رابطه سمی چگونه است؟

چگونه از یک رابطه ی سمی رها شویم؟

0 ۱,۳۷۵

هر رابطه ای فراز و نشیب های خود را دارد، اما اگر می بینید که با کسی خوشحال نیستید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بررسی کنید آیا این رابطه یا ازدواج مناسب است یا خیر. شاید رابطه تان خوب نباشد و آنچه را که انتظار دارید از آن به دست نمی آورید. اما شاید اوضاع بدتر باشد و آن یک رابطه سمی است. روابط سمی برای هر کسی ممکن است رخ دهد. اگر در رابطه با کسی هستی که دوستش داری اما عزت نفس و شادی تو را کاهش داده، این از ضعف تو نیست.

روابط سمی آثار روحی سنگینی برای فرد دارد، اما لزوماً قلمرو افراد ضعیف نیست. افراد سالم و مستقل هم می توانند خود را در چنگال سفید یک رابطه سمی بیابند.

برخی از روابط از ابتدا اشتباه است. ما عاشق عشق هستیم. عشق ما را به ارتفاعات شاد و بلند می فرستد که هرگز نمی خواهیم از آن پایین بیاییم، اما همان قلبی که می تواند ما را به یک سرخوشی دوست داشتنی بفرستد، می تواند ما را به چیزی سمی تر تبدیل کند. بدتر از این، گاهی اوقات وام به روابط می پردازید و متوجه نمی شوید که مدتی است چیزی از دست رفته است و شما آن چیز از دست رفته هستید.

رابطه سمی چیست؟

یک رابطه سمی باعث از بین رفتن اعتماد به نفس و شادکامی شما می شود. یک فرد سمی زندگی خود را با دنباله ای از قلب های شکسته، روابط شکسته و افراد شکسته در پشت سر خود می گذراند، اما روابط سمی لزوماً به این شکل خاتمه نمی‌ یابند زیرا فردی که به خاطر او سقوط کردید، یک فرد سمی استروابط در ابتدا می تواند سالم شروع شود، اما احساسات بد یا نیازهای برآورده نشده طولانی مدت می تواند باعث آلوده شدن روابط و تغییر افراد در آن شود. این می تواند به راحتی و به سرعت برای قوی ترین افراد نیز اتفاق بیفتد.

آیا می توانم آن را برطرف کنم؟

همه روابط ارزش جنگیدن دارند، تا زمانی کهویژگی رابطه سمی را نداشته باشند. در یک رابطه سمی:

  • بدخلقی، عصبانیت و نارضایتی عادی می شود.
  • بیش از پیش از یکدیگر دوری می کنید.
  • از کار و روابط خارج از رابطه رنج می برید.

اگر این رابطه سمی باشد، با تمام نبردها در جهان چیزی تغییر نخواهد کرد. اگر رابطه شما سمی باشد، با ماندن در آن بیشتر و بیشتر آسیب خواهید دید. مبارزه برای نگه داشتن چیزی که برای ماندن شما نجنگد شما را خراب می کند. بعضی اوقات تنها کاری که باید بکنیم این است که همه چیز را رها کنیم

نشانه های رابطه سمی چیست؟

آگاه بودن از اینکه این رابطه سمی است برای محافظت از خود در برابر شکستگی بسیار مهم است. ماندن در یک رابطه سمی مثل این است که دست خود را روی دکمه تخریب خود نگه دارید. تشخیص همه روابط سمی به راحتی امکان پذیر نیست، اما آگاهی از مهمترین علائم رابطه سمی باعث می شود که قدرت خود را آسان تر پیدا کنید و یک خط جسورانه در مورد آنچه در زندگی شما مجاز است، ترسیم کنید.

رفتار سمی در یک طیف وجود دارد. همه مردم و برخی از روابط بعضی اوقات برخی از این کارها را انجام می دهند – اما این باعث نمی شود آنها سمی شوند. یک رابطه سمی با قوام، شدت و خسارت تعریف می شود. در اینجا برخی از نشانه ها آورده شده است.

رابطه سمی
رابطه سمی

حالت همیشه بد است.

بد می خوابید و به همان بدی از خواب بیدار می شوید. به خوشبختی و خوشحالی زوج های دیگر نگاه می کنید احساس غم می کنید. چرا چنین عشقی را برای تو اتفاق نمی افتد؟ ترک رابطه هرگز آسان نیست، اما ماندن بیش از حد طولانی در یک رابطه سمی باعث می شود هرگونه قدرت، شجاعت و اعتماد به نفس در شما از بین برود.

از گفتن آنچه نیاز دارید اجتناب می کنید.

همه ما نیازهای مهمی در روابط داریم. برخی از بزرگترین آنها ارتباط، اعتبار، قدردانی، عشق، رابطه جنسی و محبت است. وقتی این نیازها مورد تمسخر قرار بگیرند یا نادیده گرفته شوند، پوچی آن نیاز برآورده نشده مانند زنگ قدیمی کلیسا خواهد شد. تلاش های شما برای صحبت کردن در مورد آنچه مورد نیاز شماست، به یک دعوا ختم می شود، یا نیاز را دفن می کنید و یا غافل می شوید که همچنان نادیده گرفته شود. در هر صورت، سمی است.

هیچ تلاشی وجود ندارد.

حضور جسمی در یک رابطه به معنای سرمایه گذاری در آن رابطه نیست. وقتی هیچ تلاشی برای دوست داشتن شما وجود ندارد، وقت خود را با خود بگذرانید و چیزهایی را که برای شما مهم هستند باید به اشتراک بگذارید، این رابطه کم کم متوقف می شود. این نکته وجود دارد که تنها راه پاسخ به سوال “خوب من اینجا هستم، نیستم؟” این است، بله. اما شاید اگر نبودی بهتر بود.

تمام تلاش، عشق، سازش از طرف شماست.

هیچ کس نمی تواند به تنهایی رابطه برقرار کند. این تنهایی باعث فرسوده شما خواهد شد. این خیال را کنار بگذارید که اگر به اندازه کافی تلاش کنید، به اندازه کافی کار کنید، به اندازه کافی بگویید، به اندازه کافی کارها را بهتر کنید. ایست! فقط بایستید. این فقط شمایید که به اندازه کافی هستید و همیشه بوده اید.

وقتی «نه» یک کلمه نادرست است.

“نه” واژه مهمی در هر رابطه ای است. حتی به معنای عشق – به ویژه به نام عشق – آن را از واژگان خود حذف نکنید. روابط سالم نیاز به سازش دارند اما به نیازها و خواسته های هر دو نفر نیز باید احترام گذاشت. ارتباط با آنچه که می خواهید به همان اندازه مهم است که ارتباط برقرار کردن با آنچه نمی خواهید. «نه» خود را پیدا کنید و بدانید که دکمه گفتن آن کجاست. یک شریک عاشق به شما احترام می گذارد که شما نمی خواهید کاری را انجام دهید. اگر تنها وقتی پذیرفته اید که بگویید “بله”، احتمالاً زمان آن رسیده است که به این رابطه بگویید “نه”.

یک تیم نیستید.

شما و شریک زندگی شما یک تیم هستید و باید بدانید که هر اتفاقی بیفتد، باید پشت یکدیگر را داشته باشید. در روابط سالم، هنگامی که جهان شروع به پرتاب سنگ می کند، زن و شوهر با هم جمع می شوند و دیوار اطراف خود را مستحکم می کنند. ولی در روابط سمی غالباً وقتی ناملایمات زندگی شروع می شود، زندگی به سمت فروپاشی می رود. زوج به آسانی تقسیم می شوند  ، گویی که هرگز با هم نبودند.

سوء استفاده جسمی یا کلامی. یا هر دو.

سواستفاده عاطفی و یا جسمی معامله ای گران هستند. و از مواردی هستند که نمی توان نادیده گرفت.

هیچ چیز حل نمی شود.

هر رابطه ای مسائل خود را خواهد داشت. در یک رابطه سمی، هیچ چیز حل نمی شود زیرا هر درگیری با یک استدلال خاتمه می یابد. هیچ اعتمادی وجود ندارد که شخص دیگر این توانایی را داشته باشد که با مسئله به شکلی ایمن برخورد کند و ارتباط را حفظ کند. وقتی این اتفاق بیفتد، نیازها دفن می شوند و در یک رابطه، نیازهای برآورده نشده همواره موجب نارضایتی می شوند.

به شما اهمیت داده نمی شود.

در یک رابطه سالم ، هر دو نفر به عنوان طرفدار و پشتیبان هم هستند. در یک رابطه سمی، حتی اگر به پشتیبانی نیاز داشته باشید، اما تمرکز همیشه روی شخص دیگر خواهد بود. به طور مثال “عزیزم می دانم که واقعاً بیمار هستی و نمی توانی از تختخواب بیایی اما اکنون مجبورم خودم به مهمانی بروم.”

حریم خصوصی وجود ندارد.

همه مستحق حریم خصوصی هستند و در روابط سالم این اعتماد وجود دارد که سوءاستفاده ای صورت نمی گیرد. اگر شریک زندگی تان دائماً رسید، صورتحساب تلفن، پیام های متنی شما را کنترل می کند، این نشان از یک کنترل سمی دارد. شما یک فرد بالغ هستید و نیازی به نظارت مداوم ندارید.

اعتماد در رابطه وجود ندارد.

وقتی اعتماد از بین برود، بازگرداندن آن دشوار است. ممکن است در آینده برگردد، اما به احتمال زیاد همیشه شکننده خواهد بود و فقط منتظر یک حرکت اشتباه دیگر خواهد بود. یک رابطه بدون اعتماد می تواند افراد قوی و سالم را ناامن، حسود و شکاک کند. گاهی اوقات تمام نبردها در جهان نمی توانند اعتماد خراب شده را ترمیم کنند.

تصمیمات شما در زندگی مهم نیست.

اگر زندگی خود را با کسی به اشتراک می گذارید، بسیار مهم است که در تصمیماتی که بر زندگی مشترک تأثیر می گذارد، اظهارنظر کنیدد. نظرات و احساسات شریک زندگی شما همیشه مهم خواهد بود و همینطور مال شما نیز هستند. یک شریک خوب در چارچوب یک رابطه سالم، به افکار و عقاید شما ارزش می دهد و وانمود نمی کند که وجود ندارید.

چه باید کرد؟

از خود بپرسید، آیا شریک زندگی تان …

  • شما را کم ارزش می کند؟
  • احساس عدم پشتیبانی می کنید؟
  • احساس “قلاب بودن” دارید؟
  • احساسات خود را علنی یا خصوصی تضعیف می کنید؟
  • احساس ناامنی می کنید؟

اگر به اکثر این موارد پاسخ مثبت دادید، در یک رابطه سمی قرار گرفته اید. .

با رابطه های سمی چه باید کرد؟

اگر در رابطه خود احساس خوشبختی ندارید، به شریک زندگی خود بگویید که در نحوه رفتار با خودتان چه چیزی را دوست دارید و چه را دوست ندارید. ممکن است  او از رفتار خود آگاه نباشد و گفتن به او فرصتی برای تشخیص آن می دهد و الگوهای منفی را تغییر می دهد. اما اگر او به گفته های شما بی اهمیت بود و سعی در تغییر رفتارش نداشت، این رابطه کارایی ندارد و باید از آن خارج شوید.

اگر در مورد رابطه خود نگرانی دارید، می توانید با یک مشاوره ازدواج صحبت کنید.

و در نهایت …

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است در یک رابطه ی سمی قرار بگیرید، هیچکدام هیچ ارتباطی با قدرت شخصیت و شجاعت ندارند.

گاهی اوقات سمیت رشد می کند و شما را کور می کند و وقتی متوجه می شوید، خیلی دیر شده است و هزینه ترک ممکن است خیلی زیاد باشد یا گزینه های محدودی وجود داشته باشد. اما ماندن در یک رابطه به هر قیمتی عاقلانه نیست.

مهم است که در روابط فداکاری کنید اما شادی و عزت نفس خودتان باید همیشه در بالای این فهرست قرار داشته باشد، همیشه. روابط سالم نقاط قوت شما را پرورش می دهد و روابط سمی روی نقاط ضعف شما متمرکز است. اگر رابطه ای روی عشق ساخته شود، آن را پرورش می دهد، بازیابی می کند، دوباره پر می شود و زنده می شود. کم نمی شود. هر آنچه شما را باید شاد کند در شماست. شما سزاوار احساس امنیت و شاد بودن هستید.

همیشه خوب است با کسی که در مورد مسائلی که ممکن است با آنها روبرو شوید، صحبت کنید، چه بزرگ باشد و چه کوچک و یا از نظرتان مهم نباشد. اگرچه صحبت کردن در مورد روابط دشوار است، اما هر کسی گاهی اوقات می تواند آنها را به چالش بکشد. بنابراین اگر دچار مشکلات هستید، شرمنده و متفاوت نیستید و مجبور نیستید آنها را پنهان کنید.

اگر سوء استفاده عاطفی یا جسمی را تجربه کرده اید، می توانید با مشاوران گروه نیک همراه در این مورد صحبت کنید. اگر در یک رابطه سمی باشید، مشاوران ما به شما بهترین راهکارها را ارائه خواهند کرد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy