رابطه زن و شوهر در دوران بارداری

علت مشاجره در دوران حاملگی

0 ۱,۳۲۲

مشکلات بارداری و انتظار یک کودک می تواند پویایی رابطه زوجین را تغییر دهد. تغییرات در بدن، منحنی های قابل توجه، شکم بیرون زده و هورمونهای خشن در بدن، این توانایی را دارد که تعادل زندگی زناشویی را از بین ببرد. در یک لحظه ممکن است احساس فوق العاده ای با شریک زندگی خود داشته باشید و در لحظه ای دیگر ممکن است بخواهید از شما دور باشد. همچنین، اگر شوهرتان شما را حمایت و درک نکند، می تواند دلیلی برای نزاع بین شما دو نفر باشد. مقاله رابطه زن و شوهر در دوران بارداری را بخوانید تا از چنین شرایط ناخوشایندی جلوگیری کنید.

نکاتی برای حفظ رابطه زن و شوهر در دوران بارداری:

روش هایی وجود دارد که می توانید حتی در روزهای بارداری که بدن و ذهن شما در حال تحولات مختلف هستند، رابطه خود را پرورش دهید. هر دو نفر می توانید برای زنده نگه داشتن عشق تلاش کنید و در کنار هم باشید. برخی از ایده هایی که می توانند در چنین شرایطی به نفع شما باشند، در زیر لیست شده است:

1. برنامه زندگی تان را اصلاح کنید:

سعی کنید انعطاف پذیر باشید و برنامه زندگیتان را متناسب با نیازتان اصلاح کنید. به جای بیرون رفتن برای فعالیت هایی ورزشی، که قبلا دوست داشتید انجام دهید و اکنون لذت بردن از آن دشوار است، می توانید فعالیت یا کارهایی را انتخاب کنید که دو نفر از انجام آنها با هم لذت می برید و شما را به هم نزدیک تر می کند، کارهایی در عین حال آرامش بخش و رمانتیک.

2. ارتباط خود را با همسرتان حفظ کنید:

برای اینکه هر رابطه ای کاملا مناسب باشد، باید با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید. در دوران بارداری، تمرکز در جنبه هایی از جمله قرار ملاقات پزشک، تغذیه، مکمل ها، مراقبت و توجه، به شما زمانی برای نشستن و صحبت کردن با شریک زندگیتان نمی دهد. بهتر است مدتی را به هر دو نفرتان اختصاص دهید تا افکار خود را به اشتراک بگذارید، اتفاقاتی که در روز می افتد، کمی طنز سبک یا هر چیز دیگری که مورد علاقه شما هر دو باشد. این امر تأثیر مثبتی در روابط شما و کمک به رشد فردی نیز خواهد داشت.

3. از شریک زندگی خود غافل نشوید:

غالباً اتفاق می افتد که مادر به کودکی که در درونش رشد می کند توجه بیشتری نسبت به همسر خود داشته باشد. برای شریک زندگی خود وقت بگذارید و به رابطه تان احترام بگذارید به این ترتیب، او در نهایت احساس ناامنی و نادیده گرفته شدن نخواهد کرد و فرض نمی کند که کودک، رابطه شما با او را تغییر خواهد داد.

4- صمیمیت را همیشه زنده نگه دارید:

رابطه جسمی در دوران بارداری می تواند برای بسیاری از زوجین مسئله فجیعی باشد. در چند ماه اول، شما چنان نگران ویار صبحگاهی، خستگی و نوسانات خلقی خواهید بود که رابطه جنسی آخرین چیز در ذهن شما خواهد بود. با افزایش ماهها، یافتن موقعیت مناسب برای انجام این کار، رابطه را برایتان دشوار خواهد کرد. در چنین شرایطی، می توانید با شریک زندگی خود در مورد بهترین و مناسب ترین موقعیت برای هر دوی شما صحبت کنید.

چرا رابطه زوجین در دوران بارداری تغییر می کند؟

بارداری یک امر یک روزه نیست بلکه یک تعهد نه ماهه است که مطمئناً در روابطی که با شریک زندگی خود دارید، تغییرات زیادی به همراه خواهد داشت. آگاهی از احتمالات تغییر، شما را در مورد چگونگی مقابله با تغییر آماده نگه می دارد تا روابط را بدون هیچ مشکلی ادامه دهید. برخی از نشانگرهایی که می توانید برای کمک جستجو کنید عبارتند از:

  • برای کارهایی که قبلاً می توانستید به تنهایی مدیریت کنید، اکنون به شریک زندگی خود وابسته خواهید بود. موقعیت هایی مانند قرار ملاقات پزشک، جلسات یوگا و ساعت مشاوره باعث می شود که در این چند ماه احساس نیاز بیشتری به شریک زندگی خود داشته باشید. این ممکن است باعث شود احساس کنید شوهرتان به شما توجه ندارد.
  • او ممکن است در این مواقع احساس تنهایی کند زیرا تمام تمرکز شما روی کودک و نیازهای او خواهد بود. احساس انزوا، عدم صمیمیت و نزدیکی، از شکایات متداولی است که وقتی زوجین در انتظار کودک هستند، بازگو می کنند.
  • فقدان رابطه جنسی و صمیمیت می تواند در روابط زن و شوهر در دوران بارداری تأثیر بگذارد. جلسات مشاوره جنسی و مشاوره ازدواج می تواند تأثیری خوبی در این زمینه داشته باشد.
رابطه زن و شوهر در دوران بارداری
رابطه زن و شوهر در دوران بارداری

دعواهای مشترک زوج در دوران بارداری:

حتی اگر خیلی احساس خوشبختی و تفاهم با همسرتان داشته باشید، بارداری می تواند آن شیمی را، چه از نظر جسمی و چه از نظر عاطفی، متوقف کند. شما ممکن است هر روز بدون هیچ دلیلی دعوا راه بیندازید. بدبختی ها فقط به همین جا ختم نمی شوند.

نوسانات مکرر خلق و خوی، عدم برقراری ارتباط و عدم درک یکدیگر، می تواند منجر به نزاع و دعوای هر روزه شود و باعث شود در رابطه بسیار شک کنید. در اینجا چند دلیل وجود دارد که ممکن است منجر به دعوا با همسر شود، همچنین برخی نکات متخصص در مورد نحوه برخورد با اوضاع و نجات روابط را خواهید دید:

1. نامگذاری کودک:

مشکل: تصمیم برای نامگذاری کودک می تواند بسیار مشکل باشد و این امکان را دارد که در یک بحث داغ به نتیجه برسید. شریک زندگی تان ممکن است با ایده شما در مورد نامگذاری کودک به اسم مادربزرگتان موافقت نکند یا نامی نادر و منحصر به فرد برای او انتخاب کند و این در پایان به بحث و گفتگو بزرگی تبدیل شده است.

راه حل: شما مجبور نیستید که او را تحت فشار قرار دهید یا او را مجبور کنید که فوراً تصمیم خود را تغییر دهد. مدتی را صبر کنید، بعداً کنار هم بنشینید و با آرامش در مورد مسئله صحبت کنید. می توانید تجربه و دلبستگی خود را برای نامهایی که به صورت جداگانه انتخاب کرده اید به اشتراک بگذارید و سپس ببینید که چگونه وی واکنش نشان می دهد. با اینکار درک عمیق تری از دیدگاه یکدیگر خواهید داشت و در تصمیم گیری مشترک کمک می کند.

2. عدم توجه:

مشکل: در دوران بارداری، می توانید در مورد شریک زندگی خود آسیب پذیر و کاملاً نا امن باشید. در بعضی مواقع، ممکن است احساس کنید که به شما توجه نمی کند. موارد جزیی مانند همراهی نکردن شما برای رفتن پیش پزشک بدون هیچ دلیلی باعث بروز آشفتگی بین شما شود.

راه حل: به جای این که تمام مدت همسرتان را سرزنش کنید، می توانید برای ملاقات های پزشکی و معاینه های معمول خود با نزدیکانی که باردار هستند، همراه شوید و اوقات خوبی را با هم به اشتراک بگذارید.

3. سکس:

مشکل: در ذهن او، تنها چیزی که وجود دارد این است که شما با منحنی‌ های تازه بدست‌آمده و درخشش دوران بارداری چقدر زیبا شده‌اید. کاملاً مشخص است که او سعی خواهد کرد با شما کنار بیاید. اما در طول دوره بارداری، تنها چیزی که می‌ توانید به آن فکر کنید، چکه کردن ادرار و یا مشکلات مربوط به بارداری است و شریک زندگی تان ممکن است نسبت به شرایط شما دلسوز نباشد. نتیجه این است که دوباره دعواهای بسیار بزرگی در پیش رو خواهید داشت.

راه حل: داشتن برخی از احساسات طنز در مورد اوضاع می تواند در این زمان به نفع شما باشد. با خندیدن از چیزهای احمقانه یا ناخوشایند، شوخی در مورد مسائل ریز و درشت می تواند اوضاع را روشنتر کند و شما دو نفر می توانید لحظات شیرین و دنجی را با هم داشته باشید. ارتباط کلید حل مسئله است. در مورد عدم امنیت و ترس از رابطه جنسی با شریک زندگی خود صحبت کنید.

4. مسائل مالی:

مشکل: یک کودک هزینه های زندگی را تا حد زیادی افزایش می دهد. تغییرات ناگهانی در هزینه ها می تواند هر دو شما را شوکه کند، مدیریت مالی و تصمیم گیری های پولی را دشوار می کند. این عدم قطعیت ها و عدم مدیریت صحیح مالی می تواند هنگام انتظار یک کودک باعث استرس و نزاع در بین زوجین شود.

راه حل: می‌ توانید با هم بنشینید و یک بودجه برنامه‌ریزی کنید و سعی کنید به آن پایبند باشید. صبر نکنید که کودک وارد مسائل مالی شود اما این کار را درست انجام دهید. تمام هزینه‌ های ممکن را مشخص کنید و یک برنامه بودجه را که عملی باشد، می‌توانید پی‌گیری کنید ولی نه خیلی سخت. مقداری پول برای شرایط اضطراری و پیش‌بینی‌ نشده کنار بگذارید.

5- دخالت خانواده:

مشکل: ممکن است بعد از ازدواج با خانواده خود و همسرتان رابطه خوبی داشته باشید اما بارداری می تواند معادله را تغییر دهد. اگر والدین شما بیش از حد در امور شما دخالت می کنند، می تواند برای همسرتان نیز همین باشد.

راه حل: درک این نکته ضروری است که شما و شریک زندگی تان والدین فرزند هستید، بنابراین تصمیم گیری ها باید توسط شما دو نفر انجام شود. حمایت از خانواده ها امری ضروری است و  همیشه می توانید از توصیه های آنها استقبال کنید، تا زمانی که به روان شما یا رابطه با همسرتان آسیب نرسانند. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نسبت به آنها بی ادب باشید. اگر فکر می کنید دخالت آنها بیش از حد پیش شده است، با شریک زندگی خود صحبت کنید.

علت مشاجره در بارداری:

بحث و گفتگو با شریک زندگی در دوران بارداری در بین زوجین کاملاً متداول است. تغییر در سطح هورمون و فشارهای اضافه شده در بارداری می تواند کمی مضر باشد و منجر به دعوا و درگیری های احمقانه شود. اما اگر دعوا خیلی شدید و مکرر باشد، ممکن است بیانگر مشکل اساسی افسردگی، استرس بارداری یا اختلال اضطراب در مادر باشد. استرس اضافی ناشی از درگیری ها می تواند مادر و نوزاد را در شرایط سختی قرار دهد.

افسردگی یا اضطراب ناشی از استرس برای مدت طولانی می تواند بر دوره حاملگی تأثیر بگذارد و ممکن است در چندین مورد منجر به زایمان زودرس شود. نوسانات ناگهانی خلق و خو و تحریک مداوم همچنین می تواند مانع از جذب مواد مغذی در بدن مادر و نوزاد  شود و عوارض بیشتری را ایجاد کرده و سلامتی کودک به خطر افتد.

سطح استرس بیش از حد نیز می تواند منجر به فشار خون بالا، عدم تعادل هورمونی در بدن و سقط جنین شود. افزایش سطح اضطراب منجر به وقوع افسردگی پس از زایمان می شود که در عین حال برای سلامتی مادر و بهزیستی کودک نیز مضر است.

شما در دوران بارداری رابطه تان را چگونه مدیریت کردید؟ می توانید پیشنهادات و اطلاعات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید. ما دوست داریم از شما بیشتر بدانیم.

گروه مشاوره ازدواج نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلای و تلفنی نقش موثری در بهبود رابطه زن و شوهر در دوران بارداری و حل اختلافات زوجین بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy