حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج تا کجاست؟

0 ۸۶۱

معمولا با شروع یک رابطه این سوال در ذهن افراد شکل می گیرد که حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج تا کجاست؟ رابطه بین دختر و پسر، قبل از آغاز یک زندگی مشترک و در طول مراحل دوستی و نامزدی، تا کجا می تواند پیش برود؟ آیا اصلاً متر و معیاری برای این مسأله وجود دارد یا صرفاً نظر طرفین است که مقیاس آشنایی را تعیین می کند؟ نقش والدین در این خصوص چیست؟ مشاوره قبل از ازدواج به افرادی که قصد ازدواج دارند چه کمکی می کند؟

گذار از سنت

ازدواج در گذشته ای نه چندان دور، غالباً امری سنتی بود. پسر و دختر وقتی به سنی می رسیدند که پدر و مادرشان تشخیص می دادند «وقت سروسامان گرفتن!» آنهاست، در جلسه خواستگاری به هم معرفی می شدند و اندکی بعد هم مراسم عروسی برگزار و پروسه آشنایی زوجین، بعد از آغاز زندگی مشترک آغاز می شد! اما دنیای ما تفاوت زیادی با گذشته دارد. در جامعه امروزی، ازدواج سنتی امری نکوهیده است و اجبار افراد به زندگی به با کسی که شناختی از او ندارند امری مذموم به حساب می آید. امروزه، آشنایی و رابطه پیش از ازدواج، تبدیل به یکی از نقاط عطف در مسیر منتهی به ازدواج شده است؛ خواه به شکل نامزدی، خواه آشنایی و دوستی.

خانواده ‌ها هم در مقایسه با گذشته، با انعطاف بیشتری نسبت به این مسأله موضع گیری می کنند و به فرزندان خود اجازه می دهند تا پیش از ورود به زندگی زناشویی، از طرف مقابل شناخت پیدا کنند. در این صورت، خانواده ها حتماً باید از نقش‌ حیاتی‌ خود نسبت به دختر و پسرشان آگاه‌ باشند تا بتوانند با ارائه الگوهای صحیح رفتاری، هویتی‌ پویا و سالم‌ را در آن ها بپرورند. پدر و مادر باید از نیازهای‌ روحی، عاطفی و جنسی فرزندان‌ و روش های درست پاسخ ‌گویی‌ به‌ آنها مطلع باشند. بهره گیری از راهکارهای مشاوره ازدواج می تواند خانواده ها را برای رفتار صحیح در خصوص روابط پیش از ازدواج فرزندشان آگاه کند.

حد و مرز های دوران دوستی و قبل از ازدواج

آشنایی پیش از ازدواج تجربه ای باارزش و دارای مزایای بسیاری است که به شناخت و درک زوجین از یکدیگر کمک شایانی می کند. اما ارتکاب بعضی اشتباهات در دوران دوستی و یا نامزدی، می‌تواند در مراحل بعدی پروسه ازدواج مشکل آفرین شود. دوستی های قبل ازدواج اگر با اطلاع خانواده ‌ها همراه بوده و به هدف شناخت بیشتر زوجین از هم صورت پذیرد، مزایای بسیاری خواهد داشت. علی رغم این موضوع، بعضی افراد از این فرصت طلایی آنطور که باید و شاید بهره نمی‌ برند و در شناخت و انتخاب شریک زندگی خود دچار اشتباه می شوند. با هم بخشی از این اشتباهات را مرور می کنیم.

آغاز رابطه عاشقانه پیش از شناخت کافی

شناخت ناکافی از طرف مقابل می تواند در دوران دوستی پیش از ازدواج، تبعاتی منفی داشته باشد. یکی از این تبعات، آغاز رابطه عاشقانه بدون به دست آمدن شناخت کافی از طرف مقابل است. این موضوع باعث می شود تا بسیاری از مسائل مهمی که در انتخاب شریک زندگی نقش دارند، از دید زوجین پنهان بماند. در حقیقت، زوج ها از ترس به مشکل خوردن رابطه عاشقانه، خود را فریب می دهند و به شناخت بیشتر طرف مقابل نمی پردازند تا مبادا شناخت حقیقت درونی زوجشان به پایان رابطه عاطفی منجر شود. درگیری احساسی بدون رسیدن به شناخت کافی، بر عقلانیت سایه می اندازد.

معاشقه قبل از ازدواج

معاشقه قبل از ازدواج

معاشقه عموماً به ابراز محبت، هم آغوشی و هنر برانگیختن زوج، بدون برقراری رابطه جنسی کامل اطلاق می شود. معاشقه می تواند به شکل کلامی یا لمسی باشد؛ مانند حرف های عاشقانه و یا نوازش مو و بدن. درخواست انجام معاشقه پیش از آغاز زندگی مشترک، ممکن است در طول مدت دوستی و نامزدی اتفاق بیافتد. این درخواست که در غالب موارد از سوی جنس مذکر مطرح می شود، آداب و قواعدی دارد که اگر به درستی رعایت نشود، سبب می شود خاطرات بدی از دوران پیش از ازدواج در ذهن افراد باقی بماند.

معاشقه قبل از ازدواج مبحثی ورای لحظات معمول سپری شده بین دختر و پسر است و پیش نیازش، داشتن علم و آگاهی نسبت به آن است. جهت آموختن قواعد و دانستن زمان مناسب معاقشه، مراجعه نزد مشاور امری ضروری می نماید تا حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج تعیین شود. مشاوره ازدواج تنها برای تحلیل شخصیت دختر و پسر و تعیین میزان انطباق پذیری آنها نیست. یک مشاور زبده حتی می تواند در جهت درخواست معاشقه قبل از ازدواج، تکنیک هایی آموزشی را ارائه کند. فراموش نکنید که برای معاشقه پیش از ازدواج، هر دو طرف رابطه باید میل و آمادگی داشته باشند.

برقراری رابطه جنسی پیش از ازدواج

چنانچه انگیزه های ازدواج به درستی مدیریت نشوند، می توانند به ازدواجی اشتباه منجر شده که از این میان می توان به تلاش برای ارضای نیازهای جنسی اشاره کرد. در حقیقت، برخی افراد جهت برطرف ساختن نیاز جنسی خود سریعاً به سوی ازدواج میل می کنند. این افراد اگر قادر نباشند تا خود را از فشار میل جنسی برهانند، ممکن است ازدواجی ناموفق را رقم بزنند.

مهم ترین پیامد منفی رابطه جنسی پیش از ازدواج، بوجود آمدن وابستگی بیش از حد است که سبب می گردد احساس بر منطق تسلط یابد و عواطف در برابر سایر مسائل ایستادگی ‌کند. در این صورت مشکلات و اختلافات، تازه زمانی نمایان می شوند که افراد وارد زندگی مشترک شده اند که این امر می تواند منجر به پیامدهایی منفی از جمله طلاق شود.

تحقیقات دانشمندان آمریکایی حاکی از آن است که کسانی که برای برقراری رابطه جنسی، صبوری بیشتری دارند، در آینده کیفیت ازدواج بالاتری خواهند داشت. یکی از علل آن این است که افراد دارای مشکل در برقراری رابطه عاطفی، از احتمال بیشتری برای رابطه جنسی خارج از رابطه برخوردارند. با وجود آنکه این تحقیق رابطه جنسی پیش از ازدواج را دلیل قاطعی بر محکومیت ازدواج به شکست نمی داند؛ اما هشدار می دهد که روابط جنسی گسترده پیش از ازدواج، از شانس موفقیت آن می کاهد.

رابطه جنسی قبل از ازدواج ابعاد گوناگونی دارد و هر کسی باید پیش از انجامش، به تمامی جوانب و وجوه آن بیاندیشد. آنچه در روابط پیش از ازدواج اتفاق می ‌افتد، چه در ارتباط با همسر آینده و چه در ارتباط با دیگران، تأثیری مهم بر کیفیت رابطه زناشویی خواهد داشت. پس نباید از تصمیم گیری آگاهانه و عمل عاقلانه غافل شد. استفاده از راهکارهای مشاور ازدواج برای تعیین حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج، کمک شایانی به بازدهی رابطه خواهد کرد.

طولانی شدن بیش از حد مدت زمان دوستی

بسیاری از کارشناسان و متخصصان امر، مدت زمان متعارف برای آشنایی را 6 الی 18 ماه می دانند و البته تأکید می کنند که این مقیاس، وحی منزل نیست و چه بسا رابطه هایی که طول مدت آنها کمتر و یا بیشتر از زمان مذکور بوده و به موفقیت رسیده اند. اما طولانی شدن بیش از حد دوران آشنایی و دوستی، می تواند به از دست رفتن انگیزه ازدواج بیانجامد.

بازگو کردن خاطرات رابطه قبلی

یکی دیگر از مواردی که در تعیین حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج به آن پرداخته می شود، بایدها و نبایدهای شرح روابط قبلی است. لزومی به بیان کردن جزئیات رابطه های قبلی نیست؛ چراکه این عمل می تواند این حس را در شریک آینده زندگی بوجود آورد که مورد مقایسه قرار گرفته است. این کار در بلندمدت آسیب های فراوانی به رابطه می زند و حسی منفی تؤام با ناامنی را به طرف مقابل القا می کند و ممکن است در او ایجاد سوء ظن نماید.

با این همه، بسیاری از افرادی که متقاضی ازدواج هستند، به گذشته همسر آینده خود اهمیت می دهند و می خواهند لااقل کلیاتی را در این خصوص بدانند. اینجاست که بهره گیری از مشاوره ازدواج، می تواند با طرح سؤالاتی افراد را به پاسخگویی در این خصوص ترغیب کند.

سخن پایانی

آشنایی، دوستی و نامزدی می‌ تواند امری مفید و کارآمد باشد و تا حد زیادی این اطمینان را به طرفین بدهد که قدم در یک زندگی مشترک پایدار می گذارند. با این حال، سلسله ای از اشتباهات می تواند به این فرایند خدشه وارد کنند و آن را مختل سازند. بهره گیری از راهکارهای مشاوره ازدواج، می تواند حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج را تعیین و مرزهای آن را مشخص سازد و به زوجین کمک کند تا به بررسی همه جانبه رابطه بپردازند و خود را برای قدم نهادن در زندگی زناشویی آماده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy