چگونه به خواسته های کودک مان پاسخ دهیم تا لوس نشود؟

0 ۱,۴۱۴

آیا  پاسخ گو بودن همیشگی به کودک در سال های اول تولد باعث لوس شدن او نمی شود؟ و در کل مادر تا چه زمانی باید به تمام نیازهای کودک پاسخ مثبت بدهد؟

یادمان باشد باید و نبایدها برای بچه ها خیلی مهم است. اما چیزی که تا یک و نیم سالگی بسیار اهمیت دارد سیستم دلبستگی است.

نیازهای کودک را بشناسیم

وقتی یک کودک شش هفت ماهه گریه می کند، این کار او برای بیان نیاز است و ما حتما باید به این نیاز پاسخ بدهیم.

این باور که ما بچه های شیرخوار را بغل نکنیم چون بغلی می شوند یا مثلا به آنها محل نگذاریم که عادت نکنند، باور بسیار نادرستی است و باعث می شود که سیستم دلبستگی از نوع ناایمن در آن ها شکل بگیرد و اتفاقا باعث می شود بعدا بیشتر به مادر بچسبد و استقلال کمتری داشته باشند؛ چرا که احساس امنیت در آن ها شکل نگرفته است.

اما بعد از یک و نیم تا دو سالگی وقتی که کودک مرزهای رفتاری خودش را می شناسد و باید و نبایدها را می فهمند، باید یاد بگیریم کم کم در برابر خواسته های غیرمنطقی بچه ها مقاومت کنیم. اگر گریه و داد و بیداد می کنند، عیبی ندارد که نادیده بگیریم، اما به شرطی که از دو سالگی گذشته باشد و خواسته اش غیرمنطقی باشد.

بنابراین، این مرز سنی بسیار مهم است. باید یاد بگیریم چگونه به خواسته های کودکمان پاسخ دهیم تا لوس نشود. پس تا یک و نیم الی دو سالگی لوس کردن معنا ندارد و اگر به خواسته های کودک بی توجهی بکنیم، جز آسیب به کودک نتیجه ای نخواهد داشت اما به یک کودک سه چهار ساله که با گریه و داد و بیداد خواسته غیرمنطقی ای دارد باید گفت تا زمانی که داد می زنی من با تو حرف نمی زنم و بهت نگاه نمی کنم!

سعی کنیم که تسلیم نشویم زیرا باید به کودک صبر کردن را یاد دهیم و کودک باید بیاموزد که همه خواسته هایش همیشه برآورده نخواهد شد که به اصطلاح به آن توانایی به تاخیر  انداختن رضایت گفته می شود.

همچنین وقتی گریه و داد و بیداد تمام نشد سعی کنیم رفتار عادی مان را داشته باشیم و هیچ وقت از تهدیدها استفاده نکنیم.

گفتن جملاتی مثل «من دیگر دوستت ندارم» و «من دیگر مامانت نیستم» بسیار اشتباه است. خیلی از مادرها فکر می کنند با استفاده از این ابزار هیجانی می توانند کودکشان را وادار به تبعیت کنند.

ممکن است کودک بترسد و از مادر اطاعت بکند، اما این احساس عدم امنیت برای همیشه در او شکل خواهد گرفت و ترس از طرد شدن و تنها گذاشته شدن را در او افزایش خواهد داد.

اما در سنین بالاتر هم باید همین روند دلبستگی و محبت کردن ادامه پیدا کند. باید سعی کنیم خاطرات هیجانی شاد و لذت بخشی را با فرزندمان ایجاد کنیم. به خاطر اینکه این خاطرات همان سرمایه ای هستند که همانطور که گفتم در بانک عاطفی آنها پس انداز می کنیم و کودک تا آخر عمرش می تواند از این بانک برداشت کند، حتی اگر والدین در دنیا نباشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy