اهمیت آموزش مهارت نه گفتن به کودکان

راهکارهایی برای آموزش نه گفتن به کودک

0 ۲,۰۱۳

مسلما شما هم دوست دارید که کودک حرف گوش کنی داشته باشید که حرفهای شما را بدون توجیه و لجبازی قبول کند ولی قطعا دوست ندارید که فرزندتان به خاطر همین ویژگی در آینده آسیب ببیند. هر چقدر فرزندتان بزرگتر می شود، باید قدرت نه گفتن را داشته باشد. تقریبا اجتناب ناپذیر است که در نوجوانی و یا جوانی فرزند شما قدرت نه گفتن داشته باشد. بنابراین مهارت نه گفتن را باید از همان دوران کودکی آموزش ببیند.

گفتن کلمه نه بسیار مهم است. نه گفتن به فرزند شما کمک می کند تا با تنظیم مرزها و محدودیت ها، که به توسعه آنها کمک می کند -بچه ها برای مقابله با دنیای واقعی مجهز کند.

لازم است مهارت نه گفتن را به کودک دلبندتان آموزش دهید

اغلب والدین و حتی مربیان مهد کودک ها و مدارس به کودکان می آموزند که همیشه باید به حرف بزرگترها گوش دهند و حق با بزرگترهاست و هر زمانی که حرف بزرگترها را کودکان گوش می دهند بسیار تشویق و تحسین می شوند ولی باید بدانید که این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته دیگران و بزرگترها نه بگوید چرا که اگر این کار را انجام ندهد کودک تسلیم خواسته های بیمار گونه و آزاد دهنده ای خواهد شد و همچنین کودک باید آموزش ببیند که گاهی نیاز و خواسته او از اهمیت بالایی برخوردار است و او باید تا جایی به خواسته و نیاز دیگران پاسخ بگوید که حقوق خودش پایمال نشود .

اگر نمی خواهید که کودکتان قربانی زور گویی دیگران شود باید از همین امروز مهارت نه گفتن را به او آموزش دهید و این کار را از خانه خودتان شروع کنید

سعی کنید زمانی که فرزند دلبندتان در مقابل حرف شما می ایستد و خواسته هایی را که در نظرش منطقی نیستند را رد می کند به جای از کوره در رفتن و عصبانی شدن و داد زدن این رفتار او را جشن بگیرید و خوشحال باشید که کودکتان توانایی و جرات بیان نظرات خود را دارد.

اگر از او خواسته اید برای رفتن به پارک فلان لباس یا فلان کفش را بپوشد و او مخالفت می کند به جای اینکه او را مجبور کنید که رفتاری را انجام دهد که دوست ندارد به او حق انتخاب بدهید و با گفت و گو و همفکری به دنبال انتخاب گزینه مناسب تری باشید .

مهارت نه گفتن از مهم ترین مهارت هایی است که باید به کودکتان بیاموزید

مهارت نه گفتن
مهارت نه گفتن

با هم گفتگو کنید

اگر فرزندتان در سنی است که توانایی نوشتن را دارد از او بخواهید که هر آنچه برای او اتفاق در طول روز اتفاق افتاده و تجربه هایش در کلاس و در کنار دوستانش و حتی در زمانی که در خانه کنار شما داشته را بنویسد و بعد مواردی را که خلاف میلش کاری را انجام داده و یا اینکه می خواسته بگوید نه ولی نتوانسته و آن را انجام نداده در آن با رنگ قرمز مشخص کند و بعد از آن در مورد اینکه چرا نتوانسته نه بگوید و یا اینکه سکوت کرده یا دلیل اینکه کاری را خلاف میل خود انجام داده را با هم گفتگو کنید و با او در مورد گزینه های مختلفی که او می توانسته انجام دهد را بررسی کنید و با هم بهترین راه برای نه گفتن به موقعیت هایی که باید به آنها نه می گفته را انتخاب کنید

به موقع نه بگویید

کودکی که به موقع نه می شنود، مهارت نه گفتن را هم آسان تر کسب می کند. پس بهتر است به جای برآورده کردن همه خواسته های کودک تان در لحظه یا به جای بی جواب گذاشتن آنها، او را گاهی با پاسخ منفی تان روبه رو کنید.

اگر وقتی دست تان بند است از شما آب می خواهد، به او بگویید «الان نمی توانم، باید چند دقیقه صبر کنی!» کودکی که به موقع نه می شنود، یاد می گیرد به موقع، نه بگوید و بی توجه به شرایط، خواست و امکاناتش خواسته های دیگران را برآورده نکند.

در عمل والدین زیادی را میبینیم که نمیخواهند به بچه هایشان نه بگویند. آنها می ترسند که اگر آنها این کار را انجام دهند، فرزندانشان از آنها متنفر خواهند شد. مخصوصا اگر هر دو والدین در خارج از منزل کار کنند، این مشکلی پیچیده خواهد شد. آنها به هر آنچه که بچه ها می خواهد، می گویند بله. زیرا بسیار مشتاقند که زمانی که در کنار فرزندشان هستند، لذت بخش باشد. این قابل درک است که ما همه می خواهیم ساعاتی بدون استرس با بچه هایمان داشته باشیم. اما مشکل اینجاست که اگر ما همیشه بله بگوییم فرزند ما نع را یاد نمی گیرد.

بگویید نه متشکرم

قرار نیست همه تقاضاهای کودک تان را اجابت کنید. وقتی به شما خوراکی تعارف می کند و میل ندارید، به جای اینکه از سر ترحم خودتان را مجبور به خوردن آن بکنید، با خنده بگویید «نه، متشکرم».

به کودکتان یاد بدهید که گفتن «نه» به این معنی زیر سوال بردن شخصیت او و تصمیم هایش نیست بلکه فقط به این معنی است که نظرهایی متفاوت از نظر او هم وجود دارد و این نه گفتن و نه شنیدن آسیبی با رابطه او با کسانی که دوستشان دارد وارد نمی کند .

آموزش مهارت نه گفتن به کودکان

آنچه که من همیشه به والدین می گویم این است که اگر کار خود را به خوبی انجام دهید، مسلما مورد علاقه بچه ها نخواهد بود. اما بچه ها نیاز به تمرین احساس عصبانیت، ناامیدی و مقابله با آن دارند. بهترین شخص برای تمرین بچه ها خود شما هستید. اگر شما همیشه آنها را خوشحال می کنید، این مهارت ها را نخواهند آموخت. به جای ترس از احساس ها، شما را تشویق می کنم که آن را بپذیرید.

و این باید زمانی شروع شود که بچه ها خیلی جوان هستند. سن نه گفتن به کودک معمولا از 1 تا 2 سالگی شروع می شود. با این کار شما برای آینده فرزندتان سرمایه گذاری می کنید. با بازی نه گفتن بچه های شما می آموزند که مهارت نه شنیدن و نه گفتن را بیاموزند.

به یاد داشته باشید زمانی که شما می گوئید نه، سه مهارت مهم را آموزش می دهید: تحمل از دست دادن چیزی که می خواهید، احترام گذاشتن به دیدگاه فرد دیگر و مدیریت احساسات شما. پیشنهاد می کنم که در تمرین نه گفتن به کودک موارد زیر را رعایت کنید.

یک دلیل بیاورید

هنگامی که شما می خواهید نه گفتن را به کودک بیاموزید، سعی کنید یک دلیل برای آن بیاورید. برای مثال، اگر پسر شما پاهایش را به صندلی مقابل خود فشار می دهد، می توانید به سادگی به او بگویید “این کار را نکن”. اما مفیدتر خواهد بود که بگویید “مردی که در آن صندلی نشسته است ممکن است احساس کند شما او را از طریق صندلی لگد می زنید بنابراین این کار را نباید انجام دهی “به خصوص برای کودکان جوانتر که ممکن است مشکل را درک نکنند، مهم است که به اندازه کافی صبور باشیم و برای آنها توضیح دهیم.

خونسردی خود را حفظ کنید

فریاد نزن و صدای خود را پایدار نگه دارید. شما باید نشان دهید که کاملا روی رفتارتان کنترل دارید.

هر چیزی را تا آخر دنبال کنید

“نه” نیاز به یک نتیجه واقعی دارد. اگر از فرزندتان بخواهید تا پنج دقیقه تلویزیون خاموش شود وآن را خاموش کنید. دیگر نمی توانید با چانه زنی و تهدید، تصمیمتان را تغییر دهید. شما باید یک حد را تنظیم کنید و روی آن عمل کنید. با بازی مهارت نه گفتن، مهارت های زندگی را برای همیشه به فرزندان تان آموزش خواهید داد.

اگر در زمینه تربیت فرزندان نیاز به مشاوره را احساس کردید، می توانید از مشاوره خانواده و کودک کمک بگیرید.

گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، تلفنی و آنلاین کمک موثری به خانواده ها در تربیت فرزندان و همچنین حل مشکلات آنها می باشد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy