4 راهکار برای رفع خجالتی بودن کودک

0 ۶۷۰

اگر کودک شما خجالتی است، باید بدانید راه‌های مختلفی برای رفع این مشکل رفتاری وجود دارد. بنابراین بهتر است راه‌های کمک به او را پیدا کنید.

احتمالا شما و هیچ پدر و مادری دوست ندارد که کودکش خجالتی باشد یا دیگران این گونه به اون نگاه کنند، اما باید بدانید که کدام کودکان خجالتی هستند و چه راهکارهایی می تواند به ما کمک کنند. در ادامه به 4 راهکار برای رفع خجالتی بودن کودک اشاره می کنم.

راهکارهای رفع خجالتی بودن در کودکان

کمکش کنید احساساتش را بیان کند

کودکان خجالتی از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند، می ترسند. اضطراب ناشی از این موضوع سبب بروز حس حقارت در آنها می‌شود. بنابراین لازم است به طور مرتب به حرف‌های کودک و چیزهایی که از اطرافیان شنیده گوش کنید. به او اعتماد به نفس بدهید. هر چه شما بیشتر با او صحبت کنید، برقراری ارتباط با دیگران نیز برای او راحت‌تر خواهد شد.

از برچسب زدن به کودک پرهیز کنید

از گفتن جملاتی نظیر «او را ببخشید، کمی خجالتی است!» خودداری کنید. بیان چنین جملاتی سبب می‌شود کودک شما گمان کند دچار مرضی درمان ناپذیر است و خجالتی بودن جزو ذات اوست. بیان این جملات حتی توجیهی برای او می‌شود تا نخواهد تغییر کند و از هر موقعیت اجتماعی که برایش سخت است، بگریزد.

از خجالتی بودن او در جمع حرفی به میان نیاورید

کودکان خجالتی در برابر حرف‌های اطرافیان بسیار حساس‌اند. حرف زدن در مقابل او با مادر دوستش، تنها وضعیت را وخیم‌تر خواهد کرد. کودکان خجالتی بیش از قضاوت‌های منفی به قضاوت‌های مثبت محتاج‌اند.

او را مجبور به برقراری ارتباط نکنید

تشویق کردن کودکان خجالتی برای پیوستن به دیگران تنها وضعیت را بدتر می‌کند. باعث می‌شود این حس به کودک منتقل شود که والدین او را نمی‌فهمند و او بیشتر در خود فرو می‌رود و منزوی می‌شود. کنار آمدن با خجالت باید به تدریج و به آرامی صورت پذیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن

Privacy & Cookies Policy