مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند

چگونه مشکلات زناشویی بعد از تولد کودک را حل کنیم؟

0 ۸۸۹

پدر و مادر شدن هم می تواند هیجان انگیز باشد و هم خسته کننده. برای برخی، این می تواند یکی از مهمترین تحولات در زندگی آنها باشد. زوج ها اغلب برای تقویت پیوند خود تصمیم می گیرند که با داشتن فرزند خانواده خود را مستحکم کنند. آنها بر این باورند که تولد کودک، آنها را به هم نزدیکتر می کند و گرمی، صمیمیت و بلوغ را در روابطشان به ارمغان می آورد. با این وجود، داشتن یک کودک حتی برای بهترین روابط زناشویی هم ممکن است دشوار باشد. در این مقاله مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند و چگونگی مدیریت این مرحله بحث کرده ایم.

مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند

کودک بعد جدیدی به زندگی شما می افزاید. شما دیگر یک زن و شوهر نیستید، یک خانواده هستید. پیوند بین برخی زوجین از آنجا که به نقشهای جدید یکدیگر به عنوان والدین احترام می گذارند، قوی تر و عمیق تر می شود. هرچه تجربیات بزرگ کردن کودک را به اشتراک می گذارید، به شریک زندگی خود نزدیک تر می شوید. درک و ارتباط شما ممکن است با گذشت زمان بهبود یابد.

اما ممکن است زوجین دچار کمبود خواب، محدودیت زمانی، خستگی، عدم داستن وقت آزاد و مسائل مربوط به شغل یا امور مالی شوند. برای والدین باتجربه، وقتی فرزندان بزرگتر خواستار توجه بیشتر می شوند، اوضاع می تواند چالش برانگیزتر باشد.

مطمئناً برای چند هفته یا ماههای اول پس از تولد کودک، یک منحنی یادگیری خواهد بود. با پشتیبانی و درک درست، می توانید مشکلات خود را حل کنید. البته مشکلات ممکن است در همان دوران بارداری آغاز شوند، پیشنهاد می شود مقاله رابطه زوجین در دوران بارداری را بخوانید.

چرا روابط زناشویی بعد از تولد کودک تغییر می کند؟

والدین جدید – هم مادر و هم پدر – به گونه ای متفاوت پاسخ می دهند و با چالش های جدید سازگار هستند.

تغییر شیوه زندگی: پیش از این، زندگی شما در مورد کار با مشاغل، معاشرت، آرامش، انجام کارهای آخر هفته و خرید مواد غذایی تغییر کرده است. اکنون اولویت های شما در تغذیه کودک، آرام کردن او و انجام کارهایشان تغییر می کند.

کاهش زمان با هم بودن: وقتی بیشتری زمان به کودک اختصاص می یابد، زوجین غالباً از عدم وقت کافی برای گفتگو با یکدیگر یا احساس کمبود توجه دیگری شکایت می کنند. به دست آوردن صمیمیت جسمی یا جنسی بعد از بارداری نیز می تواند زمان ببرد.

افزایش مسئولیت مالی: با وجود یک شریک زندگی در خانه برای مراقبت از کودک، ممکن است افزایش هزینه ها گاهی اوقات فشار را بر رابطه برقرار کند. می تواند موارد عاطفی ناشی از دست دادن استقلال مالی یا افزایش فشار یک شریک زندگی برای حمایت از خانواده داشته باشد.

همه این تغییرات ممکن است پویایی ازدواج شما را تغییر دهد.

مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند
مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند

مشکلات زناشویی بعد از بچه دار شدن

شما و شریک زندگی تان ممکن است ضمن دستیابی به این انتقال جدید، تغییرات و مسائل مربوط به روابط را پشت سر بگذارید. بگذارید نگاهی به برخی از متداول ترین آنها بیندازیم.

1. مشکلات مربوط به روابط ناشی از افسردگی

برخی از خانمها ممکن است افسردگی پس از زایمان را تجربه کنند. تغییرات عاطفی و جسمی می تواند به افسردگی کمک کند. پدرهای جدید نیز ممکن است علائم افسردگی و اضطراب را تجربه کنند. تغییر نقش ها به عنوان والدین جدید، افزایش هزینه های مالی و انزوای اجتماعی درست بعد از کودک نیز می تواند رابطه شما را بر هم بزند.

2. سبک های مختلف تربیت کودک

والدین ممکن است در مورد بزرگ کردن کودک نظرات و عقاید متفاوتی داشته باشند. شما ممکن است در مورد تربیت، غذا، و یا حتی خواب اتفاق نظر نداشته باشید.

غالباً ممکن است یکی از والدین نقش یک متخصص را بازی کند و پیشنهادهای دیگری را تضعیف کند. این همچنین می تواند باعث شود اعتماد به نفس زوجدیگر از بین برود. این مسائل ممکن است منجر به درگیری بین زوجین شود.

3. مسائل مربوط به ارتباطات

ممکن است حس کنید زمانی که در گذشته برای گفتگو با یکدیگر می گذراندید به دلیل مسئولیت های جدید تغییر کرده است. زوجین ممکن است به دلیل کمبود وقت و انرژی، ارتباطشان کاهش یابد. علاوه بر این، کمبود خواب و خستگی می تواند زمانی را که ممکن است بخواهید در کنار هم بگذرانید از بین ببرد.

4. زمان محدود و یا بدون زوج

مراقبت از کودک و بی‌ خوابی‌ های شبانه، ممکن است والدین را از هم دور کند. ممکن است بخواهید از زمانی که بعد از مراقبت از نوزاد به دست می‌آورید، برای خوابیدن و استراحت استفاده کنید. در اینصورت زوجین احساس می کنند که تمرکز تنها بر روی نوزاد است. ممکن است تعطیلات آخر هفته را از دست بدهید، سفر کمپینگ، یا شب‌هایی که به رستوران مورد علاقه تان می رفتید.

5- تقسیم کار و مسئولیت

لباس شستن، آشپزی و تمیز کردن – کارهای قبل و بعد از کودک یکسان است. تفاوت آن کمبود وقت و انرژی است. تقسیم کارها و مسئولیتهای خانگی می تواند زمینه ساز مشاجره والدین جدید باشد. این به این دلیل نیست که شریک زندگی شما برای کمک به شما آماده نیست، بلکه به دلیل این است که هیچ ارتباطی بین شما وجود ندارد.

6. اختلاف نظر با دیگر اعضای خانواده

پس از تولد نوزاد، والدین، دوستان و دیگر اعضای خانواده تان ممکن است حمایت و توصیه های خود را ارائه دهند. برخی از نظرات و توصیه های آنها ممکن است مورد قبول شما نباشد که کاملاً طبیعی است. اما زوجین ممکن است در مورد اختلاف نظر مشاجره کنند و اعضای خانواده آنها را درگیر کند.

7. بازیابی مجدد صمیمیت جنسی

تغییرات عاطفی و جسمی ممکن است صمیمیت جنسی را برایتان سخت کند. ممکن است خانم ها از نظر رابطه جنسی ناراحت باشند زیرا بدن آنها پس از زایمان در حال بهبود است. همچنین، شیردهی می تواند خشکی واژن را افزایش داده و مانع از لذت جنسی شود.

8- مشکلات مالی

با ورود نوزاد جدید، هزینه ها بیشتر می شوند. در شرایطی که یکی از زوجین از کودک در خانه مراقبت می کند، دیگری می تواند فشار مالی زیادی را احساس کند. اگرچه تصمیمات مربوط به امور مالی نیاز به مسئولیت و بحث های مشترک دارد، اما بعضی اوقات ممکن است باعث ایجاد تنش شود.

چگونه مشکلات زناشویی بعد از تولد کودک را حل کنیم؟

زوج ها معمولا به دنبال راهی برای حل مشکلات روابط خود پس از بچه دار شدن هستند. زوج های زیادی مشاوره ازدواج را انتخاب می کنند که تقریبا همگی بهبود رابطه شان را بعد از جلسات گزارش داده اند. در ادامه برخی نکات را ذکر کرده ایم. این نکات را امتحان کنید تا مشکلات را با هم حل کنید.

در صورت لزوم کمک بخواهید:

اگر شریک زندگی تان علائم افسردگی پس از زایمان یا اضطراب را تجربه می کند، از پزشک کمک بگیرید.

زمینه های مشترک را بیابید:

شما افراد مختلفی هستید و اختلاف نظرها طبیعی است. بنابراین، احترام گذاشتن به دیدگاه یکدیگر کمک خواهد کرد. روش انجام کار یکدیگر را بپذیرید و به خاطر داشته باشید که انجام متفاوت کارها به معنای اشتباه شخص دیگر نیست.

ارتباطات باز داشته باشید:

ارتباطات باز و صادقانه می تواند به شما کمک کند. سعی کنید برای یکدیگر وقت بگذارید، به دیدگاه های یکدیگر گوش دهید و از انتقاد یا سرزنش خودداری کنید. اگر یک عضو خانواده با تجربه در اطراف خود دارید، بچه را به او بسپارید و مدتی را به خودتان اختصاص دهید. یک پیاده روی کوتاه یا یک وعده غذایی با هم می تواند به شما در ارتباط مجدد و برقراری ارتباط با شریک زندگی کمک کند.

زمان با کیفیت بیشتری را سپری کنید:

بله، شما ممکن است کمبود وقت و انرژی داشته باشید، اما برای گذراندن زمان به عنوان زوج تلاش کنید. کارهایی را انجام دهید که قبلاً از انجام آنها لذت می برید – شاید تماشای فیلم باشد یا آماده کردن غذا. زمانی را انتخاب کنید که کودک شما به خوبی تغذیه کرده یا خوابیده باشد، حتی اگر این زمان چند دقیقه باشد. پیدا کردن وقت به عنوان یک زن و شوهر فقط برای گفتگو یا آغوش گرفتن هم می تواند در رفع استرس و خستگی به شما کمک کند.

زمان های “من” را بیابید:

برای اینکه مدتی را تعطیل کنید، خجالت نکشید. می توانید مدتی را از دوستان خود دوری کنید یا کارهایی انجام دهید که باعث می شود احساس آرامش بیشتری کنید. از گرفتن استراحت برای خود خودداری نکنید.

کارها را تقسیم کنید:

در مورد نیازهای خود با شریک زندگی خود بنشینید و گفتگو کنید. کارهای خانه را تقسیم کنید. در صورت امکان وظایف هر کدامتان را روی یخچال بچسبانید.

مشاوره های متناقض را تنها گوش دهید:

بعضی اوقات، ممکن است دوستان و خانواده تان مشاوره و راهنمایی هایی را ارائه دهند که شاید شما درخواست نکرده باشید یا مخالف ایده های فرزندپروری شان باشید. با این حال، اگر با هر چیزی مخالف هستید، بدون ایجاد تنش رفتار کنید. می توانید تنها آنها را گوش دهید ولی در عمل نظر خود را عملی کنید.

هنگام رابطه جنسی، به بدن خود گوش دهید:

گذراندن لحظات صمیمی با همسرتان می تواند به شما در ارتباط مجدد کمک کند. ممکن است شما آماده نباشید زیرا ممکن است بدن شما برای بهبودی زمان ببرد. می توانید روشهای دیگری برای صمیمیت جسمی از قبیل بغل کردن و نوازش کردن را  پیدا کنید. آرامش خود را حفظ کنید و شور و نگرش مثبت داشته باشید. شوخ طبعی، مراقبت و درک می تواند باعث شود شما دوباره احساس آمادگی کنید.

با وجود روزهای استرس زا و شب های بی خوابی بعد از بچه دار شدن، باید برای غلبه بر چالش ها و ایجاد روابط خود با یکدیگر همکاری کنید. تلاش برای برخورد با فراز و نشیب ها به شما کمک می کند تا رابطه محکم تری برقرار کنید.

آیا نکات مفیدی برای به اشتراک گذاشتن در مشکلات زناشویی بعد از تولد فرزند دارید؟ آنها را با ما در میان بگذارید. گروه مشاوره نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی نقش بسیار موثری د بهبود روابط زوجین بر عهده دارد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy