شما سوءاستفاده کند یا از نظر عاطفی به شما آسیب برساند، باید به جای تحمل، از خود محافظت کنید.

با حد و مرز روابط مسئولیت پذیر باشید:

مسئولیت پذیری باعث می شود که چه کسی مسئول چه چیزی باشد. جایی برای ابهام باقی نمی گذارد. مسئولیت پذیری در ازدواج، طیف کاملی از مواردی مانند رفتار، انتخاب، افکار، نگرش، ارزش ها و موارد دیگر را در بر می گیرد. اگر چیزی به پیشرفت نیاز داشته باشد، شما قدرت تغییر آن را دارید.

در هر رابطه ای که داریم، محدودیت ها لازم است. بنابراین، مرزهای خاص شما در یک ازدواج به چه مواردی نیاز دارید؟

مرزهای لازم برای هر رابطه

برخی از مرزها برای دیدن مردم در آنجا وجود دارد ، بعضی دیگر باید احساس شوند. برخی از آنها به طور خودکار و بدون هیچ بحثی وارد عمل می شوند ، در حالی که برای برخی از آنها باید بحث و تصمیم گیری کنید. بیایید محدودیت های عاطفی و جسمی را که یک ازدواج باید داشته باشد ببینیم:

مرزهای عاطفی:

عشق: عشق اساس رابطه است. همسر خود را در هر زمان دوست داشته باشید، حتی در اوقات سخت و حتی وقتی همسرتان به روشی که شما می خواهید رفتار نمی کند. این نشان دهنده عشق بی قید و شرط شما به اوست. با این حال، به این معنی نیست که شما باید رفتار بد همسرتان را تحمل کنید. شما باید مرزتان را مشخص کنید.

صداقت: صداقت به حفظ اعتماد و احترام متقابل در روابط کمک می کند. بی اعتمادی می تواند منجر به احساسات منفی مانند ناامنی، حسادت، بی اعتمادی و بی احترامی شود.

وفاداری: مرز وفاداری، رابطه را از تأثیرات بیرونی محافظت می کند، و به زن و شوهر در مورد عشق یکدیگر اطمینان می دهد.

خودکنترلی: کلید روابط سالم؛ کنترل احساسات و واکنش های شما به موقعیت هاست. راه حل کنترل همسرتان، در کنترل خود است. به عنوان مثال، اگر همسرتان با شما بی ادب است، می توانید به او بگویید، “اگر به من بی احترامی کنید، من این بحث را متوقف می کنم و می روم.” این عمل به شما کمک می کند وضعیت را از بدتر شدن کنترل کنید.

حد و مرز در روابط
حد و مرز روابط

مرزهای جسمی:

برقراری ارتباط:

ارتباطات تنها در امور روزمره کافی نیست. شما باید ارتباط صمیمانه ای داشته باشید و زمان با کیفیت را با هم به اشتراک بگذارید، زیرا این باعث می شود رابطه شما خاص شود. گاهی اوقات، ما به جای پرسیدن، شروع به فرضیه سازی می کنیم. از این کار خودداری کنید و نگرانی هایتان  را مطرح کنید.

سوء استفاده بدنی:

این مرز به هیچ قیمتی قابل عبور نیست. سوء استفاده جسمی مانند ضربه زدن یا سیلی زدن به یکدیگر هرگز قابل انجام و تحمل نیست.

به همسر خود حسادت نکنید:

حسادت نشان از یک فاجعه در روابط شماست. اگر از خود ناراضی باشید، توانایی تغییر در روابط خود را نخواهید داشت. وقتی به رشد همسر، مهارت های اجتماعی، ظاهر یا هر چیز دیگری حسادت می کنید، به این معنی است که در رابطه احساس ناامنی می کنید. ناامنی شما را مجبور خواهد کرد که همه موانع ازدواج را بشکنید.

ارزیابی موقعیت ها:

شما باید بدانید که با ارزیابی وضعیت، حد و مرز روابط را ترسیم کنید. بعضی اوقات تعیین مرزها در یک ازدواج ممکن است به شریک زندگی شما صدمه بزند، اما این بدان معنی نیست که برای روابط شما بد است. به عنوان مثال، شما ممکن است از همسرتان بخواهید که مسئولیت پرداخت صورتحساب خانه را به عهده بگیرد، زیرا می خواهیدسرمایه گذاری انجام دهید. بنابراین، محکم باشید زیرا آینده را با آن سرمایه گذاری ها تضمین می کنید.

بی ادب و فریاد نکشید:

این احتمال وجود دارد که زوج ها گاهی اوقات مشاجره و اختلاف نظر کنند. اما نکته اصلی این است که با یک ذهن آرام مخالفت یا گفتگو کنید. مهم نیست که چقدر مسائل سخت هستند، هرگز سخیفانه صحبت نکنید و اظهارات بد را منتقل نکنید.

باز باشید:

با شریک زندگی خود باز باشید و در مورد دوستان خود به ویژه با افراد جنس مخالف با آنها صحبت کنید تا از هرگونه سوء ظن خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ رازی بین شما وجود ندارد. مهمتر از همه، کاری انجام ندهید که مجبور شوید از همسر خود پنهان کنید. پنهان کاری در مورد دوستان، ایمیل، پول، تماس، سفر و غیره، قطعاً اشتباه بزرگی نیست.

گفتگوی مثبت داشته باشید:

از همسرتان نزد اعضای خانواده یا دوستان خود شکایت نکنید. اگر مشکلی پیش آمد، باید آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و مشکل را بین خودتان حل کنید. همچنین، اجازه ندهید دیگران درباره همسرتان بد صحبت کنند. اگر این کار را کردند، فوراً آنها را متوقف کنید. وقتی نشان دهید که در کنار همسرتان یستاده اید، عشق خود را به او منتقل خواهید کرد.

خودتان را تغییر دهید:

شما نمی توانید افراد را آنگونه که می خواهید تغییر دهید. ما این قدرت را داریم که خودمان را شکل دهیم تا یک موقعیت ایده آل و دوست داشتنی برای یکدیگر ایجاد کنیم. در یک رابطه، کارها را به هر دو روش تغییر دهید – برخی را می دهید و برخی را می گیرید. شما نمی توانید فرض کنید که همه چیز مطابق انتخاب شما پیش می رود. شخص دیگر هم باید حرفی برای گفتن داشته باشد.

در برابر انحرافات مقاومت کنید:

حد و مرز روابط فقط برای شما و همسرتان نیست. آنها همچنین بین شما و جهان خارج هستند. محدودیت ها با جهان خارج به شما کمک می کند تا از امور خارج از ازدواج و خیانت جلوگیری کنید. با این کار همسر شما به صداقت و وفاداری شما افتخار خواهد کرد و پیوند بین شما را محکم تر می کند.

ببخشید:

بخشش همسرتان می تواند چالش برانگیز باشد. اما، لازم است که رابطه خود را تقویت کنید. حتی در مواقع درگیری، باید به اندازه کافی فروتن باشید تا بخشش کرده و رها کنید. اما در صورت تکرار اشتباه قاطع باشید.

گاهی اوقات «نه» بگویید:

برخی از موقعیت های زندگی شما را مجبور می کند بگویید «نه» حتی اگر به شریک زندگی شما صدمه بزند و اگر همسر شما می خواهد.

تنظیم حد و مرز در روابط

قبل از اعلام محدودیت های شریک زندگی خود، برای خود نیز مرزهایی تعیین کنید. این باعث می شود همسرتان به پیروی از مرزها تشویق شود. در اینجا یک راهنمای گام به گام در مورد چگونگی تعیین مرزها در یک رابطه آورده شده است:

احساسات خود را شناسایی کرده و آنها را بپذیرید:

اولین قدم برای ساختن مرزها، شناخت و درک احساسات است. ممکن است تنها به احساسات همسرتان فکر کنید و از خودتان غافل شوید. آنچه را که باعث می شود در رابطه احساس بد یا فقر داشته باشید را درک کنید. وقت بگذارید و به درون خود نگاه کنید.

مرزهای شکسته را شناسایی کنید:

احساسات خود را شناسایی کرده و درک کنید که چه چیزی باعث می شود که این حس را داشته باشید. به عنوان مثال، زمانی که همسرتان از شما انتقاد می کند، فریاد می زنید یا ناراحت می شوید.

مرز روابط خود را تعیین کنید:

وقتی علت و احساسات سخت خود را بدانید، تعیین مرزها آسان می شود. به عنوان مثال، اگر همسرتان هر روز دیر به خانه می آید، می توانید به او بگویید، “من نمی توانم منتظر شما باشم، غذا در یخچال خواهد بود و شما می توانید آن را گرم کنید و بخورید.” اگر او همیشه از شما انتقاد می کند، می توانید بگذرید و نادیده بگیرید.

مرز خود را ابلاغ کنید:

مرزهای خود را به همسرتان انتقال دهید. ممکن است مقاومت و درگیری خاصی به وجود آید، اما موارد را با جزئیات توضیح دهید تا همسرتان علت آن را بفهمد.

به مرزهای خود پایبند باشید:

بعد از تعیین مرزها، باید به آن ها پایبند باشید. اگر محدودیت ها را کنار گذاشتید، استراحت کنید، مراقبه کنید یا هر کاری انجام دهید تا به مسیر خود بازگردید.

مرزها در هنگام جزر و مدهای نامشخص مانند قایق های نجات هستند. با این وجود، تصورات غلط زیادی پیرامون آنها وجود دارد. بیایید ببینیم آنها چه هستند.

تصورات غلط درباره حد و مرز روابط

مرزهای روابط غالباً به اشتباه تفسیر می شوند. در اینجا چند تصور غلط رایج وجود دارد:

 • افرادی که مرزها را تعیین می کنند، دارای برچسب خودخواه و سفت و سخت هستند.
 • افرادی که مرزها را تعیین می کنند، به عنوان کنترل کننده هایی که سعی در محدود کردن آزادی شریک خود دارند، درک می شوند.
 • مرزها به همسرتان دیکته می کنند که چه کاری انجام دهد و چه نکند.
 • مرز حمایت از خود به عنوان مجازاتی برای دیگری تلقی می شود. به عنوان مثال، وقتی شوهرتان علی رغم اینکه چندین بار به او گفته اید، اما باز هم ولخرجی می کند، پس همسر تصمیم می گیرد که یک حساب بانکی جداگانه داشته باشد. انتخاب حساب بانکی عملی برای مجازات شوهر نیست.

در هر رابطه ای نمی توانید انتظار داشته باشید شخص دیگر به روشی که شما می خواهید رفتار کند. فقط می توانید درخواست تغییر در رفتار او را داشته باشید. داشتن مرز به معنای این نیست که شما خواستار تغییر رفتار شریک زندگی خود هستید. بنابراین، شما باید به همسر خود در مورد لزوم داشتن مرزهایی برای جلوگیری از هرگونه درگیری توضیح دهید.

حل تعارض با همسر مقاوم

شما ممکن است مرزهایی را برای خود تعیین کرده باشید. اما همسرتان از آنها پیروی نکند، یا ممکن است بخاطر گرفتاری، پایبند به آنها نباشد. در اینجا راه هایی برای مقابله با همسرتان وجود دارد، در صورت مقاومت در برابر مرزها:

 • قبل از تصمیم گیری در مورد مرزها، با شریک زندگی خود مشورت کنید.
 • به همسر خود این آزادی را بدهید که بگوید “نه”.
 • اگر اشتباه می کنید اعتراف کنید
 • به فضای خصوصی همسرتان احترام بگذارید.
 • به او فرصت دهید تا با مرزها کنار بیایند.
 • از جدا شدن از همسر خود، حمله و یا احساس گناه خودداری کنید.
 • هنگام عبور از مرزها، از همسرتان بازخورد بگیرید.

پایبندی به مرزها تلاش زیادی را در بر می گیرد. از این رو، می تواند چالش برانگیز و ناخوشایند باشد. با این وجود، مرزها رابطه شما را تقویت می کنند و باعث می شوند که ازدواج شما به اندازه یک عمر باشد. بگذارید چند نمونه از مرزهای ازدواج را بررسی کنیم.

نمونه هایی از حد و مرز روابط

مرزها رابطه را تقویت می کنند. در اینجا چند نمونه که می توانید مرزهای خود را تعیین کنید، آورده شده است:

1. در ارتباطات خود مفصل و بیان باشید:

لحن و زبان در یک رابطه باید شیرین و ملایم باشد. نسبت به همسرتان که با صدای بلندصحبت می کند یا بی ادب است، سختگیر باشید. به او بگویید، “اگر دوباره از من انتقاد کنید، دیگر با شما صحبت نخواهم کرد.”

2. باز و صادق باشید:

همسر شما به سمت شما جذب می شود، باز و صادق باشید. به شریک خود متعهد هستید و پنهانکاری نکنید.

3. علت و اثر:

اگر همسر شما هر روز مشروب می نوشد، می توانید بگویید، “من شما را دوست دارم، اما اگر بیمار شوید، آماده نیستم که از شما مراقبت کنم.”

4. قطع ارتباط عاطفی:

ارتباط عاطفی در یک ازدواج مهم است. ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که شرکاء هیچ تلاشی برای تغییر رفتارهای مضر خود انجام ندهند و در برقراری مجدد ارتباط عاطفی ناکام باشند. به عنوان مثال، وقتی از چیزی ناراحت هستید و شوهر نتوانسته این موضوع را متوجه شود. او در مورد کار خود ادامه می دهد زیرا هیچ تفاوتی یا تغییر در رفتار همسرش پیدا نمی کند. بدیهی است که ناراحت تر می شوید. اگر زوج بتوانند یکدیگر را خوب درک کنند و احساسات یکدیگر را ارزیابی کنند، می توان از این امر جلوگیری کرد.

داشتن حد و مرز روابط می تواند از ازدواج شما در برابر صدمات محافظت کرده و آن را سالم نگه می دارد. البته داشتن مرزهای زیاد حتما باعث سالم سازی رابطه نخواهد بود. مرزها باید با عشق کافی متعادل باشند. شما باید یک مسیر متعادل پیدا کنید که در آن مرزهایی که تعیین کرده اید تأثیر مناسبی روی شریک زندگی و ازدواج به طور کلی دارد.

گروه مشاوره ازدواج نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار موثری در بهبود روابط زوجین و حل اختلافات زناشویی بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy