کودک لوس و راه های تربیت و رفتار با او

کودک لوس را چطور تربیت کنیم؟

0 ۹۷۲

هر یک از والدین ممکن است این جمله را از دیگران شنیده باشند: “شما قصد دارید این کودک را لوس کنید!” اینکه بچه لوس شده است چیست؟ اگر فرزند شما لوس شده باشد، چگونه می توانید بفهمید و یا چگونه می توان از لوس و ننر شدن بچه جلوگیری کرد و یا چه کاری می توان برای از بین بردن آن کرد؟ اگر شما یک زوج لوس پرور هستید و از لوس بازی های بچه خود کلافه شده اید، این مقاله می تواند راهنمای شما در نحوه برخورد با کودک لوس باشد.

کودک لوس چه رفتارهایی می کند؟

 • کودک لوس کودکی گریزان از نظم و قانون است که توقع والدین را کمتر از سنی که در آن است برآورده می کند.
 • این کودکان خودخواه، بهانه گیر و بی ملاحظه اند و درخواست هایشان جمع را به ستوه می آورد. سعی کنید امکانات را فقط در شرایط معقول و طبق معیارهای پذیرفته شده درخواست به آنها بدهید.
 • وسایل را فقط وقتی برایشان بخرید که استحقاق آن را داشته باشند و برایش کاری کرده باشند.
 • نظم اتاق، مسواک زدن و ساعت خواب را مثل یک قانون تغییرناپذیر از او بخواهید.
 • در صورت جار و جنجال او را به اتاقش ببرید و وادار کنید آنجا بماند تا عذرخواهی کند.
 • ایستادن در یک گوشه، ماندن در اتاق، محروم شدن از برنامه مورد علاقه یا وسایل بازی از تنبیهات مناسبی است که می توانید به کار ببندید.
 • علت لوس شدن کودکان

  • عدم توانایی والدین برای اعمال محدودیت های مناسب و سازگار با سن.
  • والدین کودک را از عصبانیت روزمره عادی محافظت می کنند.
  • ارائه هدایای بیش از حد، حتی زمانی که کودک به طور مناسب رفتار نکرده است.
  • کودکانی که اخیرا یک رویداد استرس زا را تجربه کرده اند، مانند جدایی والدین (طلاق) و یا تولد یا مرگ یک خانواده نزدیک، ممکن است برخی یا همه علائم لوس بودن را نشان دهند.
  • مدل های نامناسب ارائه شده توسط والدین؛ والدین که اختلالات روانپزشکی دارند ممکن است برخی از علائم را آشکار کنند، زیرا والدین رفتار نامنظم دارند، گاهی اوقات نتوانسته اند رفتار درست کودکان خود را درک کنند، و بنابراین به درستی یا به طور مداوم نتوانسته اند محدودیت های رفتار طبیعی را برای کودکان تعریف کنند.
  • کودکان مبتلا به مشکلات پزشکی و یا بهداشت روان ممکن است برخی از علائم را نشان دهند.
  • با این حال، ناتوانی های اجتماعی مانند اوتیسم، ODD، ADHD، و PDA، شواهدی در مورد اینکه کودک لوس شده است، نیست.

چگونه بچه را لوس نکنیم؟

در این قسمت 3 نکته را برای والدین ذکر کرده ایم تا از لوس شدن کودکان جلوگیری شود.  برای متوقف کردن خرابکاری

یادگیری سیگنال های کودکتان

بسیاری از والدین متوجه نمی شوند که گریه همیشه نشانه ای از ناراحتی نیست. دکتر گورسکی می گوید: “نوزادان از گریه برای تحریک طیف وسیعی از احساسات، از گرسنگی تا خستگی و اضطراب استفاده می کنند. عجله کردن برای نگه داشتن و یا شاد کردن نوزاد همیشه جواب درستی نیست. اگر پدر و مادر دائما سیگنال های کودک خود را اشتباه بخوانند، ممکن است فرزندشان فکر کند طبیعی است که برای هر چیزی گریه کند.

کودک لوس
کودک لوس
رفتار خود را تماشا کنید

در 6 تا 8 ماهگی، نوزادان علامت های اجتماعی را می آموزند. دکتر گورسکی می گوید: “آنها بیانات و اقدامات صورت والدین خود را می خوانند تا بدانند چگونه در موقعیت های مختلف رفتار کنند.” “اگر به نظر می رسد هر بار که کودک شما با چیزی جدید روبرو می شود، مضطرب می شود، فکر می کند چیزی برای نگرانی و ناراحتی بیشتر وجود دارد.”

با آرامش، آرامش و آرامش به او اجازه می دهد که فرزندتان بداند که برای کشف کردن آن مناسب است. به عنوان مثال، اگر کودک شما شروع به خزیدن به اتاق دیگری می کند، سریعا از جایتان نپرید و او را دور کنید. در عوض، تا زمانی که او در آن مکان سرگردان است، چک کنید که آنجا امن است، دنبال او بروید و او را تشویق کنید.

اجازه دهید او کمی گریه کند.

آیا این بدان معنی است که شما باید اجازه دهید نوزاد خود را گریه کند؟ گریه کردن هرگز اولین انتخاب او نباید باشد. اگر فرزند شما با یک اسباب بازی تقلا می کند، اجازه دهید او به کارش ادامه دهد. او شاید کمی خسته شود اما ممکن است یک مهارت جدید نیز یاد بگیرد. دکتر میراژ می گوید: “مقابله با محرومیت جزئی می تواند یک فرصت آموزشی مناسب برای نوزادان باشد.”

البته در مقاله چگونه کودک خود را لوس نکنیم به طور کامل به این مبحث پرداخته ایم.

کودک لوس را چطور تربیت کنیم؟

نحوه برخورد با کودک لوس اما سختی است. کافی است به قوانین احترام بگذارید و نرمش نشان ندهید. روان شناسان راه حل قدیمی جایزه به دلیل کار خوب و تنبیه به دلیل کار بد را هنوز هم راه مناسبی برای تقویت رفتار درست می دانند. البته بهتر است بدانید که زودرنجی کودک با لوس بودن فرق دارد و نباید رفتارهای لوس کودک را دلیل بر زودرنجی او بدانید. 

اگر گریه کودک برای نیاز است، فورا نیازش را رفع کنید اما گریه ناشی از کج خلقی کودک باید نادیده گرفته شود.

فرزند شما به شما علاقه دارد، حتی اگر گاهی به او تحکم کنید نگران نباشید که قاطعیت، شما را در نظر او نفرت انگیز جلوه می دهد.
یک روز کودک بزرگ می شود و از شما به خاطر تربیت صحیح تان تشکر می کند و شما را علت همه موفقیت هایش می داند.
همان طور که اگر کودکی لوس و ضعیف تربیت کنید، همیشه باید از او حمایت کنید و تا وقتی که زنده هستید او کودک لوس شماست و شما را برای این مشکل مقصر می داند.

با کودک بحث و لجبازی نکنید، فقط قانون را یادآوری کنید و تنبیه متناسب با قانون شکنی را اعمال کنید.

البته کودکان زیر چهار سال چیزی زیادی از قانون نمی فهمند و پس از آن هنوز با بهانه جویی از انجام وظایف خود طفره می روند، اما با آغاز شش سالگی می توانند مشتاقانه قوانین را دنبال و در سن نوجوانی مثل یک بزرگسال عمل کنند.
کاری که می خواهید کودک انجام ندهد (مثل بازی کردن با غذا) شما یا فرزند بزرگ ترتان نیز نباید انجام دهید تا به شکل یک قانون درآید. وادارکردن کودک به خوردن غذایی خاص می تواند عق زدن و تف کردن غذا را به بار بیاورد، اما قانون بچه های گرسنه شیرینی نمی خورند، می تواند کمک کند.

شما اسباب بازی تمام وقت کودک نیستید. او باید بیاموزد خود را سرگرم کند و ساعاتی را در خلوت خود بگذراند و شما و کارهایتان را رها کند. او باید صبرکردن و انتظار و زحمت کشیدن برای حصول نتیجه را بیاموزد.

بچه ها رفتار شما را تکرار می کنند، پس خود اولین مجری قوانین باشید.

به دلیل قلدری، قدرناشناسی و طلبکار رفتار کردن کودک، هرگز برایش هدیه نگیرید. این کار رفتارهای بد او را تقویت می کند.

در قوانین میان همسران باید توافق نظر و همدلی وجود داشته باشد وگرنه خیلی زود یک سوءاستفاده گر کوچک در خانه رشد می کند و بزودی باج گیری و توطئه چینی علیه والدین به سود خود را آغاز می کند. برای این کار شما باید راه های تربیت و رفتار با کودک لوس را فرا بگیرید.

مشورت با متخصصان کودک

درمان توسط یک روانشناس یا مشاور خانواده شامل ارزیابی صلاحیت والدین می باشد و اینکه آیا والدین به طور صحیح و منظم رفتار کرده اند. پزشکان باید ابتدا تمامی شرایطی را که خانواده دارند، در نظر گرفته و در صورتی که مشکل از رفتار والدین باشد، آنها را در روش های تغییر رفتار فرزندشان راهنمایی کنند.

برای جلوگیری از لوس شدن کودکان والدین می توانند از مشاوره و حمایت از منابع مختلف استفاده کنند. در این میان مطالعه کتاب های مربوط به رفتار کودکان و همچنین نحوه برخورد صحیح والدین با این رفتارها میتواند بسیار کمک کند.

گروه مشاوره خانواده نیک همراه با مشاوره های حضوری، آنلاین و تلفنی گام موثری در نحوه تربیت درست کودکان، آموزش والدین و همچنین حل مشکلات رفتاری کودکان می باشد.

021-28424894

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy