مراحل رابطه زناشویی

مراحل روابط عاشقانه

0 ۲,۷۸۶

احساسات شدید، عشق، دوست داشتن، ازدواج. اینگونه عشق پیشرفت می کند. وقتی عاشق هستیم، چنان غرق در این احساس می شویم که اصلاً به مرحله ای که در آن رابطه وجود دارد اهمیت نمی دهیم. اما آیا می دانید که یک رابطه چندین مرحله دارد؟ شدت عشق به این بستگی دارد که تازه عاشق شده اید یا 20 سال است که ازدواج کرده اید. و اینگونه مراحل رابطه ساخته می شود. وقتی از یک مرحله عبور می کنید، دیگری منتظر شماست. در این پست مراحل رابطه زناشویی را معرفی کرده و اینکه چگونه می توانید از هر کدام با موفقیت عبور کنید تا پیوند خود را مستحکم کنید.

مراحل رابطه زناشویی

روابط همیشه برنامه ریزی نشده است، فقط اتفاق می افتد. موفق ترین روابط در طی هشت مرحله قابل پیش بینی است. و این مراحل رابطه زناشویی در ادامه معرفی شده اند.

1- مرحله انفجار و عاشقانه

رابطه با احساسات شدید و حس “من نمی توانم بدون تو زندگی کنم” شروع می شود. شما آنقدر به یکدیگر جذب می شوید که فقط روی جنبه های مثبت تمرکز می کنید و تمایل دارید از عیب های یکدیگر غافل شوید.

همواره به معشوق خود فکر می کنید و تنها چیزی که می خواهید دیدار و همراه بودن با اوست. از این رو، این مرحله “مرحله اعتیاد” نیز نامیده می شود.  در این مرحله نمی توانید به اندازه کافی رابطه جنسی داشته باشید و هر لحظه که بخواهید تماس بدنی بگیرید.

در رویاها و چشم اندازهای خود زندگی مشترک را تخیل می کنید و با وابستگی به یکدیگر، تمام احساسات منفی را انکار می کنید.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

در فیلم ها و کتاب ها همه چیز عاشقانه جلوه می کند، اما در زندگی واقعی اینطور نیست. واقعیت این است که عاشقانه ماندگار نیست؛ شما باید با تلاش های آگاهانه آن را زنده نگه دارید.

اگر در رابطه خود جدی هستید، از این رو صفاتی را که در معشوقتان دوست ندارید نادیده نگیرید. این مرحله مناسب برای شماست که تصمیم بگیرید که آیا می توانید همچنان همسر خود را با آن کاستی ها دوست داشته باشید.

2. مرحله اسکان

شما ساعت ها با هم صحبت می کنید. با گذشته، علایق و دوست نداشتن های یکدیگر آشنا می شوید. در این مرحله شروع به دیدن “شخص واقعی” از شریک زندگی خود می کنید. شروع به ایجاد عقیده در مورد شریک زندگی خود می کنید و انتظاراتی را در پیش می گیرید. هنگامی که انتظارات برآورده می شود، به رابطه امیدوار می شوید. اما هنگامی که به طور مکرر برآورده نمی شوند، ناامید می شوید. پس از آن به تدریج، اختلافات شروع به رشد می کند.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

وقت خود را صرف درک نیازهای شما و شریک زندگی خود کنید. تلاش برای تغییر شریک زندگی خود یک تمرین بیهوده است. درعوض، انرژی خود را بر تغییر خود متمرکز کنید و سعی کنید شریک زندگی بهتری باشید تا شریک زندگی تان انگیزه خود را تغییر دهد.

با این حال، اگر فکر می کنید اختلافات خیلی عمیق برای هستند، پس اهداف روابط خود را دوباره مرور کنید. داشتن شفافیت در مرحله اسکان برای رفع چالش ها در مرحله بعدی از مراحل رابطه زناشویی بسیار مهم است.

3. مرحله چالش

این مرحله با عصبانیت و ناامیدی شروع می شود. این تنها زمانی است که زندگی شما را به چالش می کشد و شما را مجبور به آزمایش قدرت روابط خود می کند.

در این مرحله، سعی کنید نیازهای شریک زندگی خود را بفهمید، اگرچه احساس می کنید نیازهای شما برآورده نمی شود. شما با عادات، نیازها و خواسته های شریک زندگی خود ناراحت شده و اذیت می شوید. بنابراین هر دو شریک سعی می کنند رفتار یکدیگر را تغییر دهند.

در این مرحله مبارزه برای قدرت وجود دارد و هنگامی که هر دو شریک احساس قدرت کنند، روابط متضرر می شود یا به پایان می رسد. شما در برابر جاذبه های خارج از رابطه خود آسیب پذیر می شوید و ممکن است وسوسه شوید که به شریک زندگی خود خیانت کنید.

در این مرحله، زوج ها خطر انجام یکی از این دو کار نامطلوب را دارند:

 • سعی می کنند یک خروج سریع پیدا کنند و از هم جدا شوند. چنین افرادی متعهد نیستند؛ آنها به دنبال عشق می گردند اما در نهایت ناامید می شوند.
 • رابطه را با درد و ناامیدی ادامه می دهند و به جای رشد در روابط خود راکد می مانند.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

 • بدون ایجاد اختلال در عشق بینتان، به روشهایی برای مقابله با درگیری ها بیاندیشید.
 • سکوت مشکل را حل نمی کند؛ بنابراین با شریک زندگی خود صحبت کنید و احساسات خود را ابراز کنید.
 • به سرزنش کردن یا فریاد زدن متوسل نشوید، بلکه مطمئن شوید که او نظر شما را درک می کند.

چگونگی گذراندن زوج ها از این مرحله، راه را برای دیگر مراحل رابطه زناشویی هموار می کند.

4- مرحله اعتماد کامل

این مرحله ای است که شما از یکدیگر خوشحال هستید و کاملاً به یکدیگر اعتماد می کنید. در این مرحله توانایی پیش بینی رفتار و عملکرد شریک زندگی خود را دارید. با این حال، این مانی است که شما تمایل دارید یکدیگر را به طور معقول بدست آورید.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

 • این منطقه راحتی است.
 • برای زمان و تلاش خود را سرمایه گذاری کرده و به عشق و قدردانی از شریک زندگی خود ادامه دهید.

وقتی همه چیز بین شما هر دو به یکنواخت پیش می رود، در مورد خواسته های جنسی خود بلندتر می شوید و این مرحله به مرحله بعدی منتهی می شود.مراحل رابطه زناشویی

5- مرحله اکتشاف جنسی

زندگی جنسی شما در این مرحله به اوج خود می رسد. ممکن است بخواهید روشهایی را برای جالب تر کردن آن امتحان کنید زیرا اشتیاقی که در مرحله اولیه داشتید ممکن است تا به الان کم شده باشد.

با این حال، خطر ریزش میل جنسی شما وجود دارد. اگر در زندگی جنسی شما اختلافاتی وجود داشته باشد، هر یک از شما ممکن است شروع به برقراری رابطه کنید.

نکاتی عبور موفق از این مرحله:

 • هرگز نقش سکس را به عنوان ماده اصلی یک رابطه موفق نادیده نگیرید.
 • هرچه از نظر جنسی فعال تر باشید، رابطه عاشقانه تر می شود. از این رو، نیازهای جنسی شریک زندگی خود را درک کنید، نیازهای خود را به شریک زندگی خود بیان کنید و آنها را عملی کنید.

یک زندگی جنسی خوب، همراه با درک و ارتباط، پیوند شما با شریک زندگی شما را تثبیت می کند.

6. مرحله ثبات

این واقعیت که شما به این مرحله رسیدید، بدان معنی است که هردوی شما انتظارات یکدیگر را برآورده کرده اید. شما قبلاً با چالش های بسیاری روبرو بوده اید و با آنها سروکار داشته اید و به یک ازدواج موفق دست پیدا کرده اید.

این مرحله بلوغ و تکامل یافته ای است که شما تفاوت های یکدیگر را می پذیرید و به جای تلاش برای تغییر یکدیگر، بر ایجاد صلح متمرکز می شوید. به جای هدر دادن انرژی های خود در رفع چیزها، از اشتباهات خود یاد بگیرید.

عشق شما به یکدیگر عمیق تر و بالغ می شود. شما این واقعیت را می پذیرید که شریک زندگی شما با شما متفاوت است و به مرزهای یکدیگر احترام می گذارید. عشق و ارتباط در این مرحله شدید است.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

 • این یک منطقه راحت است، بنابراین آنقدر به ثبات وصل نشوید که روابط شما رنج ببرد.
 • برای تحول روابط باید تغییر ایجاد شود. بنابراین از منطقه راحت خود خارج شوید و روابط خود را از زوایای مختلف کشف کنید تا به ارتفاعات جدید برسید.
 • با هم در راستای علایق خود کار کنید، در مشاغل خود از یکدیگر حمایت کنید و آینده خود را برنامه ریزی کنید.

چنین پیشرفت های جزئی باعث می شود که شما و شریک زندگی تان به یک رابطه طولانی مدت متعهد شوید.

7. مرحله تعهد

در این مرحله شما با تمام نقاط قوت و کاستی های خود؛ واقعیت رابطه خود را می پذیرید و تسلیم می شوید. شما همه چیزهای خوب و بد را قبول می کنید و به یکدیگر اعتماد دارید.

نگران از دست دادن شریک زندگی خود نیستید زیرا اعتماد، ایمنی و عشق وجود دارد. همچنان به روابط خود متعهد هستید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما به سادگی می توانید انتظارات یکدیگر را نادیده بگیرید.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

 • شریک زندگی شما ممکن است شما را با تمام کاستی های شما دوست داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که او نمی خواهند شما را تغییر دهید.
 • برای ایجاد رضایت از شریک زندگی خود، تلاش کنید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید.
 • او را با چیزی که از شما انتظار نمی رود، متعجب کنید.

چنین مواردی روابط شما را تقویت کرده و برای همیشه سیمان خواهد کرد.

8- مرحله همکاری

در این مرحله، شما تصمیم می گیرید که در روابط خود به عنوان تیم پیش بروید. شما از جهات بیشتری از یکدیگر قدردانی می کنید. در پروژه ها با هم کار می کنید و به جامعه کمک می کنید.

دام در این مرحله این است که شما ممکن است خیلی وقت را صرف کار کنید و فراموش کنید که برای روابط خود وقت بگذارید.

نکاتی برای عبور موفق از این مرحله:

 • روابط مانند گیاهان است. اگر آنها را پرورش ندهید، می میرند. بنابراین برای پرورش رابطه خود وقت بگذارید.
 • حتماً به طور مرتب در تاریخ های خاص برای یکدیگر هدیه بخرید.

رابطه شما با شریک زندگی تان با گذر از مراحل رابطه زناشویی تقویت می شود. با این وجود، هیچ بازه زمانی برای هر مرحله وجود ندارد و همچنین این مراحل ممکن است همزمان یا با هم همپوشانی داشته باشند. بنابراین اگر نتوانستید با چند مورد از این مراحل ارتباط برقرار کنید، نگران نباشید. تا زمانی که شما و شریک زندگی تان عاشق یکدیگر هستید و از رابطه مطمئن هستید، هیچ چیز دیگری اهمیتی ندارد.

شما باید به طور مداوم وقت و تلاش خود را سرمایه گذاری کنید تا رابطه خود را مقاوم کنید. شما و همسرتان در حال حاضر در کدام مرحله از مراحل رابطه زناشویی هستید؟ تجربه خود را با گروه مشاوره ازدواج نیک همراه به اشتراک بگذارید.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy